שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יותם ברגר
יותם ברגר
יותם ברגר
יותם ברגר

פלסטינים מעזון שליד קלקיליה בגדה המערבית טוענים כי הצבא מונע מהם לגשת למטעי הזיתים שלהם — יותר מעשור אחרי שהשטח שבין העיירה למטעים הופקע בצו תפיסה צבאי. הצו הוצא בתחילת שנות ה–2000 לצורך בניית גדר ההפרדה, אך זמן קצר לאחר מכן הוקמה במקום גדר תיל וחומת הבטון המתוכננת לא נבנתה שם מעולם. לפי הצבא, כעת הוחלט לחסום את הגישה למטעים בעקבות "ניסיונות פיגועים ביישוב הסמוך".

לפי תושבי העיירה, הגישה למטעים לא נמנעה מהם לאורך השנים, למרות הצו, כשנעזרו בין היתר בפרצות בגדר. ואולם, בשבועות האחרונים תיקן צה"ל את הפרצות והציב במקום מחסום בטון, ומאז נמנעה הכניסה לשטח החקלאי שגודלו מאות דונמים. לטענת צה"ל, ניתן להגיע למטעים תוך עקיפת הרצועה שנתפסה בצו הצבאי, אך התושבים טוענים שהעיקוף מאריך את הדרך באופן שמונע מהם לעבד את אותם.

המחסום בדרך למטעי הזיתים של עזון, ב-2006
המחסום בדרך למטעי הזיתים של עזון, ב-2006צילום: ניר קידר

אחד מתושבי העיירה אמר ל"הארץ" כי באחרונה ניסה להגיע לשטחים שהוא מעבד וגורש מהמקום. "חיילים אמרו לי אל תיכנס וגירשו אותי כל פעם", סיפר. לדבריו, המסיק אמור להתבצע בעוד חודש, ואם לא תתאפשר לו גישה לשטח צפויים לו הפסדים כספיים ניכרים.

לדברי משפטנים, גם אם מאז הוצאת הצו התאפשרה גישת התושבים לשטח, אין מניחה משפטית למנוע זאת מהם כעת. בצבא אמרו אתמול כי התושבים יכולים לבקש אישורי כניסה לשטח והבהירו כי "תהיה גישה לכל עץ בזמן המסיק". עם זאת, לטענת חגית עופרן מ"שלום עכשיו", שיטת מתן האישורים אינה מעשית "ובפועל היא מונעת את הגישה החופשית לשטח השייך לפלסטינים".

מדובר צה"ל נמסר כי "בעקבות ניסיונות פיגועים ביישוב סמוך לפני כמה חודשים הוחלט לתקן פרצות בגדר. המעבר למטעים מתאפשר מצפון ומדרום לגדר בהתאם להנחיות בג"ץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ