לראשונה זה יותר מ-50 שנה, הדג לבנון הירקון נצפה שוב באזור תל אביב - מדע - הארץ
שובו של התלאביבונזיס

לראשונה זה יותר מ-50 שנה, הדג לבנון הירקון נצפה שוב באזור תל אביב

הימצאותו של הדג, הייחודי לישראל, מעידה על שיפור באיכות המים של הנחל המשתקם. מדובר במין בעל חשיבות אקולוגית רבה למערכת נחלי החוף

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צילום: רשות נחל הירקון
צפריר רינת
צפריר רינת

לראשונה זה יותר מ-50 שנה נמצאו בסקר שנעשה לאורך נחל הירקון דגים ממין לבנון הירקון. הסקר נעשה באחרונה באזור אתר שבע טחנות בתל אביב (פארק גני יהושע). חזרתו של הדג לחלק זה של הנחל היא סימן חשוב להצלחת תהליכי השיקום של הירקון.

כעת יש בידי החוקרים עדויות לכך שדגי לבנון הירקון הצליחו להתבסס לאורך 23 ק"מ מתוך 27 ק"מ של ערוץ הנחל. בארבעת הקילומטרים הנותרים, שהם המערביים ביותר (עד השפך לים) יש עדיין רמת מליחות גבוהה בגלל חדירת מי ים, ולכן לא אמורים להיות באזור זה דגים המותאמים לחיים במקורות מים מתוקים.

גילוי הלבנון בחלק המערבי של הירקון נעשה במסגרת סקר הדגים של רשות הנחל אשר עדיין לא הגיע לסיומו. הממצאים הפתיעו את אנשי הרשות, שכן לאחרונה התרחש אירוע זיהום חמור בחלק המזרחי של הירקון, וכתוצאה ממנו זרמו שפכים באיכות ירודה אל הנחל. בעשרות השנים שבהן היה נחל הירקון חסר מי מעיינות ומזוהם, ניתן היה למצוא את הלבנון רק בקטע העליון והנקי, שהוא המזרחי ביותר. זהו הקטע שזרמו אליו מים טבעיים מאזור מעיינות הירקון. 

דגי הלבנון ייחודיים לירקון ולכמה נחלים נוספים בישראל, ואינם קיימים בשום מקום אחר בעולם. שמו הלטיני של הדג אף מקפל בתוכו את שם העיר שבה נמצא: אכנטוברמה תלאביבונזיס. מדובר במין ממשפחת הקרפיונים שלו חשיבות אקולוגית רבה במערכת נחלי החוף. הלבנון הוא דג קטן בצבע אפור־כסוף השוכן סמוך לקרקעית ואירוע זיהום עלול להמית אותו בשל רגישותו. לכן, הימצאותו של הדג היא מדד חשוב לשיפור באיכות המים.

לפני 60 שנה היה הלבנון נפוץ מאוד ברוב נחלי החוף בישראל. אך בעקבות דלדול מקורות מים טבעיים וזיהומם של הנחלים הלך והידרדר מצבו. שנת בצורת ב-1999 נפגעו בתי הגידול האחרונים שלו, גם אלו שבירקון, ואוכלוסייתו כמעט נכחדה. פרטים אחרונים ספורים ששרדו הוצאו ממעיינות הירקון וגודלו במעבדת מחקר של אוניברסיטת תל אביב, במסגרת פרויקט הצלה של רשות נחל הירקון ורשות הטבע והגנים. בשנת 2006 הושב הדג לראשונה לבית הגידול הטבעי שלו אחרי ששוקם.

צילום: רשות נחל הירקון

במקביל להשבת הלבנון החלו גם פעולות לשיפור איכות מי הנחל, ובראשם שדרוג מתקני טיהור שפכים. גם כיום שפכים אלו, הנקראים קולחים לאחר טיהורם, הם המקור העיקרי של מי הנחל, אך בגלל השיפור באיכותם החלו בעלי חיים ממינים שונים לשוב לקטעים רבים לאורך הנחל. ממצאי סקרים בשנת 2012 העידו גם על הימצאות הלבנון במעלה הקטע התיכון של הירקון באזור הוד השרון, וכעת הוא מגיע כאמור עד תל אביב.

"זו חגיגה גדולה ועדות לכך שרשות הנחל עושה את מה שנדרש לשיפור המצב בנחל", אמר בתגובה לממצאי הסקר האחרון ד"ר מנחם גורן מאוניברסיטת תל אביב, שהיה אחראי לפעילות הצלת הלבנונים במעבדה של האוניברסיטה. "בינתיים השבנו לבנונים גם לנחלים נוספים ובהם נחל תנינים ונחל דליה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ