שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איאן בלאק, גרדיאן
איאן בלאק, גרדיאן

איראן הוציאה בשנה שעברה כמעט אלף בני אדם להורג, כך קובע דו"ח של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל, המציין בנוסף כי בפקיסטאן הגיע מספר ההוצאות להורג לשיא של כל הזמנים. בדו"ח המתעד את העלייה הדרמטית במספר המוצאים להורג ברחבי העולם, שהגיע לשיא של מאז 1989, נכתב כי ב–2015 הוצאו להורג לפחות 1,634 בני אדם. מחברי הדו"ח ציינו כי נתון זה משקף עלייה של 54% בהשוואה לשנה הקודמת, וכי סביר כי בפועל מוצא להורג מספר גדול יותר של בני אדם.

חמשת המדינות המובילות את טבלת המוציאות להורג לשנת 2015 הן סין, איראן, פקיסטאן, סעודיהוארה"ב. על פי ארגון אמנסטי, "העלייה מטרידה באופן עמוק" במספר ההוצאות להורג נובעת בעיקר מגידול בשימוש בעונש זה באיראן, פקיסטאן וסעודיה, שבהן התרחשו 89% מההוצאות להורג בשנה שעברה. עם זאת נתוני הדו"ח אינם כוללים את סין – המובילה את הטבלה העולמית. אלפי בני אדם הוצאו ככל הנראה להורג במדינה הקומוניסטית אך פרטים על השימוש בעונש נשמרים בסוד על ידי הרשויות. גם וייטנאם ובלארוס, המדינה היחידה באירופה המטילה עונש המוות, אינן מספקות נתונים בנושא. כמו כן לא זמין מידע רב בנוגע לנעשה במדינות שבהן מתחוללות מלחמות, כסוריה ותימן.

בתמונה נראית שורה של בני אדם עומדים ברחוב. על צווארו של כל אחד מהם כרוך חבל תלייה
מפגינים נגד הוצאות להורג באיראן, בפריז בינואר השנהצילום: אי־פי

עוד נכתב בדו"ח כי ארבע מדינות, פיג'י, קונגו, מדגסקר וסורינאם, ביטלו את עונש המוות, ובכך חיזקו את המגמה לקראת ביטול העונש ברחבי העולם. בסך הכל, 102 מדינות ביטלו עד כה את עונש המוות, שלרוב מייושם על ידי עריפת ראש, תלייה, זריקה קטלנית או ירי. מדינה נוספת שאליה מתייחס הדו"ח בפירוט היא איראן, המגיחה מבידוד עולמי לאחר בעקבות הסרת הסנקציות שהוטלו עליה. בדו"ח נכתב כי 977 בני אדם לפחות הוצאו להורג ברפובליקה האיסלאמית בשנה שעברה, עלייה של 31% מ–2014, אז עמד מספר המוצאים להורג על 743 לפחות. על רוב המוצאים להורג במדינה נגזר עונש המוות בשל עבירות הקשורות לסמים.

בנוסף מתייחס הדו"ח לסוגיית הוצאתם להורג של קטינים – בניגוד לחוק הבינלאומי. איראן היא אחת המדינות היחידות בעולם שבה עדיין קיים נוהג זה: בשנה שעבר טהראן הוציאה להורג לפחות ארבעה בני אדם שהיו בני פחות מ–18 כשפשעו. בפקסיטאן, היכן שהממשלה ביטלה את האיסור על הוצאות להורג בדצמבר 2014. יותר מ–320 בני אדם נשלחו לגרדום ב–2015 – המספר הגבוה ביותר שארגון אמנסטי תיעד אי פעם בפקיסטאן. על פי דיווחים, לפחות חמישה מהם היו קטינים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ