פרשנות || הגילויים על הפלת המטוס בסיני סיפקו לממשלת א-סיסי השפלה פומבית

עם נחיתת נשיא מצרים בבריטניה, ממשלת קמרון לא יכלה לבחור עיתוי גרוע יותר להפסקת הטיסות משארם. לונדון לא היתה מביכה אותו בהודעה פתאומית כזו, לולא המודיעין שלה היה מוצק למדי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ממשלת בריטניה לא יכלה לבחור עיתוי דיפלומטי גרוע יותר להורות לחברות התעופה הבריטיות לעכב את כל טיסותיהן מנמל התעופה בשארם א-שייח', בשל החשש כי התרסקות המטוס הרוסי נגרמה ממטען חבלה. היא עשתה זאת שעות ספורות לאחר שנחת נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לביקור רשמי בלונדון הכולל פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון.

א-סיסי לא היה יכול לתאר לעצמו קבלת פנים גרועה מזו. במשך חמישה ימים רצופים, הרבה לפני שחוקרי התעופה הגיעו למסקנות ראשוניות, מתעקשת ממשלת מצרים שאין שום סיבה להניח שפיגוע טרור גרם להתרסקות בה נהרגו 224 נוסעים ואנשי צוות. ממשלת קמרון, שגם כך חטפה ביקורת קשה מהאופוזיציה ומארגוני זכויות אדם על כך שהיא מארחת את הרודן א-סיסי, לא הייתה מביכה אותו בהודעה פתאומית כזאת לולא המודיעין על האפשרות שפצצה גרמה להתרסקות היה מוצק למדי.

א-סיסי בעצרת האו"ם, בספטמבר
א-סיסי בעצרת האו"ם, בספטמברצילום: רויטרס

בזמן שכ-2,000 תיירים בריטיים נופשים לחופי הים האדום בדרום סיני, יצאה ההודעה הבריטית ללא הכנה מוקדמת. בשלב זה לא ברור אפילו מתי יורשו מטוסי חברות בריטיות שכבר שוהות על הקרקע בשארם א-שייח׳ להמריא חזרה ללונדון. שר התחבורה הבריטי, פטריק מקלוקלין הודיע שמומחי אבטחה בריטיים ייצאו למצרים כדי לוודא שהמטוסים יוכלו להמריא חזרה תוך נקיטת אמצעי אבטחה מיוחדים.

האפשרות לפיגוע טרור נשללה תחילה בשל ההערכה שטילי הנ"מ שבידי שלוחת ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בסיני לא יכלו לפגוע במטוס הרוסי. בארבעת הימים האחרונים מתרבים הסימנים המעידים על כך שהאפשרות לכך סבירה למדי, דווקא בצורה של מטען שהוטמן במטוס בעודו על הקרקע. האופן הבהול בו יצאה ההודעה הבריטית מצביע על כך שמדובר ככל הנראה במידע ממדינה אחרת. לכך מצטרפות ידיעות שהתפרסמו אתמול בארה"ב על כך שהמודיעין האמריקאי סבור שמדובר במטען. ארה״ב, בריטניה וישראל נמצאות בקשרי מודיעין הדוקים אבל בעוד לאמריקאים ולישראל יש אמצעי איסוף מתקדמים המכוונים אל סיני (ישראל באזור הגבול עם מצרים וארה״ב באמצעות רשת לווייני ריגול), לבריטים יש מטוסי נוסעים שנוחתים באופן קבוע בשארם. חברות אמריקאיות וישראליות אינן נוחתות בסיני.

ההשפלה הפומבית לממשלת א-סיסי, המתהדרת בהבטחותיה ליציבות ומלחמה עיקשת בטרור האיסלמיסטי, היא אדירה. בימים האחרונים מנסים דוברי הממשלה בקהיר להפריך את הרמיזות שנשמעו מהכיוון הרוסי על כך ש״גורם חיצוני״ הביא להתרסקות. עד כה היתה סיבה לחשוד גם באמינות הראיות שבידי רוסיה, שמנסה להתחמק מאחריות למצב הירוד של תחזוקת המטוסים בחברות התעופה שלה. ממשלת רוסיה עד כה לא הפסיקה את עשרות הטיסות שמדי יום מובילות אלפי תיירים רוסיים לאתרי הנופש בדרום סיני.

ההודעה הבריטית עם זאת היא הבעת אי-אמון נחרצת ביכולתה של מצרים לאבטח את נתיבי התעופה האזרחית שיוצאים משטחה. מדובר לא רק בפגיעה ביוקרתו של הנשיא א-סיסי אלא גם במכה קשה מאוד בתעשיית התיירות המצרית. מאז המהפכה במצרים והידלדלות המבקרים בפירמידות ובאתרי העתיקות בלב המדינה, נשענה התיירות בעיקר על הנופשים שהמשיכו להגיע לדרום סיני. שלוחת דאעש, שבחודשים האחרונים מרחיבה את פעילותה בשורה של תקיפות קשות נגד צבא מצרים בצפון סיני, עד כה נמנעה מפעילות בדרום חצי האי. זאת בעיקר בשל העובדה שאלפי בני השבטים הבדואים שבצפון מסייעים לדאעש, ועובדים בבתי המלון ובחברות התיירות בדרום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ