סיפורו של פבלו אסקובר בסדרה שמצילה את עונת הקיץ בטלוויזיה - החיים בפיקסלים - הארץ

סיפורו של פבלו אסקובר בסדרה שמצילה את עונת הקיץ בטלוויזיה

גיבור הדרמה החדשה של נטפליקס, "Narcos", מזכיר את דמותו של טוני סופרנו. שתי נקודות המבט על סיפור הפיכתו לברון הסמים ששלט בשוק הקוקאין בעולם יוצרות מתח ומורכבות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ואגנר מורה כפבלו אסקובר ב"Narcos"צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי
חן חדד
חן חדד

בעונה האחרונה של "הסופרנוס" ג'ניפר מלפי, הפסיכולוגית של טוני סופרנו, מתקשה להתמודד עם מחקר שמציע שהמטופל שלה עונה להגדרה סוציופת, ושהטיפול הפסיכולוגי רק מחדד את יכולותיו כפושע. על פי המחקר, אחת התכונות של סוציופתים, היא נטייתם להביע אמפתיה לחיות בית ולתינוקות בזמן שהם לא ממצמצים בכל הנוגע להרג אחרים.

הסצינה הזאת ועוד כמה רגעים מ"הסופרנוס" עולים בזיכרון בזמן שצופים בברון הסמים פבלו אסקובר, גיבור הסדרה החדשה של נטפליקס, "Narcos". אסקובר, שהחל את דרכו כמבריח סחורות בקולומביה, הכניס את הקוקאין לארצות הברית והקים את רשת הסמים "קרטל מדין" שהרחיבה את השוק וסיפקה לו מקום קבוע ברשימת עשירי העולם של מגזין "פורבס" בסוף שנות ה-80.

קדימון: Narcos (נטפליקס)

בדומה לג'יימס גנדולפיני המנוח, שגילם את טוני סופרנו, ואגנר מורה הברזילאי (שהתפרסם בזכות תפקידיו בסרטי "יחידת עילית" וב"אליסיום") מבריק בדמותו מלאת הסתירות של איש משפחה מסור שנראה נינוח, מגושם ואפילו נבוך, ובמקביל מאיים באופן מעורר חרדה על כל שוטר ושוטר בקולומביה, ושולט ביד רמה בשוק הקוקאין תוך שימוש בילדים, נערים, נשים בהריון (ואפילו שכירי חרב ישראלים). כשאחד מראשי הקרטל יורה בכלב, אסקובר הזועם מכריז "איזה רוצח מאדרפאקר. הוא הרג כלב".

מורה שב לעבוד בדרמה החדשה עם במאי "יחידת עילית", ג'וזה פדיליה, שמשכיל לחלק את הסיפור לשתי נקודות מבט. קו עלילה אחד מתנהל בספרדית ומציג את נקודת מבטו של אסקובר, שלא רואה את עצמו כברון סמים אלים וכמולטי-מליארדר אלא כמנהיג הבא של קולומביה. "אני לא אדם עשיר, אני איש עני עם כסף", הוא מעיד על עצמו ומסביר שאין מי שמבין את העם יותר ממנו. ביד אחת הוא משחד פקידי ממשל, שופטים ופוליטיקאים, ונוקט אסטרטגיה של "כסף או עופרת" (מי שסירב לקבל שוחד או לשתף עמו פעולה, הוצא להורג). ביד השנייה הוא מפזר כסף לעניים, בונה כנסיות מממן קבוצות כדורגל, ורוכש אוהדים בקרב הקהילה, שרואה בו "רובין הוד" מודרני.

קו העלילה המקביל מסופר באנגלית דרך עיניו של סטיב מרפי (בויד הולדברוק, "מילק"), סוכן ברשות האמריקאית למלחמה בסמים שמגיע לקולומביה ומנהל מצוד אחר אסקובר וראשי קרטל מדין, יחד עם סוכן נוסף בשם חוויאר פנה (פדרו פסקל שגילם את אוברין מרטל ב"משחקי הכס"). אף שמדובר לכאורה בסיפור ברור של "טובים" נגד "רעים", שני הסוכנים מגיעים במהירות למצב שבו הם מענים, מסכנים ואחראים באופן ישיר למותם של חפים מפשע כדי להתקדם במרדף אחר אסקובר.

טיזר: Narcos

הדמויות ב"Narcos" עשויות היטב ולסיפור יש כוח משיכה גם מבלי שיוצרי הסדרה יתאמצו מדי. בכל זאת, קל להבין מדוע יש מי שהשוו את פרק הבכורה לישיבה מול מסך "בזמן שמקריאים לך ערך מוויקיפדיה". הסיבה לכך היא שבמאי הדרמה מבסס במידה רבה את העלילה על קריינות אינסופית מפיו של הסוכן סטיב מרפי.

זו מחווה מודעת ל"חברה הטובים" של סקורסזה ודמותו לא רק מסבירה את המתרחש, אלא מעבירה שיעור היסטוריה על הפוליטיקה בקולומביה ובארצות הברית, על מצב הטכנולוגיה באותה התקופה ועל התנהלות שוק הסמים. ברגעים מסוימים הוא לא מסתפק בהסברים ומדגיש לצופים שעליהם לשים לב לסצינה מסוימת שתהיה משמעותית בהמשך הדרך. אף שהקריינות מתישה לפעמים היא מוסיפה לסדרה נפח והקשרים היסטוריים מציאותיים שמרחיבים את העלילה ומוסיפים לה אמינות.

למרות הסצינות האלימות, הסדרה שכל פרק בה נמשך שעה מתמקדת בביורוקרטיה של סחר בסמים. אסקובר מתחיל במתן שוחד לשוטרים ונאלץ בהמשך להתמודד עם אנשי דרג בכיר שרוצים העלאה ב"שכרם". כשהמליונים מתחילים לזרום הוא מנסה למצוא דרך להלבין כספים, להעביר כמות גדולה יותר של סמים בגבול, להתמודד עם האיומים מצד הרשויות, ולהפוך את האיום מבית לקרטל בהנהגתו. אחיו מזכיר לו ששכח את האיום הגדול שעשוי לפגוע בו יותר מכל. "אם תמשיך לבזבז ככה כסף תגמור במגזין 'פורבס'", הוא אומר.

הדרמה החדשה, שכוללת עשרה פרקים, עלתה במלואה לנטפליקס בסוף השבוע האחרון. היא מזכירה סדרה מצליחה נוספת של האתר, "קשר דם". בדיוק כמו בן מנדלסון, שנשא על כתפיו את הדרמה המשפחתית ובדרך גרם לצופים להתעלם מפגמיה, כך גם מורה הוא הסיבה העיקרית שבגללה הצופים יעזבו כל מחויבות קודמת - ויתמסרו לצפיית בינג' של אחת הסדרות הטובות של הקיץ בטלוויזיה האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ