פרשנות || הפיגוע ליד שבות רחל ממחיש את מחירה המצטבר 
של עסקת שליט - מדיני ביטחוני - הארץ

פרשנות || הפיגוע ליד שבות רחל ממחיש את מחירה המצטבר 
של עסקת שליט

יש להודות כי העובדה שרבים מאסירי חמאס חוזרים למה שידעו לעשות בטרם נכלאו היתה צפויה. ההצלחה של כוחות הביטחון וההפשרה המדינית המסוימת שמסתמנת לא צפויות להניא את הטרור

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
עמוס הראל

פענוח פיגוע הירי שבו נרצח מלאכי רוזנפלד, ליד ההתנחלות שבות רחל בסוף יוני, שב וממחיש את מחירה ההולך ומצטבר של עסקת שליט. כמעט ארבע שנים אחרי העסקה שבמסגרתה שוחררו 1,027 מחבלים תמורת החייל החטוף, מתווספים בהדרגה הנזקים משחרור המחבלים. בשנה וחצי האחרונות ייחס שב"כ למשוחררי שליט מעורבות ברצח של ששה ישראלים. גם מי שתמך בחתימת העסקה, בעיקר מנימוקים של שימור המחויבות ללוחמי צה"ל - חייב להכיר בהיבטים השליליים שלה, שיש להודות כי היו צפויים מראש.

לפי שב"כ, האיש מאחורי חוליית הטרור שביצעה שני פיגועי ירי באזור רמאללה, רצחה את רוזנפלד ופצעה שלושה אזרחים אחרים, הוא אחמד נג'אר, פעיל חמאס שריצה שמונה שנות מאסר בכלא הישראלי על מעורבות ברצח ששה ישראלים, גורש לעזה בעסקת שליט ומאז התגלגל לירדן. זו עדות נוספת למעורבות של משוחררי העסקה בפיגועים. קדמו לה דיווחים על הקמת מפקדה בשם "מטה הגדה" הפועלת מרצועת עזה ומתבססת על אסירים משוחררים מהעסקה, המפעילים מרחוק רשתות טרור בגדה.

עבור רבים מוותיקי הזרוע הצבאית של חמאס, בוודאי מי שלא הורשו לחזור לבתיהם בגדה, זה המסלול המתבקש: בצאתם מהכלא, הם חוזרים למה שידעו לעשות בטרם נאסרו. וכיוון שהזרוע הצבאית בגדה חלשה יחסית וחסרים לה מפקדים מנוסים, הארגון בעזה נוטה להסתמך על ניסיונם והקשרים שלהם בגדה כדי להתניע מחדש את פעולת הרשתות. בדיעבד, ישנם אנשי ביטחון ישראלים הסבורים שגירוש מחבלים בכירים מחוץ לגדה היה טעות - וכי נזקם ברצועה או במדינות כמו טורקיה, קטאר וירדן גדול יותר ממה שהיו מסוגלים לחולל בגדה, תחת עינם הפקוחה של השב"כ ומנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

כביש אלון ליד שבות רחל, סמוך לזירת הפיגוע בו נרצח מלאכי רוזנפלד לפני כשלושה שבועותצילום: תומר אפלבאום

המנגנונים, חרף התיאום ההדוק עם ישראל, אינם מהססים להקדים את השב"כ במקום שבו יש להם הזדמנות. כך קרה בפרשה הזו, כשהחשוד בירי עצמו, מעאד חאמד, נעצר בידי הרשות. במצב היחסים הנוכחי בין הרשות לחמאס, אפשר להניח שחאמד, תושב הכפר סילוואד בן החמולה של איברהים חאמד, שהיה ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה וכלוא בישראל, יבלה בכלא הרשות עוד זמן רב.

ועדיין, הרשות ממשיכה להימנע בדרך כלל מהשלמת החוליה האחרונה בשרשרת הסיכול שישראל דורשת ממנה לאורך כל ימי הסכמי אוסלו - העמדה לדין בבית משפט. אפשר להניח שהדבר נובע גם מהתמיכה האידיאולוגית הרחבה בגדה בפיגועים בתוך השטחים, המכוונים נגד מתנחלים וחיילים.

מעצרו של החשוד ברצח רוזנפלד הוא חלק מגל מעצרים רחב יותר שמובילה הרשות נגד פעילי חמאס בגדה. באתר "וואלה" פורסם אתמול (ראשון) כי המנגנונים עצרו מתחילת החודש כ-250 אנשי חמאס, החשודים בחברות בזרוע הצבאית בגדה, בתכנון פיגועי חטיפה וירי נגד ישראלים, אך גם בתוכניות לפיגועים נגד בכירים ברשות. גל מעצרים על רקע דומה אירע במאי אשתקד - ותרם למתיחות הגבוהה בין הרשות לחמאס, ערב חטיפת הנערים בגוש עציון והמלחמה בעזה.

השב"כ וצה"ל הצליחו, בתוך כחודש, להשלים את פענוח פיגועי הרצח האחרונים בגדה ולעצור את החשודים בהם. בד בבד, נעצרו גם חשודים בפיגועי דקירה ודריסה. אבל ההצלחות הללו אינן צפויות להניא את חוליות הטרור המאורגנות, או את המחבלים הבודדים, מהמשך הניסיונות. כרגע אין בגדה אווירה המספקת בסיס לאינתיפאדה עממית נרחבת, אבל קצב הפיגועים גבוה למדי, ולצדו נרשמת עלייה ממושכת ביידוי בקבוקי תבערה ואבנים. אלה אינן מגמות שצפויות להשתנות עם סיום הרמדאן, למרות ההפשרה המסוימת המסתמנת בערוץ המדיני בין ירושלים לרמאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ