מורה נבוכים

סין מציינת בהתעלמות 50 שנה למהפכת התרבות: מה בעצם קרה שם?

לפני 50 שנה נפתחה מהפכת התרבות של מאו דזה דונג, שנמשכה על פני עשור סוער. מה היו שורשי המהפכה, מדוע נשלחו צעירים חכמים לכפרים ומה היה מחיר הדמים של האירועים האלימים?

אוסטין רמזי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמונה של מאו במוזיאון במחוז סצ'ואןצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס
אוסטין רמזי, ניו יורק טיימס

סין ציינה היום בהתעלמות והשתקה את יום השנה ה-50 לפתיחת מהפכת התרבות של מאו דזה דונג, שנמשכה על פני עשור סוער ובעל השפעה דרמטית, ולא אחת אלימה, על סין כולה. התקשורת בסין, שנמצאת תחת פיקוח הדוק, לא דיווחה על אף אירועי זיכרון, ואקדמאים סינים לא הורשו להתראיין על התקופה הרגישה. 

"חוקרים אינם יכולים לקבל הצעות לראיונות בנוגע למהפכת התרבות", אמר חוקר סיני לכלי תקשורת קנדיים. "הם מאמינים שאם נחשוף את הצד האפל של מהפכת התרבות אנשים יפקפקו במערכת הפוליטית", אמר ואנג יוצ'ין, שחקר במשך שלושה עשורים את המשמרות האדומים. במקביל עיתוני סין הבליטו בעמודיהם הראשונים סיפורים אחרים וכמעט שלא התייחסו ליום השנה למהפכה.

מה היתה מהפכת התרבות?

מהפכת התרבות היתה בעיקרה תנועה שפעלה נגד האליטות במפלגה הקומוניסטית: מאו ניסה לבסס את שליטתו באמצעות צעירים קיצוניים – חברי המשמרות האדומים – שהשתלחו בבכירי המפלגה וגם זה נגד זה. אולם השלכותיה ניכרו בכל המעמדות. הצעירים נלחמו במי שנחשבו לאויבי מאו, בטרם נשלחו הם עצמם לכפרים מרוחקים. כל מי שנחשב ל"אויב העם", בהם אינטלקטואלים ובעלי קשרים עם המערב ועם הממשלה הלאומנית הקודמת, נרדף. בעלי תפקידים רבים סולקו ממשרותיהם.

מתי התרחשה המהפכה?

מחומרי התעמולה של המשמרות האדומים - צעירים נושאים את ספר התבטאויות של מאו, 1966צילום: JEAN VINCENT/אי־אף־פי

ב–16 במאי 1966 פרסם הוועד המרכזי של המפגלה הקומוניסטית של סין עלון ובו רעיונותיו של מאו על מהפכת התרבות. אולם סימנים המבשרים על המהפכה הופיעו חודשים ואף שנים קודם לכן. מהפכת התרבות באה אל סיומה עם מותו של מאו, ב–9 בספטמבר 1976 ולאחר שבאוקטובר אותה שנה נעצרה כנופיית הארבעה, פלג קיצוני של ארבעה מנהיגים פוליטיים, בעלי בריתו של מאו. ג'יאנג צ'ינג, אישתו של מאו, נמנתה עמם.

איך התחילה המהפכה?

למהפכת התרבות שורשים ב"הקפיצה הגדולה קדימה" של 1958–1961, הרפורמה שיזמה המפלגה הקומוניסטית לקולקטיביזציה (ייצור מאורגן ושיתופי) של הייצור החקלאי והתעשייתי, שהביא לרעב כבד ולמותם של כ–45 מיליון בני אדם. מאו הואשם במשבר ונדחק חלקית הצדה על ידי מנהיגי המפלגה, שוויתרו על כמה מצעדי הקולקטיביזציה הקיצוניים יותר. אחד הגורמים למהפכת התרבות היה המחזה "פיטוריו של האי רואי מתפקידו", המספר על בכיר בשושלת סונג שביקר את הקיסר. מאו ראה במחזה התקפה נגדו ותמיכה בפנג דהואי, שר ההגנה שפוטר מפני שהצביע על כישלון "הקפיצה הגדולה קדימה".

מי היו המשמרות האדומים?

במשמרות האדומים פעלו סטודנטים ותלמידים שנענו לקריאת מאו למהפכה. המשמרות האדומים תקפו אויבים פוליטיים והשפילו אותם בפומבי. לעתים נלחמו קבוצות שונות של המשמרות האדומים אלה באלה. במסגרת הקמפיין שנועד למחוק את "ארבעת הנושנים" של החברה: רעיונות, מנהגים, תרבות והרגלים, הרסו אנשי המשמרות האדומים אתרים היסטוריים ואוצרות תרבות. עם הקצנתם, נשלח צבא השחרור העממי להשתלט עליהם.

מי היו הז'יצ'ינג — הצעירים שנשלחו לכפרים?

בשנים הראשונות של הרפובליקה העממית של סין, נשלחו צעירים משכילים מהערים לעבוד בכפרים, חלקם מרצון וחלקם בכפייה. המגמה הזאת התגברה בשנות מהפכת התרבות, ושימשה בין היתר כאמצעי לריסון המשמרות האדומים. יותר מ–16 מיליון צעירים נשלחו לכפרים, אחד מהם היה שי ג'ינפינג, נשיא סין הנוכחי.

מה היה המחיר?

צעירים וחברי המשמרות האדומים צועדים בבייג'ין בתחילת המהפכה, 1966צילום: JEAN VINCENT/אי־אף־פי

בזמן מהפכת התרבות תקפו המשמרות האדומים את השלטונות במוסדות להשכלה גבוהה, בעלי תפקידים במפלגה ו"אויבי העם" באופן כללי. הם ערכו טבח המוני בבייג'ין ובערים אחרות, שעה שהאלימות התפשטה במדינה. לא ידוע מספר ההרוגים המדויק, אבל ההערכה המקובלת עומדת על כמיליון בני אדם. במחקר שנערך בסין ב–2011, נעות ההערכות בין 500 אלף לשמונה מיליון הרוגים. מספר האנשים שנרדפו מוערך בעשרות מיליונים. התוהו ובוהו ששרר באותה עת, ההעברות ההמוניות של אוכלוסיות וסגירת בתי ספר ואוניברסיטאות בלמו בחדות את הצמיחה.

מי מילאו את התפקידים הראשיים במהפכה?

מאו דזה דונג, מייסד הרפובליקה העממית של סין ויו"ר המפלגה הקומוניסטית, הוא הגיבור הראשי. מהפכת התרבות התחילה לבקשתו, והפלגים השונים נלחמו בשמו. הוא קרא למשמרות האדומים "להפציץ את המפקדות", מה שהובן כקריאה להדחת מנהיגים כליו שאוצ'י ודנג שיאפינג מהמפלגה.

ליו שאוצ'י, נשיא סין, הקל בצעדי הקולקטיביזציה כדי לתקן חלק מהנזקים שגרמה "הקפיצה הגדולה קדימה". הוא היה למטרה העיקרית של התקפות מהפכת התרבות. הוא מת במעצר ב–1969, לאחר שנתיים של התעללות ומניעת טיפול רפואי.

משמאל: ז'ואו אנלאי, מאו דזה דונג ולין ביאו, 1967 צילום: STR/אי־אף־פי

ז'ואו אנלאי, המנהיג הבכיר השני בחשיבותו, הצליח לשרוד בזכות נאמנותו למאו. רבים בסין זוקפים לזכותו את ריסון ההפרזות של מהפכת התרבות, אבל בסוגיות חשובות פעל רק באישור של מאו. הוא מת מסרטן ב–1976.

גם ג'יאנג צ'ינג, שחקנית לשעבר, דרשה וקיבלה סמכויות בזמן מהפכת התרבות, בעיקר בענייני אמנות, בזכות היותה אישתו של מאו. היא היתה הדמות המובילה בכנופיית הארבעה. היא נעצרה לאחר מותו של מאו והתאבדה ב–1991.

לין ביאו עמד בראש צבא השחרור העממי ומילא תפקיד מכריע בעידוד פולחן האישיות של מאו. הוא מונה ליורשו של מאו, אבל נהרג בהתרסקות מטוסו מעל מונגוליה ב–1971. כנראה ניסה להימלט לאחר שנודע לו שמאו הסיר את תמיכתו ממנו, אבל נסיבות מותו לוטות בערפל.

דנג שיאפינג, שהיה מראשי הצבא ומנהיג בכיר במפלגה, סולק פעמיים מתפקידיו בזמן מהפכת התרבות. הוא שב לשלטון לאחר מותו של מאו ועודד רפורמות כלכליות דרסטיות בעשור שלאחר מכן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ