שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רוברט מקפאדן, ניו יורק טיימס
רוברט מקפאדן, ניו יורק טיימס

וינסטון מוזלי, שהיה אחראי לאחד ממקרי הרצח המסעירים ביותר בארה"ב, מת בשבוע שעבר בתאו בגיל 81. ב–1964 הוא אנס ורצח את קיטי ג'נובזה בניו יורק, בלי ששכניה סייעו לה, למרות קריאותיה הנואשות לעזרה. הרצח, אחד ממאות שאירעו באותה שנה בעיר, עורר הדים בארה"ב כי סימל, באופן המטריד והעצוב ביותר, את האדישות והניכור העירוניים. 50 שנה מאז הרצח, התיק ממשיך לעורר אצל אמריקאים רבים רגשות אשמה וחרטה. היו בעקבותיו סרטי קולנוע, ספרים, מחקרים התנהגותיים ואינספור ויכוחים על אחריותם של אזרחים שהיו עדים לביצוע פשע.

קיטי ג'נובזה. נדקרה 14 פעמים
קיטי ג'נובזה. נדקרה 14 פעמיםצילום: אי־פי

פטריק ג'. ביילי, דובר שירות בתי הסוהר של ניו יורק, אישר שלשום שמוזלי מת, וציין כי סיבת המוות תיקבע בהמשך על ידי פתולוג. מוזלי היה כלוא כ–52 שנים בכלא השמור בדנמורה, ליד הגבול הקנדי, מאז מאסרו ב–7 ביולי 1964. לאחר שנתפס הוא נידון למוות בכיסא חשמלי, אך ב–1967, שנתיים לאחר שמדינת ניו יורק ביטלה את עונש המוות, נגזר עליו מאסר עולם ללא הגבלת זמן.

בזמן הרצח היה מוזלי בן 29, נשוי ואב לשניים. בבעלותו היתה דירה בקווינס והוא ניהל עסק משלו. הוא היה נבון, בעל דיבור רך וללא תיק פלילי. מאוחר יותר הוא הודה שפעמים רבות נהג להסתובב בשעות לילה מאוחרות ולחפש קורבנות. לדבריו, הוא רצח שלוש נשים, אנס שמונה וביצע 30 או 40 פריצות.

מוזלי בחר בג'נובזה באופן אקראי ותקף אותה בלילה, לפני חמישה עשורים, ברחוב שומם בקווינס. הוא דקר אותה לפחות 14 פעמים בעוד היא צורחת ומתחננת לעזרה, הסתתר בין הצללים שעה שאורות נדלקו בכמה מהדירות הסמוכות, ולאחר מכן חזר לזירת הפשע כדי לאנוס ולרצוח אותה.

וינסטון מוזלי. מת בגיל 81 אחרי 52 שנים בכלא
וינסטון מוזלי. מת בגיל 81 אחרי 52 שנים בכלאצילום: New York Police Department

היה זה אחד מ–636 מעשי רצח שבוצעו בניו יורק באותה שנה. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח עליו תחילה בארבע פסקאות, אך שבועיים לאחר מכן פרסם בעמוד הראשון דיווח מפורט יותר, אך לא מדויק עובדתית, שבו ציטט שוטרים ושכנים של ג'נובזה. "במשך יותר מחצי שעה התבוננו 38 אזרחים מכובדים ושומרי חוק כיצד רוצח דוקר אשה", נכתב בדיווח. "לא רציתי להיות מעורב", אמר אחד מעדי הראייה, במשפט שתמצת את רוח התקופה. רק אשה אחת, בת 70, העזה לצאת ולחבק את ג'נובזה הגוססת עד שהשוטרים באו.

אמנם לא היה כל ספק שכמה שכנים התעלמו במכוון מהקריאות לעזרה, אך הכתבה הפריזה במספר העדים ובמה שהם ראו — איש מהם לא ראה את המעשה כולו, ורבים חשבו שהם שומעים מריבת אוהבים או צעקות שיכורים. אבל הצגתם של 38 בני אדם כעדים שהתעלמו באדישות מהתקפה רצחנית הסעירה את מצפונה הלאומי של ארה"ב. חיבוטי הנפש נמשכו עשרות שנים, זמן רב אחרי שהופרכו הטעויות המקוריות שהציגו את האמריקאים העירוניים כאנשים ערלי לב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ