שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גרדיאן וניו יורק טיימס
גרדיאן וניו יורק טיימס

מנהיג מפלגת השמרנים (PP) בספרד, ראש הממשלה מיראנו רחוי, מתקשה להקים ממשלה חדשה על אף שמפלגתו ניצחה בבחירות שנערכו שלשום (ראשון) במדינה. יריביו של רחוי הודיעו כי הם מסרבים להקים עמו קואליציה, ולעת עתה לא מסתמן פתרון למבוי הסתום הפוליטי במדינה. בבחירות שנערכו השבוע, חצי שנה לאחר הפעם האחרונה שתושבי ספרד יצאו לקלפיות, מפלגת השמרנים הגדילה כוחה, אך לא חצתה את קו 176 המושבים הדרושים לרוב בפרלמנט.

לאחר הבחירות אמר רחוי כי הוא מקווה להרכיב בהקדם האפשרי קואליציה, שבאופן אידיאלי תכלול את המפלגה הסוציאליסטית (PSOEׂ), הנחשבת ליריבה מסורתית של השמרנים. עם זאת, בתוך שעות ספורות דחה מנהיג הסוציאליסטים פדרו סאנצ'ס את הצעתו של רחוי. אלברט ריברה העומד בראש מפלגת המרכז סיודדנוס (C’s) סירב להזמנה, אך הוסיף כי הוא ישקול להצטרף לקואליציה במידה ורחוי יעזוב את תפקידו.

בתצלום נראה רחוי עומד ליד פודיום ונואם
מנהיג מפלגת השמרנים מריאנו רחוי, אתמול במדרידצילום: JOSE JORDAN/אי־אף־פי

דובר מטעם המפלגה הסוציאליסטית מסר כי מפלגתו לא תסייע לרחוי לשוב לתפקידו כראש ממשלה. הדובר הוסיף כי הסוציאליסטים רואים בקולות שקיבלו מנדט להילחם נגד "המדיניות הלא הוגנת, לא יעילה ואנטי־סוציאלית" של השמרנים. עוד נמסר מהמפלגה כי היא תימנע מהצבעה על אישורו של רחוי פעם נוספת לתפקיד ראש הממשלה, במידה וזו תתקיים בפרלמנט בחודש הבא.

לצד המשבר המתמשך סביב שאלת הקמת הממשלה הבאה של ספרד, פרשנים ציינו כי על אף שתוצאות הבחירות לא סימנו מנצח ברור, הן כן הראו כי ניתן לעצור את התקדמותן של מפלגות מחאה באירופה, כפודמוס וסיודדנוס. פודמוס זכתה באותו מספר מושבים כמו בבחירות לפני חצי שנה - 71 - ואילו סיודדנוס איבדה שמונה מושבים ומחזיקה כעת ב-32.

לפני ההצבעה ביום ראשון כרתה פודמוס ברית עם מפלגת "השמאל המאוחד" (United Left) במטרה לשפר את סיכויי השתיים לעקוף את המפלגה הסוציאליסטית ולהפוך לרשימת השמאל הגדולה ביותר במדינה. עם זאת, במקום לקרוא תיגר על הממסד הפוליטי, פודמוס ושותפתה צפויות כעת להתמודד עם "בעיות ארגוניות חמורות מאוד" ומאבק פנימי, כך על פי פאבלו סימון, מומחה למדעי המדינה באוניברסיטת קרלוס השלישי במדריד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ