בגל"צ חוששים מכניעה לפוליטיקאים עקב השעיית גידי אורשר

לטענת שדרנים ועורכים בתחנה, דבריו הגזעניים של מבקר הקולנוע אינם ראויים, אך כך גם התערבות פוליטית בתכני גל"צ. בראיון אצל ניב רסקין אמר אורשר: "מה שפורסם נכתב מתוך דאגה לחברה שלנו". בחדשות 2 נחשף כי אורשר השווה בעבר את רגב ליוזף גבלס

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי אורשר עומד ומחזיק כיסא
גידי אורשר. "אני מתנצל על כך שכתבתי כחלונים, התכוונתי לתקוף את כחלילי"צילום: דודו בכר

שדרנים ועורכים בכירים בגל"צ הביעו הבוקר (ראשון) חשש מהתערבות פוליטית בתחנה, זאת לנוכח השעיית גידי אורשר על ידי מפקד התחנה, ירון דקל, והקריאה של שרת התרבות והספורט מירי רגב לפטרו. ממידע שהגיע ל"גלריה" עולה כי בכירי המגישים והעורכים התנערו באופן מובהק מדברי אורשר, שתקף באופן גזעני את התרבות המזרחית, אך הביעו חשש כי בהשעייתו יש מעין כניעה להתערבות פוליטית בתכני התחנה. "יש דאגה רבה בקרב חלק מהעיתונאים לאפשרות שדקל ייכנע לפוליטיקאים ויפטר אותו בגלל האמירה", מסר גורם בכיר בגל"צ, "עצם העובדה שקודם הוציאו תגובה מסתייגת ורק לאחר שהפוליטיקאים החלו להגיב בחומרה ולדרוש פיטורים הוא הושעה, מעוררת חשש לכניעה. גל"צ הפכה למטרה קלה, ובמקום לבצר אותה, דקל מכניס את הפוליטיקאים פנימה ונותן להם לרכוב על גב התחנה".

בחדשות 2 נחשף כי הפוסט מאתמול אינו ההתבטאות הראשונה של אורשר נגד השרה. בפוסט מחודש יוני בפייסבוק – שנמחק זה מכבר – השווה המבקר את רגב לשר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס. "כל הסרטים ששודרו בשנים האחרונות, אינם שמאל", כתב בשעתו, "מי שטוען את זה לא ראה סרטים ישראליים כבר משנות ה-60. זה קשקוש פרופגנדי מבית היוצר של רגב–גבלס ודומיה". בשיחה שניהלו עמו היום בחדשות 2 חזר אורשר על הדברים ואמר כי "יש דמיון בפעולות (של גבלס ורגב; א"ש), אני מקווה שהאידאולוגיה שלה קצת שונה. שהיא אנושית יותר".

השדרן רזי ברקאי ביקש שלא להתראיין בנושא, אך מסר ל"הארץ" כי "מה שגידי אורשר כתב היה גס רוח, אבל משעשע לראות את מקצועני העדתיות, עיתונאים ופוליטיקאים, כשהם שותקים אחרי אמירות לא פחות גזעניות של הצד השני". משה שלונסקי, מפקד גל"צ לשעבר וכיום אחד ממגישי "ברדוגו, ליפשיץ ושלונסקי" מדי יום שישי, מסר ל"הארץ" כי "ההחלטה בעניין אורשר חייבת להיות של מפקד גל"צ ולא של הפוליטיקאים. זה לא אומר שהדברים של הפוליטיקאים בלתי סבירים, אבל הם לא אלו שצריכים לקבוע".

כתב בכיר אחר בתחנה מסר היום כי "מה שמתרחש בעניין ההשעיה של אורשר הוא אסון. זה לא המקרה הראשון בזמן האחרון שבו פוליטיקאים משפיעים על מפקד גל"צ. זה מה שקרה במקרה של גלגל"צ וגם עם התוכנית שקיבל אראל סג"ל. הכל נעשה כדי למצוא חן בעיני הפוליטיקאים. זה משהו שלא הרגשנו כאן בעבר. מדובר באיום שמרחף על אנשים שמבטאים את עמדתם. חרב מונחת על ראשם של עיתונאים באופן גלוי. זה המסר שמתקבל".

אין זו הפעם הראשונה שבה מפקד גל"צ מנהל קשרים הדוקים עם השרה רגב. לאחר שהאחרונה דרשה את גיוון הפלייליסט של גלגל"צ, נפגשנו השניים במטרה למצוא פתרון שהעלה מספר אפשרויות, שאף אחת מהן לא יצאה בסופו של יום לפועל. עם זאת, לישיבת עורכי הפלייליסט התווסף מבקר המוזיקה אבי שושן, הישג שרגב מיהרה לחגוג כניצחונה הפרטי. גורמים בתחנה הביעו בעבר מספר פעמים חשש מפוליטיזציה של התחנה, תוך הצהרות חוזרות ונשנות על כך שדקל אינו עומד זקוף כנגד ניסיונות התערבות של פוליטיקאים ושרים בתכני התחנה.

לצד עובדי גל"צ התייצב גם ארגון העיתונאים, שמחה על ההתערבות הפוליטית שבהשעיית אורשר. "חופש ביטוי הוא עקרון חשוב במדינה דמוקרטית, והוא מגן על זכותם של אזרחים להגיד מחוץ למקום העבודה את אשר על לבם – גם כשמדובר בדברים בלתי ראויים או דוחים – וזאת מבלי להיפגע במקום העבודה", נכתב בעמוד הפייסבוק של הארגון, "לגיטימי שגלי צה"ל תביע שאט נפש מהתבטאויותיו של מבקר הקולנוע גידי אורשר ותבהיר כי הן אינן מקובלות על התחנה, אך אין זה ראוי לפגוע במטה לחמו בשל דברים שאמר לא בשידור וללא כל קשר לתחום שאותו הוא מסקר".

בתוך כך, התנצל אורשר הבוקר בלשון רפה על הפוסט שכתב אמש. בראיון שהעניק לניב רסקין, אמר אורשר כי "הכוונה היתה הפוכה לגמרי. מה שפורסם נכתב מתוך דאגה לחברה שלנו, מזרחים כאשכנזים. החברה שלנו הפכה להיות היברידית לחלוטין ואני פונה לאנשים כדי לחזק אותם אל מול כוחות חושך שמנסים לפלג אותנו ולהחזיר אותנו אחור".

רסקין תקף בחריפות את אורשר והבהיר לו כי הדברים שכתב היו גזעניים, ושאל אותו מדוע פתח את הפוסט בקריאה לכל הזוביידות והכחלונים. אורשר מיהר להגיד כי לא התכוון לפגוע בכחלונים, אלא כיוון את דבריו לד"ר הני זוביידה, ראש המחלקה לתקשורת במכללת עמק ישראל, ולרון כחלילי, יוצר הטלוויזיה שאחראי בין השאר על הסדרה "ערסים ופרחות: האליטות החדשות". אורשר ציין כי "אני מתנצל על כך שכתבתי כחלונים. התכוונתי לתקוף את כחלילי, שהוא משורר השנאה".

כחלילי עצמו כתב היום בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לפיטורי אורשר. "אני לגמרי נגד פיטורך מגל"צ. לא רק מפני שראש הממשלה, שר הביטחון ושרת התרבות דרשו זאת במופגן, בניגוד לכל מנהל תקין, אלא מפני שאני סבור שאתה חייב להמשיך לפזר את היופי האינסופי שלך, את תובנותיך העמוקות על הקולנוע והתרבות הישראליים ללא מורא וללא משוא פנים. ככה, בעילגות הרגילה שלך, בראיה החד־ממדית שלך ועם ערימת הסטריאוטיפים שיושבת בראש המקסים שלך. כך ידעו מאזיני התחנה, שאתה אחד מבכירי בניה, שיש 'חופש ביטוי' מצד אחד, וגם אנחנו, אלה שרוקדים בבורות מבחילה סביב קברו של הבאבא כוסאמה, נבין סוף סוף ששידורי גל"צ, כמו גם השידור הציבורי ברובו, אינו מיועד לנו, ושכל מטרתו הוא לשמר את מוקדי הכוח הקיימים, שבהם הוא 'הנאור', 'הממציא', ו'המערב' כולו".

בתחילת דבריו אצל רסקין, אמר אורשר כי הוא עובד הרבה שנים בתחום התקשורת — "משהו כמו 40 או 50 שנה" — ומעולם לא כתב טקסט שמתנגש במזרחים. "אתמול פרסמתי פוסט שכנראה הכה גלים", הוסיף, "במהלך השבת הוא הולך ונמתח לכמה כיוונים והופך לשמיכה מרופדת שפוליטיקאים וקבוצות כוח רעשניות, ניצלו אותו למטרותיהן".

ראוי לציין כי גם בעבר השתלח אורשר בתרבות מזרחית ובארגון ה"קשת המזרחית". בפוסט שהעלה לפני כשנה בעמוד הפייסבוק שלו כתב כי "הקשת המזרחית — הסרטן בגוף האומה — הקבוצה המתועבת שבגינה עשרות אלפי צעירים לא יכולים להגיע לדיור, עדת פרופסורים שמנמנה שחיה היטב ומנסה לנפוח אוויר רע במדורת האפליה ומשמרת את העליבות של החלק העלוב בחברה המזרחית, אלה החיים של שיטת 'החלוקה' שאבד עליהם הכלח — אלה ממשיכים מסיבות פוליטיות למקש את דרכה של המדינה לחיים מודרניים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ