שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה למען העלאת קצבת הנכות מחוץ לכנסת, באוקטובר
הפגנה למען העלאת קצבת הנכות מחוץ לכנסת, באוקטוברצילום: אוליבייה פיטוסי

הפסד נדיר לקואליציה: האופוזיציה הצליחה להעביר בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) על פיה יושוו קצבאות הנכים לשכר המינימום המקובל במשק - המסתכם בכ-5,000 שקלים.

לפני העלאת ההצעה הקריא שר הרווחה חיים כץ את עמדת הממשלה המתנגדת להצעה בשל עלותה הגבוהה, המוערכת ב-6.8 מילארד שקלים לשנתיים. לאחר מכן יצא כץ מהמליאה יחד עם ח"כ נאוה בוקר וח"כ אורן חזן (הליכוד). יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) נמנע, והצעת החוק אושרה ברוב של 42 תומכים מול 39 מתנגדים.

גילאון פרץ בבכי במליאה והתחבק עם חבריו. יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) רתח מזעם ודרש בצעקות הצבעה חוזרת מסגן יו"ר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), שניהל את הישיבה, בטענה שביקש הצבעה שמית. כהן השיב כי שמע את ביטן מוותר על הצבעה מהסוג הזה, ולכן לא תהיה הצבעה חוזרת. 

בתגובה לתוצאות ההצבעה העניש ביטן את ח"כ בוקר על היעדרותה, והיא לא תוכל להגיש הצעות חוק במשך חודש. כעת הצעת החוק תעבור לוועדת הרווחה של ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), התומך עקרונית בהצעת החוק, להכנה לקריאה ראשונה.

מוקדם יותר אמר כץ כי הוא רוצה לתמוך בהצעה, אבל "אין לי את התקציב לשם כך", ומחה על כך שהוא מוצג כאילו הוא "בצד של הרעים" והוסיף כי הוא פועל בנושא. לאחר שכץ סיים לדבר עלה גילאון לדוכן ושתק במשך שלוש דקות, כסמל לשתיקת האופוזיציה.

"מבוכה גדולה לממשלה - ניצחון כביר למצפון ולשכל הישר", אמר גילאון לאחר ההצבעה. "בפעם הקודמת שהעליתי את ההצעה, הממשלה העריכה את עלותה בכ-6 מיליארד שקלים לשנתיים הראשונות - סכום דומה לזה שהשקיעה רק לאחרונה בשלוש הצוללות, באותה עסקה מפוקפקת בה מעורבים לכאורה מקורביו של ראש הממשלה. הדברים באים להוכיח שהכסף קיים, אלא שסדר העדיפויות של הממשלה הוא אחר, והנכים נמצאים בתחתיתו. אני קורא לחברי הכנסת מכל סיעות הבית להתעלות מעל שיקולים צרים, ולתמוך בהצעה שלי שתעשה אחת ולתמיד צדק עם ציבור עצום של אנשים החיים מקצבת נכות".

הצעת החוק נפלה במאי האחרון על חודו של קול בשל התנגודת הממשלה. הדברים אף אז הגיעו לכדי עימות חריף בין גילאון לבין שרת המשפטים, איילת שקד במליאת הכנסת. במשך שנים דרשו ארגוני הנכים להגדיל את הקצבה, העומדת כיום על 2,341 שקלים. אלו נתקלו בסירוב ממשרד האוצר ושר האוצר משה כחלון, שבדיוני התקציב האחרונים קבע כי עלות המהלך גבוהה מדי. תחת זאת, הוחלט על העלאה של כ-100 שקלים בלבד לקצבה בתקציב 2018-2017. זאת, חרף הבטחת הבחירות של שר האוצר לשינוי משמעותי בגובה הקצבאות.

קצבאות הנכות עודכנו בפעם האחרונה ב-2001. זאת בעוד שבעשור וחצי האחרון השכר הממוצע במשק עלה משמעותית - מ-6,242 שקלים בשנת 2000 ל-9,891 שקלים נכון לספטמבר 2016. קצבת הנכות עומדת היום על כמחצית משכר המינימום והרבה מתחת לקו העוני. 

"הקצבה הזעומה הניתנת כיום דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. היא אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה כהוא זה לצרכיו של אדם עם מוגבלות, הנדרש לרכוש תרופות, לממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות ממקום למקום, לכלכל את ביתו, ולעתים גם להעסיק עובד סיעודי, בנוסף לשאיפה גם לקחת חלק פעיל בפעולות החיים, כולל תרבות ופנאי", סיכם גלאון.

אלכס פרידמן, מוביל מחאת "נכה לא חצי בן אדם", מסר: "מרגש לראות שהמחאה והתמיכה הציבורית חדרו את קיר האטימות ומצוקת הנכים גברה על שיקולים פוליטיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ