שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הערכה: בכיר החיזבאללה נהרג כחלק מחיסול חשבונות בתוך הארגון

הודעת חיזבאללה לפיה מוסטפא בדר א-דין נהרג בידי מורדים סורים הורידה מהפרק הסלמה אפשרית עם ישראל, ונראה ששני הצדדים רואים בכך סוף פסוק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

ככל שהתרחיש הזה יישמע מרחיק לכת, התחזקה אמש (שבת) ההערכה כי בכיר חיזבאללה מוסטפא בדר א־דין מצא את מותו דווקא על רקע משבר פנימי, כחלק מחיסול חשבונות בתוך הארגון או בתוך המחנה השיעי. ההערכה הזו נשענת על הפגיעה ה"נקייה" בבכיר חיזבאללה, בלא נפגעים נוספים; על המידע הפנימי שסייע לביצועה החלק של ההתנקשות; על מתחים פנימיים שנמשכו שנים בין בדר א־דין לבכירים אחרים בחיזבאללה עקב הסתייגויות בארגון מהתנהגותו; ועל פרק הזמן בן יותר מ-24 השעות שנדרש לחיזבאללה כדי לפרסם את ההודעה המטילה את האחריות, באופן מוזר משהו, על ארגוני המורדים הסוניים בסוריה.

הודעת חיזבאללה אתמול בבוקר, כי מותו של בדר א־דין ליד דמשק אירע כתוצאה מהפצצה של ארגוני המורדים, מסירה מעל הפרק את האפשרות להסלמה בין הארגון השיעי לישראל בעקבות ההתנקשות. במקרים קודמים שבהם חוסלו בכירי הזרוע הצבאית של חיזבאללה (עימאד ואחריו ג'יהאד מורנייה, חסן לקיס), או מחבלים הקשורים בה (סמיר קונטאר), ידע הארגון להפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל בתוך זמן קצר ולרוב גם איים בנקמה.

אינפו מוסטפא בדר א-דין: בכיר בזרוע הצבאית של חיזבאללה, בן 55, גיסו של עימאד מורנייה, שהה בסוריה ונלחם עם כוחות ארגונו לצד משטר אסד, שמו נקשר ברצח ראש הממשלה הלבנוני אל-חרירי, צבר אויבים רבים בישראל, במערב וגם בעולם הערבי

הודעת חיזבאללה הפעם תואמת סימנים מקדימים גם בצד הישראלי. נראה ששני הצדדים יודעים שהאשמה מונחת הפעם אצל גורם שלישי, ומכל מקום אינם מעוניינים להגדיל את הסיכונים לעימות מחודש ביניהם. אף שתיאור האירוע מותיר סימני שאלה רבים - איזה ארגון מורדים מסוגל ליזום הפגזה ארטילרית, כנראה מבוססת מודיעין מדויק, שבה בדר א־דין הוא הנפגע היחיד מתוך החבורה שהיתה עמו? ואיזה ארגון לא היה מתגאה בהישג כזה ומפרסם הודעה רשמית על הצלחתו? - חיזבאללה וישראל רואים בכך סוף פסוק. הארגון ימשיך להתמקד במאמצים להחזיק את משטר אסד בחיים, בעוד ישראל שומרת על פרופיל נמוך במלחמת האזרחים הסורית.

על בדר א־דין עצמו, דומה שאיש מחוץ למחנה השיעי לא יצטער במיוחד. במשך עשרות שנות פעילותו בחיזבאללה צבר לו אויבים לא רק בישראל ובמערב, אלא גם בעולם הערבי. ככלל, משודר מסר הרתעה חיובי בעובדה שרוב האנשים הללו - מורנייה ובנו ג'יהאד, לקיס ולפניהם המזכ"ל הקודם של חיזבאללה עבאס מוסאווי - שעסקו רוב ימיהם בתכנון פעולות טרור נגד אזרחים, אינם מתים במיטתם בשיבה טובה. חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, נשאר בודד למדי בצמרת הארגון. מהחבורה שהיתה מעורבת בהקמת חיזבאללה ובצעדיו הראשונים של הארגון, בתחילת שנות ה-80 (מהלך שהואץ במידה רבה בעקבות הפלישה הישראלית ללבנון ב-1982), שרדו רק מעטים.

מותו של בדר א־דין, גיסו של עימאד מורנייה ומי שנטל עליו חלק מסמכויות מורנייה אחרי חיסולו של האחרון בדמשק בפברואר 2008, נרשם כאבידה הכואבת ביותר של חיזבאללה במלחמת האזרחים הסורית עד כה. הארגון הגביר את מעורבותו במלחמה בסוריה בקיץ 2012, בהתאם לפניית אסד והנחיות שקיבל מאיראן. מאז, נהרגו שם כמה מפקדים מבצעיים בכירים בחיזבאללה, אך לא אנשים בדרג של בדר א־דין. מערכת הביטחון הישראלית אומדת את אבידות חיזבאללה בסוריה כיום בכ-1,600 הרוגים ויותר מ-5,000 פצועים. בדר א־דין פיקד בשנים האחרונות על מאמצי חיזבאללה בסוריה, בזמן שבכיר אחר בזרוע הצבאית, טלאל חמייה, הופקד על מנגנון פיגועי חו"ל של הארגון.

בלחימה עצמה מעורבים כעת קרוב ל-5,000 פעילים מלבנון, כמעט רבע מכוחו הסדיר של חיזבאללה. ואולם, הארגון רושם גם יתרונות עבורו כתוצאה מהלחימה. בצה"ל מתארים שיפור משמעותי ביכולת חיזבאללה להפעיל מסגרות צבאיות גדולות הנעזרות בטכנולוגיה ובמודיעין, ניסיון מבצעי ניכר שנצבר בשורותיו ושדרוג היכולת של המפקדים המבצעיים. אם בעבר תיארה ישראל את חיזבאללה כארגון טרור המפעיל שיטות לחימה של גרילה, כיום היא מתייחסת אליו כאל צבא קטן, שחלק מיכולותיו (ובעיקר ארסנל הטילים והרקטות שלו) עולות על מה שמחזיקות בידיהן מרבית מדינות המזרח התיכון.

ההתנקשות בבדר א־דין היא המשך לתקופה רעה בסוריה עבור איראן וחיזבאללה, בעלי בריתו של אסד. אף שהנוכחות הצבאית הרוסית, לצד הפסקת האש הרופפת, משרתות את הנשיא הסורי והצליחו לעצור את אובדן השטחים לידי המורדים שהגיע לשיאו בקיץ שעבר, המשך המלחמה גובה מחיר גבוה למדי מאיראן ומחיזבאללה. בחודש האחרון התפרסמו דיווחים על מות קצינים איראנים בהתכתשות עם המורדים באזור חאלב. בקרבות סביב הכפר חאן טומאן, מדרום לחאלב, נהרגו ונשבו עשרות אנשי משמרות המהפכה האיראנים בידי המורדים הסונים - ובפרלמנט בטהראן אף הועלתה דרישה להקמת ועדת חקירה לבדיקת הכישלון הצבאי.

הפעילות האווירית הרוסית, שאמנם צומצמה אך לא פסקה לחלוטין, ייצבה את המשטר ואת קווי ההגנה שלו. היא לא שמה קץ לקרבות או להקזת הדם של אסד ותומכיו. איראן כבר הפגינה רגישות בעבר לאבידות צבאיות שלה בסוריה ולפני כמה חודשים אפילו צמצמה את היקף כוחותיה הלוחמים שם, על רקע ביקורת ציבורית מבית בעקבות ריבוי הנפגעים במלחמה.

ספק אם יש לנסראללה ברירה אחרת, מלבד המשך ההשקעה בשרידות משטר אסד. ככל הידוע, זה מה שפטרוניו האיראנים ממשיכים לדרוש ממנו. אך מות בדר א־דין, מבכירי הזרוע הצבאית ומוותיקיה, מספק תזכורת למחיר שחיזבאללה משלם וימשיך לשלם תמורת השתתפותו במלחמה המתנהלת מחוץ לשטח לבנון, המדינה שנסראללה מציג עצמו כמגינה האפקטיבי היחיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ