שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הקומוניסט שהפך למיליונר

אשר רשף, אביהם של רפי וצלי, היה קומוניסט בשנות ה-40 ובהמשך הקים חברה מצליחה, שחלשה על נדל"ן, הייטק והוצאת ספרים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

איש העסקים אשר רשף, אביהם של מייסד "שלום עכשיו" צלי רשף ואיש התקשורת רפי רשף, היה בצעירותו חבר במפלגת "הקומוניסטים העבריים". את המפלגה, שהחלה לפעול בתקופת המנדט הבריטי, הנהיג שמואל אטינגר, לימים פרופסור נודע בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית.

ואולם, בשלהי שנות ה-40 רשף וחבריו התפכחו ועזבו את הקומוניזם. לימים, כשכבר היה איש עסקים אמיד, שמר על עמדותיו כאיש שמאל הן בתחום המדיני והן בתחום החברתי.

הוא נולד ב-1926 בעיירה אוטבוצק בפולין, למשפחת פרחודניק. ב-1934, כשהיה בן שמונה, עלה עם משפחתו לשכונת מקור ברוך בירושלים, שם גר עם הוריו ו-8 אחיו, ולמד בבית הספר תחכמוני.

אשר רשף
אשר רשףצילום: משפחה

בגיל 14 עזב את בית הספר בלי תעודת בגרות, והחל לעבוד כנער שליח באוניברסיטה העברית. הוא עבד שם כ-20 שנה, במהלכן התקדם עד לתפקיד של מזכיר הנהלת האוניברסיטה. תוך כדי עבודתה הוא סיים לימודי תיכון אקסטרניים ותואר במשפטים באוניברסיטה העברית.

ב-1948, במלחמת העצמאות, נהרג אחיו הבכור בצלאל בקרב בחיפה. ב 1949 התחתן אשר עם אווקה (חוה) לבית שפר, אותה הכיר במפלגה הקומוניסטית, ונולדו להם ארבעה ילדים: רון, צלי, רפי ויעל. אז גם שינה את שמו מפרחודניק לרשף.

ב-1960 פתח יחד עם רעייתו את משרד עורכי דין הירושלמי "רשף את רשף". ב-1971 הקים את חברת "ארלדן" בכסף שגייס מחבריו לאקדמיה.

בשנים הראשונות היא עסקה בנדל"ן בירושלים והיתה חתומה על פרויקטים גדולים בשכונות ברחבי העיר. ב-1981 הפכה לציבורית והחלה להיסחר בבורסה בתל-אביב. במקביל, הרחיבה את פעילויותיה לתחומים נוספים: הוצאה לאור ("כתר"), מכירת רכיבים אלקטרוניים לתעשיית ההי-טק (חברת "טלסיס") ועוד.

במקביל לעסקיו, המשיך להיות מעורה בחברה ובפוליטיקה. "אבא היה דעתן, וזאת בלשון המעטה. הנושאים החברתיים והפוליטיים העסיקו אותו כל ימיו. החל מצעירותו בה היה פעיל במפלגה הקומוניסטית העברית, דרך פעילויות פוליטיות והנהגת פעילות ציבורית אופוזיציונית של אנשי הרוח, חבריו הפרופסורים מהאוניברסיטה העברית", ספד לו בנו צלי.

"כילדים אנחנו זוכרים לילות ללא שינה, כשבסלון ביתנו מתנהלים ויכוחים קולניים בהשתתפות קבוצת החברים של ההורים. משם ינקנו כולנו את השקפת העולם הפוליטית חברתית, משם הרצון להיות מעורב ולהשפיע. מכאן האמון בשוויון, בזכויות אדם, בחתירה לשלום ולחברה צודקת יותר", הוסיף.

"אבא ואמא שניהם חיו את המציאות כאן, וכאבו כאב גדול על מה שקרה וקורה. עד יומו האחרון אבא היה מעודכן בכל פרט, הביע את דעותיו הנחרצות. הוא נהג לומר שאם בכל תחום לממשלה קיימות עשר אופציות לפעולה, אפשר להיות סמוכים ובטוחים שיבחרו את האופציה הרעה מכולן", סיכם. למרות זאת, רשף היה איש אופטימי בחייו האישיים.

רעייתו יותר מ-60 שנה, אווקה (חוה), מתה לפני שנתיים. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים, אח ואחות, 12 נכדים ו-8 נינים.

מתוך חמש עם רפי רשףצילום: ערוץ 10

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ