טבח בולוניה - דעות - הארץ

טבח בולוניה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"טבח בולוניה" הוא השם שניתן לפיגוע הטרור שהתרחש בשבת בבוקר, 2 באוגוסט 1980 — בשעה 10:25 — בתחנת הרכבת המרכזית של בולוניה שבאיטליה, שם עברו באותה תקופה כאלף רכבות ביום. בפיגוע נהרגו 85 בני אדם ונפצעו כ–200 מפיצוץ מטען חבלה שהוטמן במזוודה בבניין המרכזי של התחנה. המבנה, שהיו בו משרדים, מסעדה ואולמות המתנה לנוסעים, נהרס כמעט לגמרי. מספר הקורבנות הגדול נבע מקריסת הגג על מאות בני האדם ששהו במקום, ועל רכבת, שעמדה לצאת מהתחנה. בולוניה לא היתה ערוכה לפיגוע רב נפגעים. עקב מחסור באמבולנסים הועברו רוב הפצועים לבתי החולים באזור במוניות ובאוטובוסים, ותושבי העיר נקראו לתרום דם.

לאחר שנשללה האפשרות שהפיצוץ נבע מתאונה עקב דליפת גז, הועלתה ההשערה שהוא בוצע על ידי ארגון הטרור השמאלני "הבריגדות האדומות". ואולם, בהמשך החקירה נקבע כי מדובר ביישום "אסטרטגיית המתח" שפותחה על ידי ארגונים ימניים קיצוניים, והתבססה על הרעיון של ביצוע פיגועים על ידם והטלת האשמה על תנועות שמאל. המטרה של אסטרטגיה זו היתה לעורר פחד בקרב האיטלקים מפני האפשרות של עליית המפלגה הקומוניסטית לשלטון.

לפי "הארץ", בלילה שבין 2 ל–3 באוגוסט עדיין עסקו צוותי הצלה בפינוי גופות מהתחנה, ועד לשעות הערב נמנו במקום יותר מ–80 קורבנות. באותו לילה, ארגון מחתרתי ניאו־פאשיסטי בשם "הגרעין המהפכני המזוין" קיבל אחריות לפיגוע. למרות זאת, דובר מטעם כוחות הכיבוי בבולוניה אמר כי טרם נפסלה האפשרות שהפיצוץ היה תוצאה של דליפת גז, וכי רק לאחר פינוי ההריסות אפשר יהיה לדעת בבירור מה היתה הסיבה לאסון.

יומיים לאחר הפיגוע דיווח "הארץ" כי מיליוני איטלקים שבתו מעבודה במשך שעתיים במחאה על האירוע, והביעו, בדרך זאת, "את התנגדותו של העם לטרור". עוד נאמר כי כוחות המשטרה האיטלקית פשטו על ריכוזים של ניאו־פאשיסטים ב–20 ערים איטלקיות, במרדף אחרי האחראים לפיגוע.

הלוויות הקורבנות התקיימו בבולוניה ביום רביעי, שהוכרז יום אבל לאומי ברחבי המדינה. במחוז בולוניה הביעו חשש מפני הפגנות המוניות נגד השלטונות, "שלא ידעו למנוע אסון נורא כל כך".

משפטי החשודים בביצוע הפיגוע, כולם אנשי הימין הקיצוני, הסתיימו לאחר כ–15 שנה. בנובמבר 1995 פרסם בית המשפט העליון לערעורים את גזרי הדין הסופיים של הנאשמים. שניים מפעילי "הגרעין המהפכני המזוין" נידונו למאסרי עולם, אך ממשיכים עד היום לטעון לחפותם. חשודים אחרים שהורשעו נידונו גם הם לתקופות מאסר ארוכות. עד היום לא זוהו מתכנני הפיגוע, ולא ידוע מה היו מניעיהם.

תחנת הרכבת בבולוניה שופצה. כתזכורת לאסון נותרו רק סדק עמוק ברצפת האולם המרכזי והשעון, שמחוגיו מצביעים על השעה 10:25. בנוסף עיריית בולוניה נוהגת לארגן מדי שנה יחד עם אגודת קרובי משפחות הקורבנות תחרות הלחנה, שמסתיימת בקונצרט בכיכר המרכזית של העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ