רומן שהחל בקולנוע ונמשך 70 שנה - אחרי מות - הארץ
2015-1925

רומן שהחל בקולנוע ונמשך 70 שנה

עמוס ושושנה חורב הכירו בירושלים ב-1945, כשהוא היה פלמ"חניק והיא היתה סטודנטית. "מאז נדבקתי אליה", אמר השבוע. שושנה היתה חלוצה בתחום הייעוץ החינוכי. עמוס היה לאלוף בצה"ל. בסוף השנה שעברה מתה בגיל 90. מסע מצולם בעקבות אלבום התמונות שלה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1945, כשעמוס חורב, לימים אלוף בצה"ל, היה מפקד פלוגה ח' בגדוד השישי של הפלמ"ח, הוא פגש את אהבת חייו בקולנוע "ציון" בירושלים. "ראיתי נערה יפה מאוד עם צמות ותחבושת על הרגל", נזכר השבוע בשיחה בביתו ברמת השרון, בעודו מעלעל באלבום בו שמורות תמונות הילדות של הנערה, שהיתה לאשתו.

בהמשך פגש בה פעם נוספת. אביו של חורב, אליק סוכצ'בר, שעלה לארץ מוורשה בפולין, היה המהנדס של האוניברסיטה העברית. בזכות עבודתו של האב, התאפשר לחורב להיכנס לקמפוס ולשמוע הרצאות מעת לעת. באחת הימים ביקר בהרצאה בכימיה של הפרופ' הנודע מרדכי בובטלסקי. רצה הגורל, ובכיתה ישבה גם הנערה היפה מבית הקולנוע. "התיישבתי לידה ואחרי ההרצאה שאלתי אותה אם היא מתכוונת ללכת גם להרצאה בפיסיקה", סיפר. כשהשיבה בחיוב, ביקש שתשמור לו מקום על ידה. "היא שמרה לי ומאז נדבקתי אליה, וזהו. שם הכל התחיל", אמר.

שמה של הנערה היה שושנה ספיר. ב-1946 נישאו השניים וב-1947 נולד בנם הבכור, יחיעם. בעול הטיפול בתינוק נשאה בעצמה, שכן חורב גויס למלחמת העצמאות והיה רק זמן מועט בבית. 70 שנה לא נפרדו דרכיהם של עמוס ושושנה, עד שבסוף נובמבר האחרון מתה שושנה חורב, כמעט בת 90.

עמוס ושושנה חורב
עמוס ושושנה חורבצילום: המשפחה
עמוס ושושנה חורב
עמוס ושושנה חורבצילום: המשפחה

שושנה נולדה ב-1925 בתל אביב, בת יחידה לדב ואסתר ספיר, ציונים שעלו לארץ בתחילת אותו עשור מאוקראינה. אביה היה חלוץ וביקש להתיישב באצבע הגליל. אמה ויתרה על לימודי הרפואה אליהם התקבלה ברוסיה, כדי להיות לצדו. אחרי שעלו לארץ עבד האב בתחנת הכוח בנהריים ואחר כך בהוצאת הספרים "שטיבל" עד שהיה למושבניק.

שושנה נדדה עם הוריה לטבריה, משם המשיכו למושב עין עירון ואחר כך למושב נטעים. היא למדה בבית הספר החקלאי בפרדס חנה, והקפיאה את חלומה ללמוד חינוך בשל מה שהגדירה כ"צו האומה" - חקלאות.

בצעירותה התגייסה ל"הגנה" ועברה קורס נשק קל ברוחמה, אבל לא נלחמה במלחמת העצמאות עקב פציעה ברגלה. את לימודיה סיימה בתואר מוסמך במדעי החקלאות. עמוס, בעלה הטרי, נאלץ לקטוע את לימודיו בטכניון, ויצא להילחם בחטיבת הראל תחת פיקודו של יצחק רבין. הוא השתתף בקרבות רבים בירושלים ובהמשך מונה לעוזרו של רבין בחזית הדרום ולקצין המבצעים של החזית.

עמוס ושושנה חורב עם ילדיהם
עמוס ושושנה חורב עם ילדיהםצילום: המשפחה
עמוס ושושנה חורב
עמוס ושושנה חורבצילום: המשפחה

אחרי המלחמה הם יצאו ללימודים גבוהים: עמוס במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, שם קיבל תואר מוסמך בהנדסת מכונות ושושנה בהרווארד, שם למדה חינוך. כשחזרו לארץ, ב-1952, הוא הקים את מחלקת אמצעי הלחימה במטכ"ל ומונה לקצין חימוש ראשי. בתפקיד זה פיתח מערכות נשק וארטילריה.

בראיון לתהילה עופר ב"מעריב", ב-1970, אמרה חורב: "הלב נקרע כשראיתי את הבן הפעוט בתקופות הקשות, מסתובב עם תמונה דהויה של אבא בכיס המכנסיים כדי להראות לחבריו שגם לו יש אבא".

ב-1962 שוב יצאו יחד ללימודים מתקדמים. שושנה סיימה תואר שני בחינוך בעוד עמוס השלים תואר שלישי בהנדסת מכונות. שושנה עבדה בהוראה. תחילה, בצעירותה, כמורה לבוטניקה, כימיה וחקלאות בכפר הירוק ובהמשך כחלוצה בתחום הייעוץ החינוכי בבתי הספר התיכוניים. היא לימדה חינוך באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטת תל אביב, והיתה יועצת חינוכית של בית הספר "אורט" ושל תיכון "רוטברג" ברמת השרון. לצד זאת, במשך רבע מאה היתה סגנית יו"ר עמותת "הילד החוסה" (היום: "ילדים בסיכוי"), שמסייעת לילדי פנימיות בשעה שעמוס, בעלה, היה אמון על גיוס הכספים לעמותה.

"היא טיפלה בילדים במצוקה ובמצבי חירום, והאמינה בהוראה משקמת", אמר עמוס. לביתם בשיכון צבא הקבע "נווה מגן" ברמת השרון נהגה להביא תלמידים מתקשים שנזקקו לסיוע בלימוד מחוץ לבית הספר. עם ילדים אחרים הצטרפה לארוחת ערב משפחתית, בנוכחות הוריהם, כדי לראות מקרוב את הסביבה בה הוא גדל.

עמוס חורב בביתו ברמת השרון, השבוע
עמוס חורב בביתו ברמת השרון, השבועצילום: עופר אדרת
שושנה חורב בילדותה
שושנה חורב בילדותהצילום: המשפחה

"יש המון ילדים, שכבר אינם ילדים, שאומרים לי ששושנה הצילה אותם ושבלעדיה לא היתה שווה כלום", אומר עמוס. "היא היתה מורה יוצאת מן הכלל. בוגרים שלה, שבאו לשבעה, אמרו שלא היתה להם בחיים מורה כזאת וסיפרו שהיא השפיעה עליהם הרבה מעבר לתחום המקצועי", סיפר.

ב-1973, עם פרישתו מצה"ל בדרגת אלוף, מונה עמוס לנשיא הטכניון. שושנה, לדבריו, היתה "נשיאת הטכניון", משום שהתלוותה אליו בכל משימותיו בעולם. לימים הוא קיבל פרס מפעל חיים בתחום ביטחון ישראל והיא קיבלה פרס מפעל חיים מהעמותה בה פעלה. שושנה הותירה את בעלה עמוס, בנם יחיעם ובתם נירה, ארבעה נכדים ושני נינים.

שושנה חורב בצעירותה
שושנה חורב בצעירותהצילום: המשפחה
שושנה חורב בצעירותה
שושנה חורב בצעירותהצילום: המשפחה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ