שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפריר רינת
צפריר רינת
הר פסולת לא חוקי ליד יבנה. פסולת בניין נהפכה לאחד המפגעים הסביבתיים השכיחים ביותר
הר פסולת לא חוקי ליד יבנה. פסולת בניין נהפכה לאחד המפגעים הסביבתיים השכיחים ביותרצילום: המשרד להגנת הסביב
צפריר רינת
צפריר רינת

אירוע יוצא דופן התרחש בשבוע שעבר בבית משפט השלום בראשון לציון. השופט רפי ארניה נתן תוקף לצו מניעה, האוסר על שבע משפחות במושב אחיסמך לעבור עבירות הקשורות לטיפול בפסולת בניין. כל זאת במסגרת ניסיונות משפטיים של המדינה למנוע את הפיכת הקליטה וההטמנה הבלתי חוקיות של פסולת זו לענף חדש במושבים חקלאיים.

הצו התקבל בהסכמת הנציגים המשפטיים של המשפחות והאגודה השיתופית של המושב, שהדגישו שאין בכך משום הודאה בביצוע העבירות. הצו אוסר על כל הובלה של פסולת במשאיות לשטחים במושב, או טיפול בפסולת. את הבקשה להוצאתו הגישה רשות מקרקעי ישראל באמצעות עורכי הדין לילך דיין, מאיר אסרף ואריאל נתן מפרקליטות מחוז מרכז. על פי המדינה, הצורך בהוצאת הצו נוצר לאחר שנצפתה תנועת משאיות עמוסות פסולת בניין, העושות את דרכן למושב ויוצאות כשהן ריקות. הסחורה הלא חוקית מגיעה מאתרים מחוץ למושב, וייתכן שבנוסף לחומרי בניין היתה במשאיות גם פסולת אורגנית ומזוהמת, מה שעשוי לגרום למפגעים סביבתיים חמורים.

במקביל לצו הגישה המדינה לאותו בית משפט תביעה נגד המשפחות מאחיסמך, ובה היא מבקשת להורות לנתבעים לפנות את הפסולת לאתרים מורשים ולאפשר לאנשי המשרד להגנת הסביבה להיכנס למשקי המושב כדי לפקח על הפינוי ולתעד הפרות חוק. דרישה נוספת היא לחייב את המשפחות להציג קבלות על כך שפסולת הבניין פונתה לאתרים חוקיים.

בכתב התביעה וגם בבקשה להוצאת הצו מתארת המדינה מציאות מעוררת דאגה במושבים: "בשטחי מושבים שונים, ובהם מושב אחיסמך, הולך ומתפתח לו ענף בלתי חוקי של פסולת. משקים במושב משמשים תחנת מעבר לפסולת, ובעליהם גוזרים מכך רווחים כספיים, מתעשרים שלא כדין ואף גורמים נזק לקופה הציבורית". בתביעת המדינה אין מידע מפורט על המקומות שמהם הגיעה הפסולת, וכל הנושא נחקר על ידי המשטרה הירוקה. ניסיון השנים האחרונות מלמד, שמדובר במגוון רחב של מקורות, ובהם אתרי בנייה גדולים. אחד מגורמי האכיפה הקשורים בפרשה אף העלה את הסברה, שייתכן שחלק מהפסולת הגיע מאתר שנעשות בו עבודות של חברה ממשלתית.

פסולת בניין משטחי הקו הירוק שהושלכה ליד הכפר הפלסטיני נעלין, לפני כשלוש שנים
פסולת בניין משטחי הקו הירוק שהושלכה ליד הכפר הפלסטיני נעליןצילום: צפריר רינת
הר של פסולת בניין שעברה גריסה לקראת מיחזור באתר הפסולת ברקת, לפני כחצי שנה
הר של פסולת בניין שעברה גריסה לקראת מיחזור באתר הפסולת ברקתצילום: צפריר רינת
בור שהפך לאתר פסולת ליד קלנסווה
בור שהפך לאתר פסולת ליד קלנסווהצילום: צפריר רינת

המקרה של אחיסמך הוא סימפטום לתופעה רחבה, הרווחת גם בערים. אתרים בלתי חוקיים פעלו בשנים האחרונות בדימונה, בראשון לציון וביבנה, והם קיימים בהיקף נרחב ליד יישובים ערביים. חלק גדול מהפסולת הוברח בשנים האחרונות אל מעבר לקו הירוק.

המדינה לא התעלמה מהבעיה. היא משקיעה מאמצים רבים בפיקוח, כולל פיקוח על המעברים לאורך הקו הירוק, ובשנים האחרונות אף הוחרמו משאיות שבאמצעותן נעשו העבירות. אבל התוצאות בשטח מעידות על כישלון רחב ממדים, שהפך את פסולת הבניין לאחד המפגעים הסביבתיים השכיחים ביותר. לכך יש להוסיף את כישלון ניסיונות המדינה ליצור ביקוש לפסולת בניין שעברה תהליכי מיחזור. ביקוש כזה היה עשוי להפחית את התמריץ הכלכלי להשלכת הפסולת בשטחים פתוחים או בחצרות אחוריות של מושבים.

בשבוע שעבר יזמה עמותת "אדם טבע ודין" מפגש במועצה האזורית מנשה בהשתתפות נציגי ממשלה, חברות בנייה ורשויות מקומיות, ובו נדון מהלך העשוי לחולל סוף סוף שינוי. מדובר בתיקון לחוק שמירת הניקיון, המטיל על הרשויות המקומיות את האחריות לפינוי פסולת בניין. על פי המוצע, כל עבודת בנייה תדוּוח לעירייה, ומזמיני העבודה ישלמו לה אגרה לפינוי הפסולת. העירייה מצדה תבחר באמצעות מכרז קבלנים, שיתחייבו לאסוף את הפסולת ולהעביר אותה לאתרי פינוי חוקיים. "מנגנון זה יוצר תמריץ לקבלן לפנות כחוק, כי אם לא יעשה כך וייתפס, הוא יאבד את המכרז וגם ישלם קנס כבד", מציין עו"ד אסף רוזנבלום מעמותת "אדם טבע ודין".

התיקון החדש רחוק מלהיות מושלם. יש בו עדיין פרצות שהקבלנים יכולים לנצל כדי לפנות את הפסולת לאתרים לא חוקיים. ייתכן גם, שיהיו רשויות שלא יאכפו כנדרש את אופן פינוי הפסולת, והיא תמשיך להיערם באפיקי נחלים ובשדות. אבל אין ספק שמדובר בתנאי הכרחי לשינוי המצב, שבו קבלנים וחברות הובלה מפנים בלא כל הפרעה פסולת לאתרים פיראטיים, וכך חוסכים את התשלום הנדרש כדי להיכנס לאתר מוסדר. הם מעשירים את עצמם, והציבור נותר עם הזיהום. לפעמים אינם טורחים אפילו להתחמק לשטחים מרוחקים: סביב לא מעט אתרי בנייה חדשים אפשר לראות רצועה רחבה של פסולת מזהמת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ