האיש החזק בדיונים אצל המפכ"ל - שותף של חשודים בפלילים ויועץ של פוליטיקאים

ליאור חורב, שהיה יו"ר הקמפיין של כחלון, לוקח חלק בדיונים סגורים. בכיר לשעבר במשטרה: "אין שום סיבה שאדם שמעורב עמוק במגזר הפוליטי והעסקי יעמוד בצומתי קבלת ההחלטות"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בדיונים סגורים בצמרת המשטרה נראה בחודשים האחרונים פרצוף חדש — היועץ האסטרטגי ליאור חורב — שותף עסקי של חשודים בפלילים, ששימש כיועץ לפוליטיקאים מאז תחילת העשור הקודם. בכירים בארגון טוענים כי חורב הפך לסמכות מכרעת בסביבתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, וכי הוא שותף בדיוני קבלת החלטות. חורב הוא יועץ מטעמה של חברה חיצונית בשם "גולדפינגר תקשורת" שנבחרה בהליך פטור ממכרז על מנת לסייע למשטרה בשיפור תדמיתה. 

חורב לא חשוד בדבר ולא היה חשוד גם בעברו, אבל בקרב בכירים בארגון יש אי־נחת מנוכחותו באותם מפגשים. "אין שום סיבה שאדם שמעורב כל כך עמוק במגזר הפוליטי והעסקי יהיה זה שיעמוד בצומתי קבלת ההחלטות של הארגון", אמר בכיר לשעבר במשטרת ישראל. "גם אם לא דבקו בו חשדות פליליים, מדובר במינוי בעייתי, שעדיף שלא היה קורה". 

ליאור חורב (מימין) בתקופתו כיועץ האסטרטגי של שאול מופז, ב-2012
ליאור חורב (מימין) בתקופתו כיועץ האסטרטגי של שאול מופז, ב-2012 צילום: תומר אפלבאום

חורב הוא שותפם העסקי של השר לשעבר ממפלגת ישראל ביתנו סטס מיסז'ניקוב והעוזרת שלו לימור ברזילי, נגדם המליצה המשטרה לפני כשנה להגיש כתבי אישום בגין שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. ב–2013 הם הקימו יחד את חברת "גלובל פייב אינט", שנמצאת כעת בהליכי סגירה, אותה שנה בה נחשפה הפרשה בה השניים מעורבים. ב–2012 חורב היה מנהל קשרי החוץ של קבוצת דן גרטלר אינטרנשיונל, בבעלות איש העסקים והיהלומן דן גרטלר שנחקר באזהרה בחשד למתן שוחד לאביגדור ליברמן כשר חוץ — חקירה שלא הבשילה לכדי כתב אישום.

בבחירות האחרונות הוא היה יו"ר הקמפיין של משה כחלון ומפלגת כולנו. ב–2015 נמסר מטעם יו"ר כולנו כי "חורב נמצא בקשר עם כחלון מעת לעת בנושאים מפלגתיים ופוליטיים". 

בחודשים האחרונים, כחלק מפעילותו במשטרה, חורב היה מעורב בדיונים שנגעו גם למסמך יצחקי — מסמך המרכז מידע מודיעיני על עשרות חברי כנסת — בו מוזכר גם שמו של כחלון.

מערכת בחירות אחת קודם לכן, חורב שימש כיועץ האסטרטגי של שאול מופז. תחתיו עבד אז תת ניצב יובל גת, ששימש כמנהל מטה ההסברה. גת הגיע גם הוא למשטרת ישראל באחרונה לסייע בשיפור התדמית התקשורתית, ורבים כיום לא יודעים מה בדיוק תפקידו אך הוא עובד בצמוד לחורב ובכירי המשטרה. מהמשטרה נמסר כי חורב אכן מכיר את גת שנים רבות והשניים עבדו יחד אולם הוא אינו אחראי על הבאתו ולא המליץ לגורמים השונים לקבלו לתפקיד.

בינואר 2015, חורב נשכר על ידי קק"ל בעלות של 33 אלף שקלים לחודש לצורך התמודדות עם הנזק התדמיתי שגרם תחקיר "המקור", בו עלו כשלים לכאורה בהתנהלות הארגון. היו מי שדרשו לפתוח בחקירת משטרה לאור הפרסומים, אך הדבר אינו קרה.

עם כניסתו של אלשיך לתפקיד, יצאה המשטרה בהליך של פטור ממכרז להעסקת חברת יחסי ציבור חיצונית. במשטרה ביקשו להתרשם מארבע חברות ולבסוף בחרו בחברת "גולדפינגר תקשורת" בשכר של 800 אלף שקלים לשנה. בעלי החברה הוא טל גולדפינגר, בן דודו של ליאור חורב. בטיעונים לבקשת הפטור ממכרז נכתב "יש צורך בידע וכישורים ייחודיים, בעיקר בנושא גיבוש האסטרטגיה התדמיתית וניהול משברים, שאינם חלק מהתמקצעות של שוטרי מערך הדוברות הקיים במשטרה". מי שאחראי על הקשר עם המשטרה מטעם החברה הוא חורב. הוא לא מוזכר באתר החברה כבעל תפקיד, אך בחברה אומרים כי הוא משמש כיום כיו"ר החברה.

ניצב בדימוס משה מזרחי, שעמד בראש אגף החקירות והמודיעין בימים בהם נחקרה פרשת ליברמן, אמר ל"הארץ" כי חורב "ייצג אז לא מעט מהנחקרים שלנו". עוד אמר כי "המטרה שלו היתה לפגוע בי אישית ובחוקרים, בשביל האנשים שהוא עבד עבורם. אני זוכר שגם האנשים שלו, הלקוחות שלו באותה תקופה התנערו ממנו. אני לא הייתי מושיב אותו שם בשולחן של מקבלי ההחלטות. המשטרה צריכה להיות במצב אנוש כדי לאפשר לאדם כל כך מזוהה עם גורמים פוליטיים ועסקיים להיות בצומת קבלת החלטות בארגון". חורב טען בכמה הזדמנויות שבאותה תקופה הוא ניהל מאבק מול ההתנהלות של מזרחי בכמה פרשיות.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "חברת גולדפינגר תקשורת נבחרה בהליך מכרז למתן שירותי ייעוץ אסטרטגי ושירותי אסטרטגיה תקשורתית למשטרת ישראל. המכרז כלל שלב טכני ושלב הצגת יכולת בו השתתף צוות בכיר של משטרת ישראל בראשות דוברת המשטרה. המפכ"ל לא השתתף בהליך הבחירה. המשטרה מקבלת שירותים מצוות רחב במשרד ובכלל זה שירותי ייעוץ אסטרטגי שונים ממנכ"ל המשרד ומיו"ר החברה, כפי שהתחייבו בהליכי המכרז. נציגי החברה משתתפים בפורומים שונים ובהרכבים שונים של חברי הסגל הפיקודי הכללי על פי דרישת וצורכי המשטרה.

נציגי חטיבת אוכלוסייה ותקשורת לוקחים חלק בדיונים הרלוונטים. דוברת המשטרה ונציגי החטיבה מקיימים ישיבות קבועות עם המשרד. המשרד אינו מעניק שירותים למשרד לביטחון פנים. המכרז בו נבחרה החברה התקיים עוד בטרם מונה תנ"צ גת לתפקידו. תנ"צ גת מונה לתפקידו על פי המלצת המפכ"ל ובאישור השר זאת לאחר שעבר את כלל התהליכים הדרושים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ