בלחץ העירייה: בעלי סינמה סיטי בירושלים הודיעו כי המתחם לא יפעל בשבת - חינוך וחברה - הארץ

בלחץ העירייה: בעלי סינמה סיטי בירושלים הודיעו כי המתחם לא יפעל בשבת

היזמים חזרו בהם לאחר שהצהירו בעבר על נכונותם לפתוח את המתחם בשבת ובג"ץ קבע, בעקבות עתירה שהוגשה בנושא, כי ינהלו מו"מ עם האוצר והעירייה. העותר: "להחרים את סינמה סיטי עד שייפתח בשבתות"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מבט מלמעלה על מתחם סינמה סיטי בירושלים, מול בית המשפט העליון

מתחם סינמה סיטי בירושלים יישאר סגור בשבתות, כך הודיעו היום (ראשון) בעלי המתחם לבג"ץ ובכך יישרו קו עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת והסיעות החרדיות המבקשים לשמור על סטטוס קוו בבירה. ל"הארץ" נודע, כי העירייה הפעילה לחץ על היזמים להודיע כי יסתפקו בהפעלת המקום שישה ימים בשבוע, וזאת בין היתר על רקע הפסדים כספיים שהם סובלים מהם.

יזמי סינמה סיטי, חברת "שפיר הנדסה אזרחית" ולאון אדרי, הודיעו היום לבג"ץ, כי "שקלו את עמדתם ביחס לפתיחת מתחם הסינמה סיטי בימי המנוחה, והחליטו כי בשלב זה אין בדעתם להפעיל את מתחם הסינמה סיטי בשבת ומועדי ישראל".

ההודעה לבג"ץ נמסרה במסגרת עתירה המתנהלת מזה שנתיים, בה ביקשו מבג"ץ עו"ד יוסי חביליו וסיעת "התעוררות" במועצת העיר להורות לראש העיר להתיר ליזמים את פתיחתו של המתחם - השוכן על קרקע בבעלות העירייה והמדינה - גם בשבת. לפני כשנה וחצי קבע בג"ץ כי הצדדים, כולל העירייה ומשרד האוצר, יפתחו במו"מ על זמני ההפעלה של המתחם. המו"מ לא התקיים, וכעת הודיעה הנהלת המתחם לבג"ץ כי אין עוד צורך בו, או בהמשך קיומו של הליך ביזיון בית משפט שניהל עו"ד חביליו, היות שהיא אינה מעוניינת עוד בפתיחת הסינמה סיטי בשבתות וחגים. מדובר בתפנית בעמדת ההנהלה.

בהודעת היזמים לבית המשפט נכתב כי "לעת הזאת היזמים סבורים כי אין צורך בהמשך ניהול המשא ומתן מול העירייה ומשרד האוצר בעניין נשוא העתירה. עם זאת, היזמים שומרים לעצמם את הזכות לשוב ולדון מול העירייה ומשרד האוצר לקידום פתיחת המתחם בימי המנוחה והתנאים הכרוכים בכך, וככל שיהיה בכך צורך אף לעתור לבית המשפט המוסמך".

הקניון במתחם סינמה סיטי בירושלים

מקור בעירייה אמר כי מאחורי הקלעים הפעילה העירייה לחץ על היזמים למסור את ההודעה לבג"ץ כעת, וזאת על רקע ביצועים עסקיים ירודים של המתחם הפועל מאז פתיחתו שישה ימים בשבוע. חברת מועצת העיר (מרצ) לורה ורטון טענה כי בתקופה האחרונה זוכה המתחם בהעדפה בקבלת תקציבים עירוניים לביצוע כנסים. "יש עשרות ומאות מקומות בירושלים לעריכת כנסים, חלקם בבעלות של חברות בת של העירייה", אמרה ורטון. "לא סביר ולא תקין שהאירועים מתקיימים בסינמה סיטי דווקא מכל המקומות בעיר". במתחם אף מצפים כעת להקלות שונות לבעלי העסקים מטעם העירייה, בין היתר על רקע הפסדים כספיים שנגרמו להם בשל המצב הביטחוני בעיר. 

עו"ד יוסי חביליו, העותר בתיק, אמר כי הוא "דוחה מכל וכל" את הודעת ההנהלה והדגיש כי ימשיך יחד עם עמותת "צחור" במאבק המשפטי שמטרתו לחייב את היזמים והעירייה לפתוח את המתחם בשבתות. לדברי חביליו, העתירה הוגשה גם כנגד היזמים, ורק על בסיס הודעתם בדבר נכונותם לפתוח את המתחם בשבתות ובחגים ניתן פסק הדין הקודם של בית המשפט העליון. לאור התנהלות היזמים, הוא קרא לציבור בירושלים ובסביבתה להחרים את מתחם סינמה סיטי עד שייפתח בשבתות. "מדובר בהונאה של בית המשפט העליון ושל הציבור", אמר. "קודם היה זה ברקת ועכשיו אלו היזמים שעושים צחוק מבית המשפט ומהציבור. אני מקווה שהדבר לא מתואם ביניהם. נמשיך להילחם עבור תושבי ירושלים לשמירה על צביון פלורליסטי של העיר".

מהעירייה נמסר בתגובה כי "בירושלים פועלים בהתאם לסטטוס קוו בתי קולנוע רבים בשבת. לאחרונה נפתח מתחם היס פלנט החדש המכיל 16 אולמות, זאת לצד הסינמטק, קולנוע סמדר ובית שמואל שנמצאים במקומות פרטיים".

ממלא מקום ראש העיר יוסי דייטש (יהדות התורה) אמר כי "זהו ניצחון לשפיות ולשמירת הסטטוס קוו העדין בירושלים. ההנהלה הבינה שרוב הציבור בירושלים הינו שומר מסורת, מעדיף למנוע מאבקים מיותרים בין דתיים לחילונים ולא מחפש לשבור את הסטטוס-קוו העדין". סגן ראש העיר ישראל קלרמן, גם הוא מסיעת יהדות התורה, אמר כי "מספר פעילי שכונות ונציגי מפלגות ניסו להצית את האש ולגרום לסכסוך בין תושבי העיר. כל מה שעומד לנגד עיניהם הם ספינים שיעזרו להם להיבחר למועצת העיר בבחירות הבאות".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר כי בתקופתו כסגן שר האוצר הסירה הממשלה את ההתנגדות לפתיחת המקום בשבת, לאחר שההנהלה הבהירה שברצונה וביכולתה הכלכלית לפתוח אותו גם בסוף השבוע. "אין שום סיבה שצעירי ירושלים יסעו לערים אחרות ויסתכנו בדרכים כדי לבלות בערב שישי, בזמן שבתוך העיר כבר קיים מתחם בילוי גדול", אמר לוי. "אין לי אלא להצטער על ההחלטה האומללה הזו. אנחנו נאבק בה בכל מקום שנוכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ