שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נטע אלכסנדר, עכבר העיר אונליין
נטע אלכסנדר, עכבר העיר אונליין

"עג'מי", סרטם של ירון שני וסכנדר קובטי, הוא הזוכה הגדול  בטקס פרסי אופיר שנערך במוצאי שבת בחיפה. סרטם של השניים, המגולל את סיפורם של בני נוער וצעירים בשכונה היפואית, זכה בחמישה פרסים, ובהם פרס הבימוי, העריכה והסרט הטוב ביותר. זוהי הפעם הראשונה שבה סרט דובר ערבית נבחר לייצג את ישראל ברשימת המועמדויות לקטגוריית הסרט הזר באוסקר האמריקאי. בתחילת ינואר ניתן יהיה לדעת האם "עג'מי" התברג לרשימת חמשת המועמדים הסופיים בקטגוריה, כפי שהצליחו לעשות "בופור" ו"ואלס עם באשיר" הישראליים בשנתיים הקודמות.  

אומנם הרוב המכריע של הסרטים המועמדים טרם עלה לאקרנים בארץ, אבל השנה הטקס, שנערך לראשונה באודיטריום בחיפה ולא בתל אביב, הגיע לשיאו בקרב מותח ומסקרן במיוחד בין שלושה סרטים בולטים ושונים מאוד - "לבנון" של שמוליק מעוז, "עג'מי" של קובטי ושני ו"סיפור גדול" של ארז תדמור ושרון מימון. כאמור, "עג'מי" קטף את מרבית הפרסים החשובים, ואילו "לבנון" קטף את פרס הצילום, העיצוב האמנותי, שחקן המשנה (זהר שטראוס) והפסקול. "סיפור גדול" זכה בפרס השחקנית הראשית (עירית קפלן), שחקנית המשנה (לבנה פינקלשטיין) ועיצוב התלבושות.

"שיטת השקשוקה", סרטו מעורר המחלוקת של מיקי רוזנטל על האחים עופר, קטף את פרס הסרט התיעודי.רוזנטל עלה לבמה לקבל את הפרס ואמר בנאומו כי הסרט הוא "הוכחה לכך שאסור להתייאש. למרות שנלחמו בסרט הזה בכל האמצעים - והיו הרבה אמצעים - הוא לא צונזר והגיע למאות אלפי אנשים". לדברי רוזנטל, "הרעה הכי גדולה שלנו כחברה היא שאיבדנו את התקווה שאפשר להגיע לשלום עם שכננו, שאפשר להלחם בטייקונים הנהנים מזכויות יתר, שאפשר לחיות בחברה צודקת יותר - ואני אומר שאפשר. העיקר הוא לא לפחד כלל, אלא להאמין שאפשר".פרס השחקן הראשי הוענק לסשה אבשלום אגרונוב על משחקו ב"הבודדים" של רנן שור ("בלוז לחופש הגדול"). אגרונוב גבר על שחקנים מוכרים יותר, ובהם דרור קרן ועפר שכטר. זהו הפרס היחיד שקטף סרטו של שור, שהיה מועמד גם בקטגוריית הסרט הטוב ביותר. 

אחד משיאי הערב היה הענקת פרס מיוחד על מפעל חיים לאסי דיין. בנאום התודה שלו אומר דיין כי "אני מודה לכולם, כדי לא להקריא רשימות ולשכוח שמות, ולאמא שלי, שהיא בת 92". בריאיון ליעל דן ביום חמישי האחרון אמר דיין כי "עד 1990 מגיע לי פרס על מפעל חיים. לא היה כאן שחקן שעשה דבר כמו 'בטיפול' ועוד 15 סרטים שונים, מתוכם גם 'החיים על פי אגפא' שנחשב לאחד הסרטים הישראליים הטובים בכל הזמנים. חוץ מזה, הפרס ניתן לי גם על מה שעוד אעשה. אני עוד אחזור לשחק ולביים. אני לא ארוץ את מרתון תל אביב, אבל מצבי טוב".

את הערב חתם המפיק של "עג'מי", מוש דנון, שעלה לקבל את פרס הסרט הטוב ביותר והפציר בצופים "קומו מהכורסאות ולכו לראות קולנוע ישראלי".

פרסי אופיר 2009: רשימת הזוכים והמועמדים המלאה

הסרט העלילתי הטוב ביותר

הזוכה: "עג'מי""לבנון""היו לילות""הבודדים""סיפור גדול"

בימוי

הזוכים: סכנדר קובטי וירון שני ("עג'מי")רנן שור ("הבודדים")רוני ניניו ("היו לילות")שמוליק מעוז ("לבנון")שרון מימון וארז תדמור ("סיפור גדול")שחקן ראשי

הזוכה: סשה אגרונוב ("הבודדים") דרור קרן ("5 שעות מפריז") יואב דונט ("לבנון")איציק כהן ("סיפור גדול")עפר שכטר ("פובידיליה")

שחקנית ראשית

הזוכה: עירית קפלן ("סיפור גדול")אטל קובינסקה ("אמא של ולנטינה")ריטה זוהר ("בדרך אל החתולים")דאנה איבגי ("היו לילות" ו"כלת הים")ריימונד אמסלם ("שבע דקות בגן עדן")

שחקן משנה

הזוכה: זוהר שטראוס ("לבנון")צחי גראד ("אילי ובן")אנטון אוסטרובסקי ("הבודדים") דביר בנדק ("סיפור גדול")רן דנקר ("עיניים פקוחות")

שחקנית משנה

הזוכה: לבנה פינקלשטיין ("סיפור גדול")סילביה דרורי ("אמא של ולנטינה")רותם זיסמן כהן ("הבודדים")יבגניה דודינה ("היו לילות")ריימונד אמסלם ("לבנון")הסרט התיעודי הטוב ביותר

הזוכה: "שיטת השקשוקה""אגם 68'""האגדה על ניקולאי וחוק השבות" "הבית ברחוב טבנקין" "הגלגול""החברה הכי גרועה בעולם"

צילום

הזוכה: גיורא ביח ("לבנון")דוד גורפינקל ("הבודדים" ו"סיפור גדול")עופר ינוב ("היו לילות")בועז יהונתן יעקב ("עג'מי")

תסריט

הזוכים: ירון שני וסכנדר קובטי ("עג'מי")משה זונדר, גיא מאירסון, ניר ברגמן ורנן שור ("הבודדים") איתן גרין ("הכל מתחיל")שמוליק מעוז ("לבנון")שרון מימון ודני כהן סולל ("סיפור גדול")עריכה

הזוכים: ירון שני וסקנדר קובטי ("עג'מי")עינת זרחין ("הבודדים", "סיפור גדול")ערה לפיד ("הכל מתחיל בים")אריק להב ליבוביץ ("לבנון")

עיצוב אמנותי

עידו דולב ("הבודדים")

רחל זוסמן ("היו לילות")

יורם שייר  ("סיפור גדול")

 יואב סיני  ("עג'מי")אורלי הומל ("פובידילה")

עיצוב תלבושות

לאורה שיים ("היו לילות")

לי אלמביק ( "מוקי בוערה")

הזוכה: ענבל שוקי ("סיפור גדול")

רונה דורון  ( "עג'מי")

ים ברוסילובסקי ("עיניים פקוחות")

מוזיקה מקורית

שם טוב לוי   ("הבודדים")

 שמוליק נויפלד  ("היו לילות")

שושן   ("כלת הים")

אייל ליאון קצב   ("סיפור גדול")

הזוכה: רביע בוכארי ("עג'מי")

הפסקול

אשי מילוא, אביב אלדמע, ישראל דוד ("הבודדים")

רונן נגל, ישראל דוד, רביד דביר ("סיפור גדול")

איתי אלוהב, ארז עיני ("עג'מי")

איציק כהן, גדי רז, תמיר אטלי ("פובידיליה")

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ