אולה איינאר ביורנדאלן: גנרל חורף עדיין כאן - ענפים נוספים - הארץ

אולה איינאר ביורנדאלן: גנרל חורף עדיין כאן

אמש זכה הנורווגי במדליית ארד באליפות העולם בביאתלון, אחת מני רבות בהן זכה במהלך קריירה שאין שנייה לה. בגיל 42, האיש שהמציא מחדש את הענף עדיין לא מוכן להניח בצד את הרובה והמגלשיים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אולה איינאר ביורנדאלן במהלך תחרות ביאתלון
אמיר ענבר
אמיר ענבר

מי שרוצה ללגלג על ספורטאי שהישגיו מעטים, מבקש ממנו להציג את המדליות שלו. אם מישהו יפנה בדרישה דומה לאולה איינאר ביורנדאלן, יהיה עליו להכין מקום חנייה המיועד למשאית. האם ביורנדאלן הוא ספורטאי החורף הגדול בכל הזמנים? על כך בוודאי יחלקו רבים, אבל הנורווגי הוא בוודאי המעוטר שבהם. ויש לו את המדליות שיוכיחו זאת.

מאות פעמים טיפס ביורנדאלן על דוכן המנצחים בביאתלון - במשחקים האולימפיים, באליפויות עולם, בסבב גביע העולם. ועדיין, להופעתו ביום ראשון על המדרגה השלישית באוסלו, אחרי שזכה במדליית ארד באליפות העולם, יש משמעות היסטורית. ייתכן שהיתה זו הפעם האחרונה. בגיל 42, אפילו הוא עשוי להחליט בקרוב שהגיע הזמן להניח את הרובה בצד.

מאז הפציע ביורנדאלן חלפו כבר יותר משני עשורים. בתקופה הזו הוא לא רק חזה בענף שלו נע קדימה, אלא דחף אותו בעצמו. "הוא שינה את הספורט במו ידיו, ממש הפך אותו למקצועני", אמר הביאתלט האמריקאי טים ברק ל-"NBC אולימפיקס", "הוא חדשני מאוד ונהיה כה דומיננטי, שכולם נאלצו להגיב לדרך שבה התאמן כדי להיות תחרותיים". בכמה מדינות אפילו דאגו לצלמו כדי שהביאתלטים המקומיים יחקו אותו.

לכאורה, יש משהו מקרי בענף שנקרא ביאתלון, המשלב גלישה למרחקים וקליעה למטרה, והתחיל בכלל כתרגיל אימונים לחיילים נורווגים. בהצלחות של ביורנדאלן אין שום דבר מקרי. הוא חילק את העסק לשניים – ספורט שמשמעותו אימונים, וציוד שמשמעותו פיתוח – ועבד במקביל על הכל, מנסה לקזז את שברירי השנייה שיעשו את ההבדל.

ביורנדאלן השקיע יותר מאחרים באימוני כושר וירי, מפתח סבולת ודיוק נדירים. לפניו נהגו רוב הביאתלטים לנשום פעמיים-שלוש בין יריות; הוא הסתפק בנשימה אחת, שיפר את זמניו ואילץ אחרים ללכת בעקבותיו. ב-20 השנים האחרונות היה מעורב גם בשדרוג הציוד, שהפך לקל ונוח יותר. לפני כל עונה הוא נוהג לבדוק 200 סוגי מגלשיים, מהם ישתמש בבודדים. "כולם ממש טובים", הסביר, "אך חלקם ממש ממש טובים. אותם אני רוצה".

חייו נעים סביב הספורט, פיזית ונפשית. הוא נפגש עם מאמן פסיכולוגי ושומר על דיאטה קפדנית. לאורך הקריירה כמעט ולא נפצע, ולכן מיעט להחמיץ אימונים. את רוב זמנו העביר בהרים של אוסטריה ואיטליה. כשהתכונן למשחקי החורף בסוצ'י לפני שנתיים, גר בקרוואן מבודד ליד מתקן האימונים. אחרי המשחקים, כשטס לתאילנד לקבל את פרס הספורטאי המצטיין בסוצ'י, עיצב את תוכנית האימונים סביב הנסיעה. בתיק היד אסף 20 כריכים. "הוא פרפקציוניסט, אין הרבה ספורטאים כמוהו", קבע רפאל פוארה הצרפתי, שהיה יריבו הגדול.

"בגיל 15 אולה כבר היה מקצוען והקדים את כולם מאוד בדרך שבה הבין את הספורט", אמרה ל"רויטרס" ליב גרטה, אלופת עולם לשעבר שלמדה אתו בבית הספר. לראייה, את השתלטותו על הענף החל בגיל 19 כשניצח בשלוש תחרויות באליפות העולם לנוער. במשחקי לילהאמר ב-94' עוד היה רחוק מהצמרת, אך כעבור ארבע שנים, בנגאנו, כבר הוכתר לראשונה לאלוף אולימפי. במשחקי סולט לייק 2002 הלך כמה צעדים רחוק יותר והפך לביאתלט הראשון שזוכה בכל ארבע מדליות הזהב האפשריות. ואלו ממשיכות להיערם.

94 פעמים ניצח ביורנדאלן בתחרויות סבב גביע העולם. הראשונה היתה בינואר 1996, האחרונה – נכון לעכשיו – בדצמבר 2015; הפרש של 7,265 ימים, חישבו ב"ל'אקיפ". הוא הוכתר שש פעמים לאלוף הסבב ושש פעמים סיים במקום השני. ב-22 הופעותיו באליפויות עולם קטף 44 מדליות, 20 מהן זהב.

כמובן שבקריירה כה ארוכה יש גם משברים. למשחקי סוצ'י 2014 הגיע ביורנדאלן אחרי שנתיים ללא ניצחון במירוץ אישי. היו שקראו לו לפרוש. "אני תמיד שוכח שאני בן 40, אני מרגיש בן 20, הגיל שלי מושלם", אמר בתחילת המשחקים. הוא סיים אותם עם שני ניצחונות במירוצים אישיים, הופך בכך לספורטאי המעוטר בהיסטוריה של משחקי החורף: 13 מדליות, אחת יותר מביורן דאלי, בן ארצו שכיכב בקרוס קאנטרי בשנות ה-90'. "הוא הגדול מכולם בספורט החורף", הצהיר דאלי. כינוייו של ביורנדאלן הולמים: "מלך הביאתלון" וגם "הקניבל", בגלל הרעב להצלחה.

"המערכת הנורווגית נבנתה תודות לקריירה של אולה. זה בזכות המקצוענות הקיצונית שלו", אומר אמיל הגלה סוונדסן, ביאתלט נורווגי, שזוכר את אביו מעיר אותו בזמן משחקי נגאנו 98' כדי לצפות בביורנדאלן מתחרה. סוונדסן אמנם סומן כיורשו של בן ארצו וקצר הישגים רבים, אך אומר ש"לא אגיע לקרסוליו".

אולה איינאר ביורנדאלן יורה במהלך תחרות ביאתלון

בתחום אחד הוא דווקא מאפיל על ביורנדאלן: משיכת עניין. האלוף הוותיק נחשב לאדם די משעמם. בסוצ'י, במפגש עם חברי נבחרת הביאתלון וחברות נבחרת הקרוס קאנטרי של נורווגיה, הוא לא היה הדמות המבוקשת ביותר בקרב העיתונאים. הוא לא נוגע באלכוהול, למעט קוניאק לגרגור בבוקר. החדשות הטובות, חושף סוונדסן, הן שאיננו מושלם: אפילו ביורנדאלן מקלל. ב-2012 גם התגרש.

כשהוא מסתובב בארצות הברית, אומר ביורנדאלן, איש איננו מזהה אותו. הפופולריות שלו מתרכזת באירופה. בנורווגיה מספרים שבגרמניה וברוסיה הוא אהוד במיוחד בזכות החיבה המקומית לביאתלון. מרטין פורקאד הצרפתי, בכיר הביאתלטים כיום, מספר כי "אולה לא היה דמות לחיקוי, אלא יותר אליל. אני זוכר כמה גאה הייתי כשבא לברך אותי כאשר ניצחתי בתחרות גביע העולם השנייה שלי. הזמן לא שולט ברצונו להתחרות ובמוטיבציה שלו. עדיין יש לו את הרעב של זאב צעיר. הוא ממשיך להמציא את עצמו מחדש".

ביורנדאלן בכלל התכוון לפרוש אחרי סוצ'י, אבל מי שכבר מתחרה בגיל 40 כנראה לא צריך הרבה כדי להמשיך. הידיעה שאליפות העולם 2016 תתקיים בארצו היתה עילה מספקת להאריך את הקריירה בשנתיים נוספות. בתקופה הזו גם נבחר לוועדת הספורטאים של הוועד האולימפי הבינלאומי. השקעתו המקבילה בקריירת הספורט גררה ביקורת על כך שהוא מחמיץ פגישות ואירועים של הוועד. בין השאר לא התייצב בחודש שעבר למשחקי החורף לנוער בלילהאמר, באישור הנשיא תומאס באך.

בשבוע האחרון, באליפות העולם באוסלו, הכל השתלם. בזו אחר זו אחר זו קטף ביורנדאלן עוד ארבע מדליות: זהב במירוץ השליחים, כסף במירוצים ל-10 ק"מ ול-12.5 ק"מ, ולקינוח ארד ב-15 ק"מ ביום ראשון. "זה יותר ממה שציפיתי", הודה. גם פר ברגרוד, מנכ"ל האליפות, חש כך. "אני חושב שרוב אנשי התקשורת, ההתאחדות הלאומית ואנו, כמארגנים, לא חשבנו שהוא יהיה כל כך טוב", אמר ל"אראונד דה רינגס", "הוא הפתיע את כולם".

בשלב הזה אולי צריך להפסיק להיות מופתעים. האיש לא נגמר. "החיים קצרים מכדי לוותר, תמיד צריך להמשיך", אמר ביורנדאלן, "היו לי שנים גרועות עם הרבה בעיות, אבל המוטיבציה מעולם לא היוותה בעיה. אין לי הרבה סודות. אני מדורבן מאוד, אולי זה הסוד". הוא מספר כי ב-2008, כאשר הוצב פסל שלו בעיר הולדתו, "התגובה הראשונה שלי היתה 'אני עדיין לא מת'".

לא, אבל הוא בהחלט זקן השבט; זה שיכול לספר לכולם על הזמנים שבהם הביאתלטים היו אטיים יותר ומדויקים פחות, על השיפור העצום במתקנים והזינוק במספר הצופים, אפילו על השפעת שינויי האקלים. בגיל 42, ביורנדאלן הוא חלק עצום מההיסטוריה. הוא גם זה שיקבע בקרוב בעצמו אם כתב את הדף האחרון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ