שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ראש הממשלה חזר בו מהתוכנית לאישור 538 יחידות דיור באיתמר

זאת בשל חששו של נתניהו מלחץ בינלאומי. על רקע דרישות המתנחלים בשבוע האחרון מתכוון רה"מ לאשר תוכנית מתאר שתכשיר את הבנייה הקיימת בהתנחלות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לחזור בו מתוכניתו לאשר את הרחבת ההתנחלות איתמר ב–538 יחידות דיור, בשל לחץ בינלאומי. כתחליף, ועל רקע דרישות המתנחלים בשבוע האחרון, מתכוון נתניהו לקדם את אישור תוכנית המתאר של המקום שתלבין את הבנייה הקיימת בלי תוספת של יחידות דיור.

לאיתמר, שהוקמה ב–1984, מעולם לא אושרה תוכנית בניין עיר (תב"ע) וכל הבנייה במקום אינה חוקית. בעשור האחרון ניסו באיתמר לקדם את הסדרת היישוב ובעקבות רצח משפחת פוגל ביישוב במארס 2011, החליטה הממשלה לקדם תב"ע באיתמר.

הנחת אבן פינה בהתנחלות איתמר באזכרה במלאת שנתיים לרצח משפחת פוגלצילום: מוטי מילרוד

בתוכנית המקורית שהוגשה למוסדות התכנון לפני שלוש שנים, ביקשה המדינה להכשיר 137 בתים קיימים וכן להרחיב את ההתנחלות באלפי דונמים עם 537 יחידות דיור חדשות, שיוכלו להיבנות באישור משרד הביטחון. התוכנית לא התייחסה כלל לרכס הסמוך לאיתמר המכונה רכס הגדעונים, שעליו כמה מאחזים.

קידום התוכנית נעצר בעקבות הקפאת תכנון ואישור הבתים עליה החליט נתניהו לפני כשנה וחצי, בשל חששו להסרת הווטו של ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם.

בעקבות רצח בני הזוג הנקין לפני שבוע, דרש ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן את קידום התב"ע בישוב ואף הקים מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה. בדיונים פנימיים שנערכו בלשכתו החליט נתניהו לקדם את התב"ע, אך בשל חששו מלחץ בינלאומי החליט לגנוז את בניית 538 יחידות הדיור הנוספות שנכללה בה. התוכנית המעודכנת תצטרך לעבור את הליכי התכנון מחדש והדבר יארך לפחות כמה חודשים.

בפגישה שלשום בין ראשי מועצת יש"ע לנתניהו הוא דחה את דרישתם לבנייה נוספת בשטחים וציין את הלחצים הבינלאומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ