יום השואה: איך הפכו הגרמנים לנאצים?

איך היה נשמע קונצרט בגטו? המרד הנשכח של הזונדרקומנדו, מה גורם לאדם רגיל להפוך לרוצח המונים ופגישה עם המפקדת מבירקנאו בקונדיטוריה בתל אביב. ערב יום השואה התשע"ו, רשימת קריאה מומלצת

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו
"הארץ"

הערב בשעה 20:00 תפתח ביד ושם העצרת הממלכתית לציון יום השואה התשע"ו. מחר (חמישי) בשעה 10:00 תשמע צפירת דומיה בת שתי דקות ובשעה 10:30 יחל טקס הקראת השמות: לכל איש יש שם. נכון לשנת 2016 חיים בישראל 200,815 ניצולי שואה. 

מועד יום הזיכרון נקבע כדי לציין את האירוע הבולט ביותר של התנגדות יהודית – מרד גטו ורשה, שפרץ בערב פסח של שנת 1943 (תש"ג) ונמשך כמעט חודש. יום הזיכרון נקבע כך שיהיה רחוק מחג הפסח, אך עדיין בתקופת המרד.

תערוכה חדשה: סיפורה של המשפחה הפולנית שהצילה יהודים ונרצחה הסיפור של משפחת אולמה, שהחביאה יהודים בשואה ונרצחה יחד איתם, הפך למוקד מחלוקת בפולין 

מה הפך את הגרמנים לנאצים - ניתוח פסיכולוגי וגרפולוגייגאל ורדי מנסה להבין איך יצאה מהעם הגרמני החיה הנאצית. ביקורת על הספר "התולעת והדרקון".

אלתרמן ומלחמתו בביזוי "ההולכים כצאן לטבח"עופר אדרת כותב על אלתרמן והתנגדותו לחלוקה הפשטנית בין "מורדים וגיבורים".

סרט האנימציה שמנסה לעניין ילדים באירועי השואהמדוע אנימציה עדיפה אפילו על עדות מקורית של ניצולים.

מה גרם לחייל הגרמני לא לרצוח אותי ואת אמא שלי בשדה השורשיםבעודם חופרים בציפורניהם באדמה הקפואה, נשמע טרטור מנועי רכב וכיתת רוכבי אופנועים נאצית הופיע. סיפורו של אורי אדלמן.

הרהורים לא־פופולריים ליום השואהקיים רק תאריך אחד שיש לציין בו את יום השואה, וזה איננו התאריך העברי אלא אך ורק 18 באפריל, כאשר גדודים נאציים הקיפו עם ערב את הגטו ונכנסו לתוכו עם שחר.

בזכות השכחהמדוע צריכה ישראל לשכוח את השואה ולהביט קדימה אל עתידה. פורסם במקור בעיתון "הארץ" בשנת 1988 ומובא שוב עם מותו

אנה 
פרנק מהטכניון: סיפורה של ינינה השלס"בעיני ילדה בת שתים־עשרה" תרגום של יומן, שהשלס, כימאית ופעילת זכויות אדם, כתבה בילדותה בשנות ה-40 בגטו לבוב.

הסרט "הבן של שאול" מנסה לתאר את זוועות השואה כפי שהוליווד לא הצליחההמועמד המוביל לאוסקר בקטגורית הסרט הזר, "הבן של שאול", מנסה להציג מבט אחר על השואה. גזה ראריג, כוכב הסרט מספר לנירית אנדמן על מאבקו להשבת כבודם של אנשי הזונדרקומנדו.

היטלר בכנס המפלגה הנאצית בנירנברג ב-1929צילום: © dpa Dena/dpa/Corbis

מה גורם לאדם רגיל להפוך לרוצח המונים? על סינדרום Eבעוד שההנחה המקובלת היא שהמוח ה"פרימיטיבי" משתלט על האנושיות שלנו, חוקר המוח יצחק פריד טוען שההפך הוא הנכון — דווקא קליפת המוח, החלק החדש והמתוחכם של המוח שהתפתח רק באדם, הוא שמסוגל להביא את רובנו לעסוק ברצח המוני בדם קר.

הרגליים היהודיות שעליהן רץ הכדורגל. תערוכה חדשה מציגה את היהודים שתרמו להתפתחות הכדורגל הגרמני, זוכים שם להוקרה רבה, ובישראל כלל אינם מוכרים.

אֱלֹהִים, אִם עוֹדְךָ שָׁם בַּמָּרוֹם, אֵין יוֹתֵר חַיַּי יוֹמְיוֹםלמשוררת החשובה ביותר בנורבגיה, גונבור הופמו, יש סיפור יהודי, שקשור לשואה ולחברת הנפש שלה, הציירת היהודייה רות מאייר.

אפשר לדבר על השואה בלי ישראל, וזה מרתק, אך לא תוכלו לצפות בזה‎רוגל אלפר על סרטו "רומן פולנסקי: זיכרונות" בו חוזר הבמאי היהודי לחוויותיו במלחמת העולם השנייה מבלי לדבר על זהותו היהודית, ללא שום חשיבה לאומית ובלי להתייחס בשום צורה לנראטיב השואה הישראלי.

איך לתאר זיכרון קרוב רחוקבאמצעות חפצים מוכרים, בלי להפחיד. רן כהן אהרונוב ותמי שם טוב מגלים למה הם בחרו לכתוב מזווית אחרת ספרים לילדים שעלילתם מתרחשת בתקופת השואה.

איך היה נשמע קונצרט בגטו?בארכיון של המשטרה היהודית בגטו קובנה מצא החוקר רמי נוידרפר תיעוד נדיר לפעילות של תזמורת בגטו, הכולל שירים יהודיים וציוניים. כעת הוא מנסה לשחזר את אחד הקונצרטים המחתרתיים שלה.

"החיים כחומר": להבין באופן פילוסופי את "אושוויץ"הביוגרפיה של הסופר והכימאי האיטלקי פרימו לוי, שרק בגלל הכליאה באושוויץ הפכה יהדותו, שלא ברצונו, לעובדה החשובה ביותר של הווייתו.

סיפורם של 23 קאפו שנשפטו בישראלב"קאפו באלנבי", איתמר לוין החליט לחשוף את שמות הנאשמים, לספר את סיפורם בשם האמת ההיסטורית ולהראות ש"מי שחטאו - באו על עונשם".

לפגוש את המפקדת מבירקנאו בקונדיטוריה בתל אביבעשרות יהודים נעצרו בישראל בשנות ה-50 והועמדו לדין באשמת סיוע לנאצים. אחד מהם אף נידון למוות. מחקר חדש חושף את סיפוריהם המטלטלים והדילמות סביב הכרעת דינם.

ניצולת הרכבת של קסטנר, שהגנה על שמו הטוב"קסטנר היה די קונטרוברסלי, אבל רצה להציל יהודים". שמה של חנה (פאני) מרטון הופיע ברשימת "המיוחסים" שהועלו ב-1944 על הרכבת מבודפשט בדרך לחופש, בשעה שמאות אלפי יהודי הונגריה נרצחו באושוויץ. 

שליח "הארץ" דיווח ממשפטי נירנברג: "גרינג עקב אחרי המשפט בערנות, הניף ידיים וחייך"כתב הארץ רוברט ולטש התרשם כי "ספסל הנאשמים דומה לישיבת קבינט הרייך, רק בלי היטלר". הצצה מיוחדת לדיווחיו

המכתבים מהכלא האיטלקי חושפים את איבוד התקווה של דניאל ישראלויטוריו, ניצול השואה ממטרייסטה באיטליה, חושף בפעם הראשונה את אלבום המכתבים מאביו, שנרצח באושוויץ.

גבי ומיש, אתם חיים איתיגדלתי אתכם, קיוויתי שנתראה. חשבתי שסבלנות תועיל. הרי כל כך הרבה דברים מתגשמים בעזרת סבלנות. זיכרון מחברים שכבר אינם.

מנכ"לית מוזיאון לוחמי הגטאות: להפחית את הפאתוס בטקסי יום השואהמנכ"לית מוזיאון לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה, קוראת לביטול האירוע בשנים הבאות בטענה שהוא מפעיל "מניפולציות רגשיות" ובא במקום לימוד, וגם יוצאת נגד נסיעות בני הנוער לפולין שדומות לדבריה למסעות כיבוש ישראלי.

תשעה באב בגטו ורשהבבוקרו של אותו יום הגיע הרמן הֶפְלֶה, המומחה של האס־אס לגירוש ולהשמדה, למשרדו של ראש היודנראט בגטו ורשה, אדם צ'רניאקוב, כשהוא מלווה בפמליה של קציני גסטאפו, והורה לצ'רניאקוב "להכין כבר היום את יישובם מחדש של גורמים לא־פרודוקטיביים".

12 שעות מאבק: המרד הנשכח של הזונדרקומנדו באושוויץבסוכות 1944 פרץ המרד היחיד בתולדות מחנה ההשמדה, שבשיאו הועלה באש אחד מתאי הגזים ונהרגו שלושה אנשי אס־אס. מחקר חדש שופך אור על גיבוריו, שנרצחו ברובם זמן קצר לאחר מכן.

אלוהים, זיכרון וחורבן: השואה האחרת של החרדיםלא רק התעלמות מן הצפירה - "פאר תחת אפר" מלמד שההתמודדות של החברה החרדית עם השואה שונה מאוד ממה שרבים חושבים.

זהו סיפורו של הארכיון החשוב ביותר שנוצר בשואההספר "מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?" מלמד שכדי להבין את "עונג שבת", הארכיון היהודי המחתרתי הגדול בגטו ורשה, עלינו להכיר את מייסדו.

האיש שצילם את כל מה ששלטונות גטו לודז' רצו להסתירמנדל גרוסמן, גדול מתעדי הגטאות היהודיים, יצר מפעל צילומי אדיר, ששרד את השואה אבל נעלם ברובו בארץ בתש"ח.

סיפורו של הפסל שהקים את האנדרטה החשובה ביותר לזכר השואהביוגרפיה חדשה משרטטת את סיפור חייו של "פסל השואה" נתן רפופורט, שהקים את האנדרטה האיקונית לזכר מורדי גטו ורשה

השמש זרחה, השוחט התבדר עם מצלמהצילומי הווי שנעשו בעיר זמושץ' בפולין סמוך להכחדתם הסופית של יהודיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ