המשרד להגנת הסביבה: בתי הזיקוק בחיפה מדורגים בראש המפעלים המזהמים - מדע - הארץ

המשרד להגנת הסביבה: בתי הזיקוק בחיפה מדורגים בראש המפעלים המזהמים

לפי נתוני המשרד, הזיהום ממקורות תעשייתיים פחת בשנים 2014-2012 בעשרות אחוזים בשל הרחבת השימוש בגז טבעי ויישום היתרי פליטה מזהמת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפריר רינת
צפריר רינת

זיהום האוויר ממקורות תעשייתיים פחת בשיעור של עשרות אחוזים בשנים 2014-2012 בשל הצטרפות מפעלים רבים להליך של קבלת היתר המגביל רמות פליטת זיהום וכן בשל הרחבת השימוש בגז טבעי. כך דיווח אתמול המשרד להגנת הסביבה. המשרד פרסם גם את רשימת המפעלים עם הניקוד השלילי ביותר בהשפעה על הסביבה. לפי נתוניו, המפעל המוביל הוא בתי הזיקוק בחיפה.

נתוני המשרד מבוססים על מרשם הפליטות לסביבה שעליו מחויבים לדווח מפעלים וגופים כמו מכוני טיהור שפכים מדי שנה. נתוני 2014 מראים כי יש מגמה של ירידה בולטת בכמויות הפליטה לאוויר של כמה סוגי מזהמים לעומת שנת 2012. הירידה הבולטת היא בשיעור של יותר מ–40% בכמות חלקיקים זעירים — חלקיקים המכילים סוגים שונים של מזהמים ויכולים לחדור למערכת הנשימה. כמו כן נרשמה ירידה של 31%-29% בפליטת תחמוצת גופרית וחנקן.

בתי הזיקוק בחיפה
בתי הזיקוק בחיפה. רשויות התכנון איפשרו לאחרונה הרחבה של פעילות בתי הזיקוק, שתביא לסיכון בריאותי של תושבי האזורצילום: רמי שלוש

הגורמים העיקריים לירידה בכמויות הזיהום הם הרחבת השימוש בגז טבעי, אבל גם הליך יישום היתרי פליטה במסגרת חוק אוויר. מדובר בהיתר שמקבל המפעל שבו מגבלה על כמות הזיהום שמותר לו לפלוט לאחר שהפעיל את הטכנולוגיה הטובה ביותר למניעת זיהום על פי הנחיה אירופית. לעומת מגמה חיובית זו, חלה עלייה משמעותית בפליטת גז החממה מתאן, שעלתה ב-36% בשנים 2014-2012. המגמה נובעת מפליטת הגז כתוצאה מהמשך הטמנת פסולת (הגז נפלט מאתרי פסולת) וכן מתהליכי קידוחים והובלת הגז הטבעי המורכב ממתאן.

גם בפליטת מזהמים תעשייתיים לים חלה ירידה של עשרות אחוזים בשנים האחרונות. הירידה נובעת בעיקר מירידה בכמות הבוצה (שאריות שפכים שעברו טיהור) שמזרים מכון הטיהור של גוש דן אל הים. הזרמת הבוצה אמורה להיפסק לחלוטין בשנה הבאה.

לצד נתוני פליטת הזיהום, מפרסם המשרד להגנת הסביבה גם את מדד ההשפעה הסביבתית של חברות ציבוריות וממשלתיות.

המדד הוא בעל חשיבות רבה מאחר שהוא נמסר כמידע לבורסה ויכול להשפיע על מניות החברות הנסחרות. הוא מבוסס על ניקוד הכולל התייחסות להיבטים כמו כמות הזיהום הנפלטת בסביבה ומדד הציות לחוק.

בתי הזיקוק בחיפה מובילים בניקוד השלילי של החברות בעלות ההשפעה הסביבתית הרבה ביותר. ברשימת עשרת המפעלים עם הניקוד השלילי הגבוה ביותר נכללות גם תחנות הכוח באשדוד וחיפה ובתי הזיקוק באשדוד. לגבי בתי הזיקוק בחיפה מציין הדו"ח של המשרד להגנת הסביבה שורת פליטות זיהום החורגות מהמותר שהתרחשו ב־2014.

מקבוצת בתי הזיקוק בחיפה (בז"ן) נמסר בתגובה: "הקבוצה לא קיבלה ולא מכירה את הדו"ח ואת הקריטריונים שעל פיהם הוא גובש. יחד עם זאת, נבקש להבהיר כי מאז הפרטת בתי הזיקוק ב-2007 מובילה הקבוצה מדיניות בלתי מתפשרת לצמצום ההשפעה של תהליכי ייצור על הסביבה".

עוד נמסר מבתי הזיקוק בחיפה כי "בשנים האחרונות השקיעה בז"ן מעל מיליארד שקלים בנושאי איכות סביבה, בדגש על רכישת אמצעים להפחתת זיהום. על פי דו"חות של הרשויות, ההשקעות בצמצום ההשפעה על הסביבה יחד עם מעבר מלא לשימוש בגז טבעי הובילו להפחתה של עשרות אחוזים בהיקף הפליטות בשנים האחרונות. נוסיף כי בז"ן נוהגת לדווח לרשויות על מדדי הפליטות באופן שוטף ועומדת בכל התקנים וההיתרים".

מנהלת המחלקה המשפטי בעמותת "אזרחים למען הסביבה", עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, אמרה כי "המשרד להגנת הסביבה מפרסם עובדות חלקיות. נתוני המדד הם חלקיים ומכוונים למשקיעים בבורסה. כשאנחנו מבקשים לדעת מה פולטים המפעלים בפועל מהארובות, אנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט בעתירות לחופש המידע וזאת משום שהמשרד, באופן שיטתי, אינו מיישם את חוק חופש המידע בנוגע לפליטות זיהום ממפעלים בכלל וחיפה בפרט. במצב כזה שבו אין מידע, מה הפלא שהמפעלים ממשיכים לזהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ