מת מרדכי גזית, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה - חינוך וחברה - הארץ

מת מרדכי גזית, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה

גזית, שמת בגיל 93, היה מהבולטים באנשי שירות החוץ בתקופת השיא של הדיפלומטיה הישראלית, ותרם רבות לעיצוב הקו הישראלי במגעים עם נשיאי ארה"ב בשורה של סוגיות אסטרטגיות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר אורן
אמיר אורן

מרדכי (מוטק'ה) גזית, שמת אתמול בגיל 93, היה מהבולטים באנשי שירות החוץ בתקופת השיא של הדיפלומטיה הישראלית, ברבע המאה הראשון לקיום המדינה — שנות משרד החוץ תחת משה שרת, גולדה מאיר ואבא אבן. מעטים היו בקיאים כמותו בדקויותיה של המדיניות של ארצות הברית במזרח התיכון בממשלי קנדי, ג׳ונסון וניקסון. הוא נותר, עד לאחרית ימיו, תומך נאמן של אסכולת גולדה בראשות הממשלה, בשנים הגורליות של מלחמת ההתשה, עליית אנואר סאדאת לשלטון בקהיר ומלחמת יום הכיפורים.

בשנות ה-60 הגיעו לצמרת המנגנון האמריקאי, במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ובמשרד החוץ, שני צמדי אחים — מקג׳ורג׳ וביל באנדי, וולט ויוג׳ין רוסטאו. שני צמדים כאלה היו גם בישראל, עם אח אחד כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ושני כאלוף בצה"ל וראש אמ"ן — יעקב וחיים הרצוג, מרדכי ושלמה גזית. מנכ״ל משרד ראש הממשלה היה באותן שנים בורג מרכזי בעבודת המטה המדינית ושותף לדרג המקצועי הבכיר שסייע לראש הממשלה ולשרי הביטחון והחוץ, יחד עם מנכ"ל משרד החוץ וראשי אמ״ן והמוסד.

מרדכי גזית
מרדכי גזיתצילום: מתוך ויקיפדיה

גזית, במקור וינשטיין, יליד איסטנבול, היה פעיל בהגנה, לחם כמפקד פלוגה בירושלים בקרבות 1948 ונפצע קשה. הוא רכש את אמונה של גולדה, שרת החוץ בממשלת בן גוריון, כששימש בתפקיד מזכירה המדיני. כציר בשגרירות בוושינגטון, בתקופת השגריר אברהם הרמן, השפיע רבות על גיבוש המדיניות הישראלית החדשה, שהעבירה את הדגש מצרפת לארה״ב. בין השאר תרם לעיצוב הקו הישראלי במגעים עם קנדי, ג׳ונסון ועוזריהם בסוגיות הכור הגרעיני בדימונה, תחילת הדו־שיח האסטרטגי בין ירושלים לוושינגטון ומכירת נשק אמריקאי לישראל.

כמנכ"ל משרד החוץ ולאחר מכן כמנכ״ל משרד ראש הממשלה היה גזית משותפי הסוד המעטים למגעים המדיניים החשאיים של גולדה. ממקום שליחותו הדיפלומטית האחרונה, בפריז, לאחר מלחמת יום הכיפורים, וכחוקר וכותב פורה לאחר פרישתו משירות המדינה, המשיך להגן על קו גולדה ולטעון כי לא בגללה הוחמץ השלום עם מצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ