גלית גוטמן: "אין הרבה עבודה בארץ לבנות 43"

הקמפיין הראשון ("מבייביסיטר לטירוף מוחלט"), ההתמודדות עם הגיל ("יהיה מוזר לא לראות את עצמי"), העימות עם ראש הממשלה ("אני לא פלקט, אמרתי מה שיש לי") וההתמודדות עם הסיגריות ("אני מקווה להפסיק לפני המוות") - תחנות בחיים ובקריירה של גלית גוטמן

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גלית גוטמן
צילום: דודי חסון
דניאל שירין, עכבר העיר

לא מתיישרת עם הדימוי. גלית גוטמן (צילום: דודי חסון)

יונית לוי היא מלכת הקרח, עפר שכטר לא בוגר ובר רפאלי סתם סנובית. כל אלה הן כמובן לא אמיתות, אלא דימויים שהדביקו לאנשים האלה – התקשורת, הציבור ולפעמים גם המפורסמים עצמם שהצדיקו בדיעבד את הטייטלים שהוצמדו להם. אבל אם יש מישהי שמפריכה באופן חד כל דימוי שיוצמד אליה, הרי שזו גלית גוטמן. מי שנהנית ממעמד של דוגמנית בוגרת ומוערכת בישראל ומשדרת אולי יופי מתנשא ומרוחק, היא במציאות אישה חמה ומשעשעת שלא מהססת גם לרדת על עצמה, אם המטרה היא פאנץ' טוב. למנות את רשימת העבודות שלה יהיה חסר טעם, אז רק נציין שכיום היא אמא לשתי ילדות – שירה ואמה, מתחזקת זוגיות פוטוגניות עם איש העסקים יגאל אהובי ומגישה את תכנית הבוקר של קשת. כשמזדמן לה היא גם מדגמנת פה ושם, ו"פה" במקרה הזה הוא הסטודיו של הצלם דודי חסון, שמלווה כבר שנים את קריירת הדוגמנות שלה, ומצלם אותה הפעם לקטלוג החורף של חברת האופנה "קרייזי ליין".

חשבתי על עצמי במקומך ונראה לי ממש מגניב שאת מחזיקה באותה עבודה כבר בערך 25 שנה."זו סוג של עבודה שאתה מתחיל ושואלים אותך תוך כדי 'אז מה תעשה אחר כך?'. גם אין כל כך הרבה עבודה בארץ לנשים בנות 43, אז זה לא הדבר היחיד שאני עושה".

כמו כסף כיס כזה?"לא (צוחקת). מזל שלא. אני באה, מאפרים ומסדרים אותי וזה כל כך כיף להיכנס לבועה הזו. בעיקר מי שעושה טלוויזיה וחדשות ואקטואליה, זה מאזן אותי לגמרי. אני רוב הזמן יושבת ומראיינת ומדי פעם אני גם מתראיינת, אז לפני שאתה שואל את השאלה אני כבר מנסה להבין לאן אתה חותר".

"זו העונה ה-12 שלך ב"קרייזי ליין". במכלול השיקולים – כמה אחוזים הם הנאה נטו וכמה נובעים מהרצון לשמור על גב כלכלי יציב?"אני חושבת שגם וגם. יהיה לי מוזר נורא פתאום לדפדף בעיתון ולא לראות את עצמי, השערים והקטלוגים זה חלק ממני. אני פשוט לא זוכרת אחרת. יום אחד מן הסתם זה יפסק ואני אמשיך הלאה לא יודעת לאן (היא צוחקת). למזלי בינתיים המקצוע הזה גדל יחד איתי, בחו"ל יש גם הרבה נשים בגילי שקוטפות קמפיינים גדולים וממשיכות לעבוד. אני מסתכלת על תמונות שלי מגיל 18 וחושבת לעצמי איזה נס שלקחו אותך, אני מרגישה הרבה יותר שלמה ובטוחה עם עצמי היום".

זוכרת  את עבודת הדוגמנות הראשונה שלך?"לדעתי זו הייתה פרסומת ל'או-בה', הטמפונים. כן, בחיי. זה היה אחרי הזכייה בתגלית השנה והיה נורא תמים ומקסים, אבל אחרי שבוע קיבלתי את הקמפיין הגדול הראשון שלי – צ'יטוס. זו הייתה פרסומת לקולנוע כי אז עוד לא היה ערוץ 2, הייתי מרוחה גם על שלטי חוצות בכל העיר וזה היה טירוף מוחלט. מבייביסטר ועובדת בחנות הוידאו של המושב, לאחד הקמפיינים הכי גדולים שהיו פה".

"המקצוע גדל יחד איתי". גלית גוטמן על הסט של ל"קרייזין ליין" (צילומים: דודי חסון)

מי הצלם האהוב עלייך?"יש שני צלמים שאני עובדת איתם – דודי חסון ועידו לביא. גם כי אני חושבת שהם צלמים טובים מאוד וגם כי כל אחד מהם מוציא ממני משהו אחר. אני מודה שאחד הדברים הפחות כיפיים להיות במעמד שאני נמצאת בו זו העובדה שאני לא מכירה את הדור הצעיר. אני בטוחה שיש שם אנשים מוכשרים, אבל אין לי זמן להגיע אליהם".

מה הדבר הכי מוזר שביקשו ממך לעשות בצילומים?"היה איזשהו צלם שבאמצע הצילומים ביקש שאני אוציא לו לשון. שאלתי אותו 'למה?', אז הוא אמר 'לא ביקשתי שתשאלי שום דבר, ביקשתי שתוציאי לשון'. אחר כך הוא השתגע והיום כבר שנים שהוא לא עובד בתחום. הייתי אז בת 23, לא ממש הבנתי את האנרגיה".

מיהי דוגמנית העבר האהובה עלייך? והדוגמנית העכשווית?"מלאני פרס. היא פחות מדגמנת, רק פה ושם, אבל היא הכי יפה והכי טובה. יש איזה סוד בכל הדמות שלה והיא גם ממש מבינה אופנה. מהעכשוויות שלומית מלכה מדהימה בעיניי, ונועם פרוסט הורסת ומסקרנת. הן גם הרבה יותר בוגרות וכשאני מסתכלת מהצד עליהן, הן יודעות את הדרך, יש להן הרבה יותר מודעות".

אם היית יכולה לשבת לקפה עם מעצב אופנה חי/מת לקפה, את מי היית רוצה לפגוש?"אלכסנדר מקווין מעריצה את הדרך שלו – לעזוב את בית הספר בגיל 14, ללכת לעבוד אצל עוזר חייט ולדעת כבר מגיל כזה מה אתה רוצה לעשות".

למה לא פוליטיקה

אבל כאמור, לא רק אופנה על הפרק עבור גוטמן. לפני שנתיים וחצי החלה (בצעד שעורר גבה או שתיים) להגיש את תכנית הבוקר של קשת, יחד עם העיתונאי יואב לימור. לקח קצת זמן עד שהיא התרגלה לשעות המוקדמות, אבל נראה שכעת היא כבר לגמרי מרגישה בבית. רוצים דוגמה? בבקשה:

במהלך מערכת הבחירות האחרונה "עקצת" בתוכנית הבוקר שלך את ביבי ואמרת לו בשידור "אנחנו צריכים לקום בבוקר ולהגיד תודה רבה, אדוני ראש הממשלה". מה קרה שם?"הוא אמר איזה משפט כמו 'אני שומר על כולם, גם עלייך ועל הבנות שלך'. עכשיו אני באופן אישי כמו עוד הרבה אנשים מרגישים מאוד במתח לחיות כאן, והיה נראה לי מוזר שיום לפני בחירות זה מה שיש לו להגיד. כאילו לא קשור למציאות שלנו כאן, ומכיוון שאני לא פלקט אמרתי את מה שיש לי להגיד. מה אני אגיד לך, שהוא התחיל?".

צפו: כשגלית גוטמן עקצה את נתניהו – וננזפה1:10 + 1:48הנה קטע מתוך הריאיון המיוחד שלנו הבוקר בשידור חי עם ראש הממשלה נתניהו, מביתו בירושלים.

‎Posted by ‎הבוקר של קשת‎ on‎ יום שני 16 מרץ 2015

בתגובה לראיון הנ"ל, הגיבה לכם טוקבקיסטית שהשתלחה בך וכתבה בין היתר "רדודה, טיפשה, תעיפו אותה כבר". אתם עוסקים לא מעט בנושא הטוקבקים בתכנית והחלטתם לעמת אותה איתך בשיחת טלפון."ההתלהמות הזו, הקלות שבה כל אחד כותב, אנשים שמאכלים לך מוות בייסורים - כל השפה הפכה לנמוכה, וחשבנו להציב מראה לפנים של כולם. צריך ללמוד להוריד את גובה הלהבות".

זוכרת איך היית מתמודדת כדוגמנית מתחילה עם תגובות או עם התקשורת?"על מה אתה מדבר? לא היה אז אפילו מחשב (היא צוחקת). פעם גם לא היו ראיונות על הסט ומזל כי זה משהו שצריך ללמוד – איך לדבר עם עיתונאי, מה לומר, מה לעשות. בשנים האחרונות העניין הוא הרבה יותר יחסי הציבור מאשר הקטלוג עצמו. לא תראה אף צוות מגיע לסט של 'ווג' או 'שאנל' למשל, זו המצאה ישראלית".

כנראה שהיא עובדת."בשביל הטאלנטים היא פחות עובדת, יש מחיר אישי שמשלמים בימים האלה. המקצוע הזה ממש השתנה במהלך השנים, אבל זה חלק מהמשחק".

ובכל זאת, היה פעם איזשהו טוקבק שפגע בך?"הטוקבקים עליי לא באמת מזיזים לי. כשאומרים משהו על הבנות שלי לעומת זאת זה כבר הקו האדום. תמיד מדהים אותי מחדש איך לאנשים יש לב לכתוב משהו שקשור אליהן, כאילו הכל כבר מותר".

לפחות את יודעת שזה לא אישי, זו השפה שהשתנתה."מבחינתי זה הכי אישי. אבל אני אומרת בסדר, אני יושבת ועושה קריירה והם יושבים בבית על המקלדת וממשיכים בשלהם. כל עוד החלוקה היא כזו אז אני במקום שבו אני רוצה להיות".

הבנות שלך, שירה ואמה, הולכת בעקבותייך והתחילו לדגמן בשנים האחרונות. מה השיקולים שעברו בראש בעד ונגד? "לא הייתי אומרת שהן הולכות בעקבותיי, הן באות לעבודה של אמא. אחת עובדת בבית ספר, אחת עורכת דין וזה המגרש משחקים שלי. זו חוויה והן נורא נהנות. לרוב הדברים עד היום גם אמרתי לא, אבל שירה כבר הייתה גדולה ורצתה ואז אמה ראתה ששירה עשתה והתחילה לחפור לי, אז ניתן גם לה. בהתחלה לא התלהבתי מזה כי רציתי למנוע מהן טוקבקים ותגובות, אבל האמת היא שאני הולכת איתן ברחוב, ובא פפראצי ומצלם, אז גם ככה יש תגובות עליהן. הן בין כה חלק מהמשחק ומשלמות את המחיר, אז שיקבלו גם את הצ'ופרים".

מבקרות בעבודה. גלית גוטמן והבנות שירה ואמה (צילום: יח"צ)

לבנות שלך יש אינסטגרם ופייסבוק. עד כמה את מתערבת להן בדבר הזה? אפרופו טוקבקים."אני יודעת משירה שהפייסבוק נורא נחלש בקרב הצעירים וגם אני פחות שם, אבל יש לי חברה שמרגלת (היא מחייכת). פעם אחת הייתי צריכה להתערב באיזה משהו ולא יותר מזה".

פפראצי מגיל צעיר

מה הקמפיין שאת הכי גאה בו עד היום?"אני חושבת שהקמפיין האחרון של 'קרייזי ליין' שבו הייתי צריכה לרקוד. זה היה אחד הדברים הכי קשים שעשיתי בחיים. שנים שאני יודעת לעמוד מול מצלמה במבט חודר, ואפילו מתאמנת על זה, ופתאום אומרים לי לזוז! ועוד רוצים שאני אעשה את זה כמו שצריך. זה היה קשה יותר אפילו מצילומי העירום שעשיתי".

מה הגילטי פלז'ר שלך? "סיגריות (היא נאנחת). עשיתי איזהו ניסיון להפסיק, הצלחתי לחודש שבמהלכו כל שמחת החיים הגם ככה לא כזו גדולה שיש לי נמחקה, אז החלטתי להניח לעצמי כרגע. אני מקווה להפסיק לפני המוות".

חמסה חמסה. מהי שגרת הטיפוח שלך?"מספרה פעם בשבועיים וחצי, קוסמטיקאית פעם בחודש, ציפורניים כל שבועיים, שיננית פעם בחודשיים, מכון כושר פעמיים בשבוע, וכמובן הקרמים הכי טובים שיכולים להיות".

מה התגובה הכי מפתיעה שקיבלת ברחוב?"יש כל כך הרבה תגובות ואני תמיד צריכה ומנסה לשמור על חביבות, אבל לפני כמה ימים ישבתי מחוץ למספרה של מיקי (בוגנים – ד.ש) עם ניירות כסף על הראש כי עשיתי גוונים. פתאום עבר אבא עם ילדה והיא פשוט הוציאה מצלמה והתחילה לצלם, זה היה נראה לה הכי נורמלי בעולם שגם לא צריך לשאול. זו בערך הפעם היחידה שאמרתי 'אפשר בבקשה לא לצלם?'".

הבחירות של גוטמן. דודי חסון, אלכסנדר מקווין ומלאני פרס (צילומים: אינסטגרם, AP, דניאל שריף)

מה הכי טוב בלהיות דוגמנית?"הייתי כל כך ביישנית וחסרת ביטחון, שאני באמת לא יודעת מה היה קורה איתי לולא הייתי דוגמנית. זה עזר לי כל כך הרבה מול עצמי".

מה הקלישאה הכי לא נכונה על דוגמנות?"אני נורא לא אוהבת לשבור את המיתוסים האלה. מי שמאמינים במיתוסים נורא מסוימים על נשים יפות, שילכו לטפל בעצמם".

מה הפריט הכי שחוק שיש לך בארון?"ג'ינס של מארק ג'ייקובס שאני לא מוותרת עליו כבר שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ