שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אלפי ילדים חילונים הצטרפו לבתי ספר חרדיים בחסות ארגון החזרה בתשובה

ארגון "לב לאחים", מהכוחות המרכזיים בתנועת ההחזרה בתשובה, הוביל את רישומם של כעשרת אלפים תלמידים לחינוך החרדי. בדרך אנשיו נהנו מהון פרטי עצום ומתמיכה ממשלתית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית הספר בקדימה־צורן. לדברי פעיל "לב לאחים", "המשפחה יכולה לחלל שבת, אבל הילדים צריכים לשמור מצוות"
בית הספר בקדימה־צורן. פעיל "לב לאחים": "המשפחה יכולה לחלל שבת, אבל הילדים צריכים לשמור מצוות"צילום: תומר אפלבאום
אור קשתי
אור קשתי

כעשרת אלפים תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות לומדים כיום במסגרות חרדיות השייכות ל"חינוך העצמאי" — כך עולה מנתונים חלקיים של משרד החינוך. לדברי בכירים בחינוך החרדי, המספר אף גבוה יותר ומגיע ל–17 אלף. את גיוס התלמידים החילונים ורישומם מוביל ארגון "לב לאחים", מהכוחות המרכזיים בתנועת ההחזרה בתשובה. במקביל לתמיכה הממשלתית נשען החינוך החרדי, ובמיוחד זה הפונה לחילונים, על קרן המסייעת במימון הסעות התלמידים במטרה "להציל נפשות מהחינוך הממלכתי". חלק מהתמיכה בבתי הספר, בהסעות ובפעילות נוספת להחזרה בתשובה מגיע מ"קרן וולפסון" החרדית, שהעבירה לעמותות בכל אחת מהשנים האחרונות סכום הגבוה מתקציב משרד החינוך לפעילות תורנית.

על פי נתוני משרד החינוך, שיעור התלמידים הנמצאים תחת פיקוח חרדי בחינוך העברי עומד על כ–25% (בגני ילדים ובחינוך היסודי הוא מגיע לכ–30%). נדמה שבחינוך החרדי האשכנזי מקדישים מאמץ מיוחד לגיוס תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות באמצעות "לב לאחים". בישיבת רכזי הרישום של הארגון, שנערכה לקראת פתיחת שנת הלימודים הנוכחית וסוקרה בעיתון "יתד נאמן", דווח על "אלפי תלמידים ותלמידות חדשים, המצטרפים לגני הילדים ולבתי הספר", בעיקר הודות ל"אלפי האברכים שעסקו בעבודת הקודש". לפני כשבועיים התמנה יו"ר "לב לאחים", הרב אליעזר סורוצקין, למנכ"ל החינוך העצמאי.

על פי רכזי הרישום, במרכז הארץ — בין רעננה וכפר סבא לרחובות — הצטרפו השנה כאלף תלמידים למסגרות "קירוב" — אחד המונחים המציינים תלמידים ומשפחות שאינם חרדים. באזור ירושלים, בצפון הארץ ובדרומה הגיע מספר התלמידים החדשים לכמה מאות. הכתבה מפרטת את ההישגים בחולון ובבת ים, בראשון לציון וברחובות, בבאר שבע, באשדוד ובאשקלון, שם "ששת 'גני הקירוב' מלאים עד אפס מקום". רישום הילדים במסגרות החרדיות הוא רק השלב הראשון: "עם תחילת הלימודים מתחילה לפעול מערכת מסועפת של 'כוללי ערב לקירוב', שיעורי תורה, חוגים והרצאות להורי התלמידים שנרשמו", נאמר בכתבה, שבה צוין גם כי השנה "הושם דגש על שיבוצם של תלמידם עולי צרפת שעלו ארצה בשנה האחרונה בעקבות הטרור והאנטישמיות הגואה באירופה".

"לב לאחים" הוקם ב–1991, ועל פי אתר האינטרנט שלו מונה כ-3,000 פעילים. על פי דיווח לרשם העמותות, ב–2013 הסתכם מחזור הפעילות של הארגון בכ–21.5 מיליון שקלים. הארגון מתמקד בשני תחומים עיקריים: העברת שיעורי תורה, חוגי בית והרצאות ברחבי הארץ, על ידי אברכים הלומדים בשעות הבוקר; ורישום ילדים למוסדות חינוך תורניים. אלה כוללים את הרשתות "שובו", "נתיבות משה" ו"שערי ציון", כמו גם בתי ספר שאינם חלק מרשת מאורגנת. את פעילות הרישום מוביל הרב אורי זוהר. מחלקה אחרת בארגון אחראית ל"מאבק במיסיון ובטמיעה": היא "מצילה בנות ונשים שפותו על ידי ערבים" ו"נלחמת בניסיונות מיסיונרים נוצרים וחברי כתות שונות לגרום להמרת דת בקרב יהודים".

"הורים באים אלינו כשהם מתארים מצב שאינם יכולים לשאת, סגנון הדיבור של הילדים בבית והתנהגותם", סיפר זוהר לפני כשנה וחצי לאתר "כיכר השבת". "הם פונים בהמוניהם ומתחננים, אפילו לא צריך להגיע אליהם. אנו רושמים ב'לב לאחים' כ–5,000–4,000 ילדים בשנה לבתי ספר תורניים, רגליהם מוליכות אותם אלינו". כדאי להתייחס בזהירות למספר זה, שייתכן שנועד לעודד תרומות: הנתון שהתפרסם ב"יתד נאמן" נמוך בכמחצית.

כל שיחה למוקד של "לב לאחים" מופנית לאחד מרכזי הרישום, בהתאם למקום המגורים. ניסיונות השכנוע אינם מתמקדים ביהדות, אלא בבעיות החינוך החילוני, האמיתיות והמוגזמות. "יוצא לי לדבר עם חילונים גמורים", אומר אלימלך, אחד הפעילים. "אני לא מבין איך אפשר לשים את הילד בבית ספר חילוני. אני לא מדבר על הדת אלא על השפה, הקללות, הנגיעות. אין שם חינוך. פשוט לבכות". אלימלך מפרט את שבחי המסגרות החרדיות הפונות לקהל החילוני. יש ביניהן היררכיה: בראש, בית ספר "תורה והוראה", שבו נדרשים ההורים "לשמור מצוות והאמא צריכה להגיע עם כיסוי ראש. באופן טבעי, ככל שהחומר של המשפחות יותר טוב וחזק, ככה בית הספר יותר טוב. אין מה לעשות". על רשתות "שובו" ו"נתיבות משה" הוא אומר ש"הוקמו מראש למשפחות חילוניות, זה הקירוב. המשפחה יכולה לחלל שבת, אבל הילדים צריכים לשמור תורה ומצוות. זו המטרה שלנו. שלחתי הרבה ילדים גם לבתי הספר האלה. אני שמח שהצלתי את הנשמה שלהם".

בית הספר "נתיבות משה" בקדימה־צורן הוא אחד הראשונים ברשת. מערכת השעות כוללת אנגלית, מתמטיקה והיסטוריה, גם אם לא בדיוק בהיקף שקובעת תוכנית הליבה, אך אי אפשר לטעות בדגש הדתי: יותר ממחצית השעות מוקדשות ללימודי קודש. לערבית אין זכר; "בכל בתי הספר של 'הקירוב' לא לומדים ערבית", מסביר אלימלך. בתי הספר מקבלים מימון מלא ממשרד החינוך, בדומה ליתר מסגרות החינוך העצמאי. בימי כהונתו של השר הקודם, שי פירון, עשו במשרד החינוך ניסיון ראשוני, שנבלם עד מהרה, להסדיר את מעמד המסגרות החרדיות המשרתות תלמידים חילונים. לדברי מקור הבקיא בפרטים, במצב הנוכחי נהנות המסגרות הללו מיתרונות שבתי ספר ממלכתיים אינם זוכים להם, והכוונה היתה לחייב אותן לבחור אם להשתייך לזרם הממלכתי או לזה החרדי. ספק גדול אם מישהו יחזור על מהלך כזה בממשלה הנוכחית.

בנה של מרים לומד בכיתה ג' בבית הספר. לדבריה, היא החליטה לשלוח אותו אליו בעיקר "בגלל ההקפדה על ענייני משמעת וכבוד. העניין הדתי חשוב כמובן, אבל נמצא אצלי במקום השני". היא לא מגדירה עצמה חרדית אלא שומרת מסורת. "חשוב לי שהילד ילמד גם אנגלית ומתמטיקה, ואחר כך נראה לאן הוא ימשיך — לישיבה חרדית או תיכונית". אלימלך אמנם אומר ש"הרבה תלוי ברמה של הילד", אבל אפשר לשער כי ההכוונה היא להמשך לימודים במסגרת חרדית.

לבית הספר מגיעים תלמידים מכל האזור: קדימה־צורן, תל מונד, אבן יהודה, פרדסיה, שער אפרים, כפר יונה, נתניה ועוד. מערך ההסעות המסועף מתאפשר לא רק בזכות תקצוב משרד החינוך, שמגיע ב–2015 לכ-45 מיליון שקלים (לשני הזרמים החרדיים העיקריים, החינוך העצמאי ו"מעיין החינוך התורני" של ש"ס), אלא גם הודות ל"קרן ההסעות", שלפחות על פי כתבה ב"יתד נאמן" היקף פעילותה הוא כ–65 מיליון שקלים. בגיוס התרומות בולט במיוחד היבט "הצלת הנפשות". "במאה שקלים לחודש אתה מקבל ילד משלך, משפחה שלמה שהולכת בעקבותיו, הוא וזרעו עד סוף הדורות", כתבו ראשי הזרם החרדי־ליטאי באגרת פומבית. מערך ההסעות מעודד למעשה פתיחת כיתות קטנות במיוחד, רבות מהן לא־תקניות. נדמה כי הנהלים שקבע בהקשר זה משרד החינוך תקפים בעיקר לגבי החינוך הממלכתי; בחינוך החרדי הם בגדר המלצה בלתי מחייבת.

ב-2012 תרמה קרן "אור לנוער ב'" כ–6.6 מיליון שקלים ל"לב לאחים" — כמעט 30% מכלל התרומות שגייס הארגון באותה שנה. יחד עם קרן "משאת משה ב'" (שתי העמותות הוקמו לאחר שארגונים אחרים כבר השתמשו בשמותיהן), היא מרכיבה את "קרן וולפסון", שהקים המיליארדר האמריקאי החרדי זאב וולפסון, מייסד חברת "נס טכנולוגיות", והוסיפה לפעול גם לאחר מותו ב–2012. על פי הדיווחים לרשם העמותות, בארבע השנים האחרונות תמכה הקרן ביותר ממאה עמותות וארגונים, בסכום ממוצע של כ-155 מיליון שקלים מדי שנה. הדיווחים לגבי שנים קודמות מקוטעים, אך לפחות בחלק מהן הגיע הסכום לכ–200 מיליון שקלים. במונחים ישראלים, מדובר בתקציב עתק - שבא בנוסף לתקצוב הנדיב של הממשלה. יו"ר הקרן בישראל הוא ראש ישיבת נהורא, הרב אברהם גרינבוים.

מקורות הבקיאים בחינוך החרדי מספרים כי ב"קרן וולפסון" משתדלים להתרחק מפרסום. רשימת הגופים הנתמכים על ידי הקרן מגלה לא רק מוסדות חרדיים לכל דבר, אלא גם שורה ארוכה של תוכניות ומיזמים הפועלים בקרב הציבור החילוני ומנסים, כך נראה, לטשטש את הרקע החרדי שלהם. נמנים עמם למשל "לגעת ברוח", המספקת מלגות לסטודנטים תמורת השתתפות בשיעורי תורה (כ–11 מיליון שקלים); "שישי משפחתי" (כ–1.1 מיליון שקלים); "תקוות אחינו", העוסקת ב"פעולות הדרכה, חינוך ותרבות בקרב ילדים ונוער" במטרה להעמיק את התודעה היהודית (כ–5.5 מיליון שקלים); "ערכים — אגודה להפצת התודעה היהודית" (4.1 מיליון שקלים); המכון התורני "איילת השחר", העוסק בהעמקת הזהות היהודית ברחבי הארץ (3.4 מיליון שקלים); עמותת "אורות ערכים תורה ומסורת", המפעילה תוכניות בבתי ספר ממלכתיים (2.5 מיליון שקלים); ו"קשר יהודי חברותא", המציע "פרויקט ייחודי המקשר בין דתיים לחילונים מהשכבה הצעירה והאקדמית" (כמיליון שקלים). כמו כן מופיעים ברשימת הנתמכים תנועת הנוער "אור ישראלי", בראשות הרב הרב יצחק דוד גרוסמן, רשת בתי הספר "שובו" ורשת החינוך "אל המעיין". בחלק מהמקרים, התרומה של "קרן וולפסון" מאפשרת לארגונים האורתודוקסיים למסד שיתוף פעולה הדוק עם משרדי הממשלה השונים, תחת הכסות של "מיזם משותף".

"חשוב מאוד שהציבור בישראל יהיה מודע לסכומי העתק המוזרמים כדי להעביר ילדים ובני נוער ממסלול ציוני של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול לא־ציוני של השתמטות מהשכלה, מצבא ומעבודה", אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, הרב עו"ד אורי רגב. לדברי רגב, מדובר ב"מסע החזרה בתשובה בהיקף ענק של מאות מיליוני שקלים, שמקיימים גורמים המייצגים יהדות קיצונית, ומיועד לשנות את פני החברה הישראלית". הוא מוסיף כי "מנהיגי הציבור החילוני והמסורתי צריכים להתגייס למאבק בקמפיין של 'ציידי הנפשות'. חמורה במיוחד העובדה שהמאמצים לשטיפת מוחם של תלמידים נעשים על ידי גורמים שאינם מוכנים לחשוף את ילדיהם ואת מוסדות החינוך שלהם להשקפות עולם יהודיות אחרות. אין כמובן כל אפשרות לפעילות חילונית בקרב הציבור החרדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ