נתניהו וראשי מערכת הביטחון חגגו 90 לשר לשעבר משה ארנס - חינוך וחברה - הארץ

נתניהו וראשי מערכת הביטחון חגגו 90 לשר לשעבר משה ארנס

שר הביטחון והחוץ לשעבר, משה ארנס, חגג את יום הולדתו אתמול. נתניהו בירך ואמר: ״אני קורא את מאמריך ב'הארץ', זה מהפעמים הבודדות שאני מסכים עם מה שכתוב בעיתון זה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ארנס לצד נתניהו ורעייתו במרכז בגין, אתמול
ארנס לצד נתניהו ורעייתו במרכז בגין, אתמולצילום: ליאור מזרחי
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ראשי מערכת הביטחון לדורותיה, ותיקי התעשייה האווירית וותיקי תנועת האצ״ל הגיעו אמש (רביעי) למרכז מורשת בגין בירושלים כדי לחגוג 90 לשר הביטחון והחוץ לשעבר ובעל טור שבועי ב"הארץ", משה ארנס.

בין המברכים היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחב לארנס את תחילת דרכו הציבורית. בעת ששימש כשגריר ישראל בארה"ב, מינה ארנס ב–1982 את נתניהו בן ה–32 כציר בשגרירות בוושינגטון. לדברי נתניהו, ארנס נימק את הבחירה בו בכך ש״סביר שתפרוץ מלחמה מול גבול הלבנון, הטרור מצטבר, לא תהיה לנו ברירה. וכשזה יקרה, נצטרך את כל הכוחות בארה״ב כדי לפעול בראש ובראשונה מול דעת הקהל״.

לדברי נתניהו, ארנס הפגין בתחזית זאת ״שתי תכונות ז׳בוטינסקאיות — ראיית הנולד ותורת הלחץ והלחץ הנגדי״. נתניהו גם התייחס לעיסוקו של ארנס מאז פרש מהזירה הפוליטית, הכתיבה. ״אני קורא את מאמריך ב'הארץ'״, אמר נתניהו. ״זה מהפעמים הבודדות שאני מסכים עם מה שכתוב בעיתון זה. אבל בכל פעם שמישה כותב אני קורא״. הוא אף ציטט מאחד מטוריו האחרונים על הלחימה בטרור.

שר הביטחון משה יעלון נזכר בדבריו בפגישה שהיתה לו עם שר הביטחון ארנס בעת ששימש כמפקד אוגדת יהודה ושומרון. ארנס הגיע לאחר פיגוע בג׳נין ולדברי יעלון אמר למפקדי הצבא שנאספו שם: ״שמעתי ברדיו בדרך הרבה פרשנות והרבה ביקורת על הלחימה בטרור ואומרים שם שכל מה שהצבא צריך כדי למגר את הטרור זה אמירה של הדרג המדיני. אז עכשיו אני אומר לכם ׳תמגרו את הטרור׳״ וחייך. יעלון אמר שמאז הוא משתמש בסיפור הזה כדי להסביר למפקדים בצבא על מהות היחסים בין הדרג המדיני לצבאי ושלא ניתן לפעול בשיטות של ״זבנג וגמרנו״.

בדברי הסיום שלו סיפר ארנס כיצד מייסד התנועה הרביזיוניסטית זאב ז׳בוטינסקי, אותו פגש בצעירותו בארה״ב, השפיע עליו יותר מכל אדם אחר, על אף שהכירו רק חצי שנה לפני שמת. כאחד ממייסדי התעשייה האווירית, הזכיר ארנס כיצד נאבק על פיתוח מטוס הקרב הישראלי, הלביא, שבוטל ב-1987, בתמיכת רוב שרי ממשלת האחדות. ״ישראל יכולה היתה להיות היום במקום אחר לגמרי״, אמר, אם היו ממשיכים בפיתוח הלביא.

ארנס גם דיבר בגאווה על ספרו ״דגלים מעל הגטו״, סיפורם של חברי התנועה הרוויזיוניסטית שלחמו במרד גטו ורשה ושחלקם במרד הושכח במשך עשרות שנים בימים בהם שלטון מפא״י קיבע את זכרון השואה והגבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ