שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ
הארץ

אשרף מרואן. האומנם כפול?
גילוי נאות: לא קראתי את ספרו של שמעון מנדס, "הג'יהאד של סאדאת", אך אני מבקש להעיר על נקודות שהובאו בביקורתו של שלמה נקדימון ("ספרים", 18.9) על הממצאים בספר.

מקריאת הביקורת נראה בבירור שמנדס כותב על נושא שאינו בקיא בו, אינו מכיר את פרטי הגיוס וההפעלה של אשרף מרואן, לא את המעקב והבדיקות הרבות שנעשו במוסד כדי להפיג חשש שהאיש הוא סוכן כפול, וגם לא יודע דבר על המניע האמיתי שהביא את מרואן להתנדב ולשמש מקור של המודיעין הישראלי. אני מציע לו לעיין בתיקי המקור הנמצאים בארגון שהפעיל אותו, ומשוכנע שלאחר מכן הוא ישנה את מסקנותיו הפזיזות.

מנדס, קצין מודיעין, היה חייב לשאול את עצמו אם מנהיג שפוי היה מעביר לאויב התראה של כמה שעות על כוונתו לצאת למתקפה; האם סאדאת לא זכר את המכה שהונחתה על מצרים בידי חיל האוויר הישראלי במלחמת ששת הימים בתוך שלוש שעות? האם צבא (מדינה) שנודע לה על מלחמה שתחל בשש בערב ימתין ולא יכה לפני שתיים בצהריים? אגב, המקור העביר בקשה דחופה לפגישה בנושא המלחמה כבר ב–4 באוקטובר, מה שאיפשר גיוס חלקי של מילואים והעמדת חיל האוויר בכוננות. זמיר שיתף את ראש אמ"ן בפנייה ויצא ללונדון לפגוש את מרואן כדי לקבל פרטים.

כמה הערות נוספות. ממשלת ישראל לא הופתעה. נקדימון עצמו מזכיר את דברי גולדה מאיר ב–7 באוקטובר: "בעוד מאה שנה אפשר יהא לספר שבכל זאת ידענו". גולדה, שדיברה מהבטן במוצאי יום הכיפורים, אישרה זאת.

אשרף מרואן (ראשון מימין) ביום חתונתו, עם רעייתו ואביה נאצר, 1966צילום: אי–פי

מחבר הספר טוען שסאדאת רצה מלחמה עם ישראל, ובהמשך שמרואן לא שיתף את מפעיליו בכוונותיו האמיתיות. האומנם? מי בישראל, החל בראש הממשלה וכלה בשר הביטחון ובראש אמ"ן, לא ידע שבהיעדר הסדר מדיני תצא מצרים למלחמה?
דוד ארבל

שש במקום שתיים
למקרא המאמר של שלמה נקדימון המתייחס לספרו של שמעון מנדס, אפשר להבין את גודל הביזיון המודיעיני לפני 42 שנים. מה מנסה להגיד לנו אדם ששירת כקצין תחת אלי זעירא והקונספציה שלו? אשרף מרואן מסר במדויק את תוכנית המתקפה המצרית אבל הוא היה סוכן כפול מפני שדיווח שהמלחמה תפרוץ בשעה שש אחר הצהריים וזו פרצה בשעה שתיים אחר הצהריים. מכאן משתמע שאילו רק, אחרי כל המסמכים שמסר (ומנדס מעיד שהיו אותנטיים) היה מדייק גם בשעת פרוץ המלחמה, לא היה מוכרז על ידי זעירא ומנדס כסוכן כפול.

לא צריך להיות גאון מודיעיני כדי לראות את האבסורד בקביעה זו. ואלה, דוגמת מנדס, היו בזמנו "המעריך הלאומי שלנו".
מרק הסנר, תל אביב

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ