חוקי המלחמה החדשים של רוסיה: יותר אחיזת עיניים ודיסאינפורמציה, פחות טנקים ומטוסים - אירופה - הארץ

חוקי המלחמה החדשים של רוסיה: יותר אחיזת עיניים ודיסאינפורמציה, פחות טנקים ומטוסים

בשנים האחרונות השתכנעו בקרמלין שארה"ב מנהלת נגדם מלחמה חשאית והחליטו להשיב למערב באותו מטבע, שהשימוש בו לא נעשה בעימות מוצהר, אלא בתחום האפור שבין שלום למלחמה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מקס פישר, ניו יורק טיימס

לאחר שאתר ויקיליקס הדליף בשבוע שעבר כ–20 אלף מיילים של בכירי הוועדה הלאומית הדמוקרטית בארה"ב, עלו האשמות שרוסיה היתה מעורבת בעניין. על השאלה "מדוע עשתה זאת?" ניתן לענות בעזרת מאמר שהתפרסם ב–2013 בכתב עת צבאי רוסי. "חוקי המלחמה השתנו", כתב אז רמטכ"ל צבא רוסיה, הגנרל ולרי גרסימוב. האביב הערבי, לשיטת גרסימוב, הוכיח ש"אמצעים לא צבאיים" יעילים כיום יותר מנשק. אחיזת עיניים ודיסאינפורמציה, ולא טנקים ומטוסים, הם אמצעי הכוח החדשים. השימוש בהם לא נעשה בעימות מוצהר, אלא בתחום האפור שבין שלום למלחמה.

רעיונות אלה יופיעו בשנה הבאה בדוקטורינה הצבאית הרשמית של רוסיה. זהו חלק מאסטרטגיה חדשה, שהופכת את רוסיה ממדינה שהגיבה בכוח לאיומים, אמיתיים ומדומים, למדינה שניתן להאשים אותה בשימוש בהתקפות סייבר שמטרתן התערבות בבחירות לנשיאות בארה"ב.

מה שנודע כ"דוקטרינת גרסימוב" החל כניסיון לפתור בעיה שנתפסה בשעתו כדחופה. בשנות האלפיים הופלו בהתקוממויות במזרח אירופה ובמרכז אסיה ממשלות של מנהיגים פרו־רוסים, והוחלפו בממשלות שנבחרו בבחירות דמוקרטיות הנוטות יותר למערב. בעיני מוסקבה, אותן מהפכות, כמו גם האביב הערבי שבא אחריהן, נראו כגל של יוזמות שהניעה ארה"ב במטרה להפיל את בעלות בריתה של רוסיה, ולהחליש אותה.

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר בשנת 2014 שהתקוממויות אלה שימשו "אמתלה להחלפת ממשלות בעלות אוריינטציה לאומית, במשטרים הנשלטים על ידי גורמים מבחוץ". הקרמלין חש שהוא מכותר ונתון לאיום של קנוניה אמריקאית עצומה בהיקפה, שיעדה, כך האמין, הכנעתה של רוסיה ואפילו השמדתה.

פוטין ובכירי הצבא הרוסי במצעד צבאי במוסקבה, במאי
פוטין ובכירי הצבא הרוסי במצעד צבאי במוסקבה, במאי צילום: Alexander Zemlianichenko/אי־

במסיבת עיתונאים ב–2014 אמר הנשיא ולדימיר פוטין שהמערב מבקש "ליטול מהדב הרוסי את מלתעותיו" — את הנשק הגרעיני, במטרה להשיג גישה למשאביה הטבעיים של רוסיה. "העניין הוא", אמר פוטין, "שאנחנו מגינים על ריבונותנו ועל זכות הקיום שלנו".

אסטרטגים צבאיים רוסים, שנתקפו פחד אובססיבי, הסיקו שההגנה הטובה ביותר תהיה התקפה. הם היו משוכנעים שהאמריקאים מנהלים זה מכבר מלחמה חשאית באמצעות מבצעים מודיעיניים, הזנת התקשורת במידע שגוי, וניהול מלחמות פרוקסי — באמצעות שליח, שאת קיומו ניתן להכחיש, והחליטו לפעול באותם כלים.

הכינוי "מלחמה היברידית" — שהודבק במערב לפעולותיה של רוסיה — נטבע בראשונה על ידי אנליסטים רוסים שביקשו לתאר את הטקטיקות שבהם משתמשת לטענתם ארה"ב. לאסטרטגיה שלהם הדביקו כינוי שונה: "מלחמת הדור החדש". תחת שלטון פוטין רוסיה התחזקה מחדש תוך שימוש תכוף בשיטות א־סימטריות לקידום האינטרסים שלה, במיוחד ברפובליקות הסובייטיות לשעבר שאליהן היא עדיין מתייחסת כאל "חו"ל קרוב", מדינות שעליהן יש לה זכות לגיטימית להפעיל השפעה.

בשנת 2007, בתקופה של מתיחות בין רוסיה לאסטוניה, דיווחה התקשורת הרוסית דיווח כוזב, לפיו משטרת אסטוניה מסממת ומענה את בני המיעוט הרוסי במדינה. היא ליבתה בכך מהומות שבהן נפצעו כמה בני אדם, ונהרג אדם אחד. למחרת שותקו כמה מהמוסדות החשובים באסטוניה במתקפות סייבר, שיוחסו לרוסיה. בשום שלב באותה שרשרת תקריות לא ביצעה רוסיה פעולה צבאית נגד שכנתה. אולם לדברי הנהגת אסטוניה, רוסיה שידרה מסר ברור: אף שאסטוניה הצטרפה לנאט"ו ולאיחוד האירופי, מוסקבה עדיין בעלת הבית באזור.

אמצעים אלה אפשרו לרוסיה לשדר עוצמה העולה על כוחה האמיתי, וגם לשמור על האינטרסים שלה מחוץ למדינה, למרות הדומיננטיות הצבאית והפוליטית של מדינות המערב. לדברי מרק גלאוטי, מרצה באוניברסיטת ניו יורק ומומחה לצבא רוסיה, זוהי מדינה שכלכלתה קטנה מזו של קנדה או של דרום קוריאה, אבל מבקשת לעצמה מעמד של מעצמה הדומה לסין ולארה"ב. היא לא תצליח לעשות זאת בשיטות המקובלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ