שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"מלחמת הכוכבים": הרבה אקשן ומעט תחכום

אמנם הסרט החדש מצליח להשכיח את הביזיון של הטרילוגיה השנייה של סדרת "מלחמת הכוכבים", אבל הוא נכשל בניסיון לשחזר את התחכום של הטרילוגיה הראשונה, ואת מקומה של השנינות מילא בעיקר אקשן. הרבה אקשן

אורי קליין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"
"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"צילום: אי־פי
אורי קליין

חסידיה המושבעים, האדוקים אפילו, של סדרת סרטי "מלחמת הכוכבים", שנבראה ב–1977 על ידי ג'ורג' לוקאס, יחוו חוויה עזה בזמן הצפייה ב"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר", הסרט השביעי בסדרה, שבכורתו המקומית התקיימה (כמו גם במרבית המדינות בעולם) ביום אתמול בערב. אולם הכניסה שלפני האולם שבו התקיימה ההקרנה היה מלא בצופים (מוזמנים), שחלקם היה מחופש לדמויות מהסדרה, וכשיצאנו מהסרט, לקראת חצות, אולם הכניסה היה כבר מלא בקוני כרטיסים להקרנה הבאה, אף הם בחלקם מחופשים. נדמה לי שמעריצים אלה יחוו חוויה עזה עוד לפני שהם צפו בסרט; הם מגיעים לסרט כשהחוויה כבר הושלמה בתוכם, ושאלות כמו ערך או תוקף אמנותי, האם הסרט מוצלח כמו שהם ציפו, כלל לא עולה אצלם לדיון. במלים אחרות, הביקורת שאני כותב כאן, זמן קצר לאחר שצפיתי בסרט, אינה רלוונטית לגביהם יותר מאשר בכול סרט אחר, בין אם הם עוד לא ראו את הסרט — או אחרי שהם צפו בו.

יש משהו מהנה בצפייה בחוויה תרבותית פופולרית קולקטיבית שכזאת, בין אם התחפושות היו ספונטאניות או מוזמנות; אולם, כיוון שמעולם לא הייתי אחד מחסידיה המושבעים של הסדרה, גם אם נהניתי מכמה מסרטיה, ובעיקר הערכתי את המיתולוגיה שלוקאס ברא, ולהמציא מיתולוגיה חדשה שכה לוכדת את הדמיון כבר מזה 37 שנים זה לא עניין לזלזל בו, יש לי גם סרט ספציפי שעליי להתייחס אליו.

צילום: אבישג שאר-ישוב

בראשית דבריי עלי להכריז שני דברים: מעלתו העיקרית של הסרט החדש היא שהוא מצליח להשכיח מאיתנו את הביזיון של הטרילוגיה השנייה של הסדרה, שהופקה בין השנים 1999 ל–2005, ושלושת הסרטים שהרכיבו אותה, ואת שלושתם ביים לוקאס עצמו — הם היו נפוחים, חלולים ומייגעים; אך בו בזמן הוא לא מצליח לשחזר את התחכום שאפיין את הטרילוגיה הראשונה, שהופקה בין 1977 ל–1983, ורק את הסרט הראשון שלה ביים לוקאס עצמו. ייתכן שהסיבה לכך היא שהסרט הוא ראשיתה של טרילוגיה חדשה, המתרחשת 30 שנה אחרי תום הטרילוגיה הראשונה, ותפקידם של סרטים ראשונים הוא להניח את היסודות לשני הסרטים הבאים, ויש ב"מלחמת הכוכבים: הכול מתעורר" כמה יסודות תסריטאיים, שניתן יהיה אולי לפתח אותם בצורה מעניינת בסרטים הבאים.

עם זאת, הסרט הראשון בטרילוגיה החדשה, אותו ביים ג'יי.ג'יי. אברמס, הוא פחות טוב מהסרט שפתח את הטרילוגיה הראשונה. יש בו פחות המצאות מוצלחות והברקות שנונות (המוצלחת שבהן היא זו של מאז, בעלת מועדון, שאת קולה מספקת לופיטה ניונגו). העלילה היא אלמנטרית למדי, כדי לפנות מקום לאקשן, והסרט הוא כולו אקשן, כמעט אך ורק אקשן, שמבוים בקצב דוהר, שלעיתים לוקה בחוסר בהירות עלילתית. יש לסרט עיצוב חזותי מרשים, אך מה שחסר בו זה סטייל, שכן היה בסרטי הטרילוגיה הראשונה; וגם, מבחינה תסריטאית, כמה מהפתרונות העלילתיים נדמים פשוטים מדי, וכמה מהם נדמים כחוסמים את התפתחות הטרילוגיה לכיוונים מעניינים, אלא אם כן ליוצרי הטרילוגיה החדשה יש בכובעם שפנים שאותם הם מוכנים לשלוף בסרטים הבאים.

כמובן שהטרילוגיה החדשה, שמתרחשת זמן רב אחרי הטרילוגיה הראשונה, דורשת גיבורים חדשים, ושלושת גיבוריה החדשים הם ריי (דייזי רידלי), אשה צעירה הסוחרת בגרוטאות ונגרפת למאבקם של המורדים בכוחות הרשע, פין (ג'ון בוייגה), חייל בצבא כוחות הרשע, שעורק ממנו ומצטרף למרידה, ודרואיד עגלגל וחביב שכינויו הוא בי־בי־8 (יש גם דמות נוספת של טייס אמיץ בשם פו, אותו מגלם אוסקר אייזקס, שנעלם בתחילת הסרט, חוזר פתאום באמצע הסרט, וכנראה יהיה לו תפקיד משמעותי יותר בסרטים הבאים, ויש גם שני רשעים חדשים במקום דארת' ויידר, שקשה להחליף אותו ואת ג'יימס ארל ג'ונס שסיפק לו את קולו העמוק; את האחד מגלם אדם דרייבר ואת השני, המצאה חזותית מעט בנאלית, מדובב אנדי סרקיס).

אחת האטרקציות המרכזיות של הסרט היא שדמויות חדשות אלה משתלבות בדמויות המרכזיות של הטרילוגיה הראשונה, שמגולמות שוב עלי ידי אותם שחקנים: האן סולו (הריסון פורד), מלווה שוב בצ'ובקה (מדובב שוב על ידי פיטר מייהו; הרגע החביב ביותר בסרט הוא כאשר אחת הדמויות החדשות שואלת את האן סולו אם הוא אמנם האן סולו, והוא עונה "הייתי פעם"; ואגב, פורד עושה בסרט את תפקידו המשוחרר ביותר מזה שנים רבות, כאילו שובו לדמותו של האן סולו הפיחה בו חיים חדשים, מה שהופעתו שוב כאינדיאנה ג'ונס בסרטו המיותר של סטיבן ספילברג ב–2008 לא הצליחה לעשות), הנסיכה לאה (קרי פישר, הפעם עם וריאציה שפויה יותר על התסרוקת המגוחכת שעיטרה את ראשה בטרילוגיה הראשונה), אר־2־די־2, סי־3־פיאו, וגם לוק סקייווקר (מארק המיל), שנעלם בתום הטרילוגיה הראשונה ובי־בי־8 נושא בתוכו חלק ממפה המובילה למקום הימצאו. החיפוש אחר לוק מעצב את עיקר המנוף העלילתי של הסרט, כיוון שהמורדים זקוקים לו כדי שיוביל את המרד שהם מתכננים.

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". גידי גוב ערב הבכורה
"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". גידי גוב ערב הבכורהצילום: אבישג שאר-ישוב

כאמור, יש לי הערכה מרובה למיתולוגיה שג'ורג' לוקאס ברא, גם אם אני נרתע מיסודותיה הכוחניים והנורדיים־גרמניים במידה מסוימת, ומה שהיה חסר לי בעיקר ב"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" הם אותם יסודות מיתיים שהעשירו את סרטי הטרילוגיה הראשונה, ועסקו בקשר בין אבות לבנים, בין אחים לאחיותיהם ובין גברים לנשים. יש בסרט של אברמס, שלכתיבתו היה שותף התסריטאי והבמאי לורנס קאסדן ("החברים של אלכס", "גרנד קניון") כמה אלמנטים כאלה, אך לא מספיק כדי להפוך את התוצאה ליצירה בעלת נפח, וגם אלה שנכללים בו זוכים לעיתים לטיפול תמוה (שוב, אלא אם כן יוצרי הסרט אוצרים לנו הפתעות עלילתיות בסרטים הבאים).

כמובן שבעקבות הסרט יכריזו שוב שהנה עוד סרט שבמרכזו ניצבת אשה עצמאית וחזקה, הלא היא ריי בגילומה הסימפטי של רידלי, שתופסת את מקום הגיבורים הגבריים בטרילוגיות הקודמות, אך זה אינו מספיק כדי למלא את החלל המיתי שמתהווה בסרט, וגורם לנו לפעמים להיזכר יותר ב"משחקי הרעב" מאשר בטרילוגיית "מלחמת הכוכבים" הראשונה, ואולי יתמלא בסרטים הבאים.

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". פורד עושה בסרט את תפקידו המשוחרר ביותר מזה שנים רבות
"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". פורד עושה בסרט את תפקידו המשוחרר ביותר מזה שנים רבותצילום: אי־פי

התופעה, שהסרט החדש ללא ספק מרענן אותה אחרי המחדל של לוקאס בטרילוגיה השנייה, ממשיכה לעורר סקרנות, גם אם הסרט החדש הוא לא משהו, ולפיכך אני כן ממליץ לצפות בסרט לא רק לחסידיה המושבעים של הסדרה, שעיצבו פולחן הולך ונמשך סביבה, אלא גם את מי שמתעניינים במיתולוגיות שנבראו בחסותה של התרבות הפופולרית העכשווית. "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" אולי לא סיפק לי חוויה אמנותית אבל הוא כן עורר בי עניין לגבי המשכה של הטרילוגיה, ובזה כן יש משהו.

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". בימוי: ג'יי.ג'יי. אברמס; תסריט: ג'יי.ג'יי. אברמס, לורנס קאסדן, מייקל ארנדט; צילום: דניאל מינדל; מוזיקה: ג'ון ויליאמס; שחקנים וקולות: דייזי רידלי, ג'ון בוייגה, הריסון פורד, קרי פישר, מארק המיל, אוסקר אייזק, אדם דרייבר, פיטר מייהו, סיימון פג, לופיטה ניונגו, אנדי סרקיס, מקס פון סידוב.

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"
"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ