"החבובות - מבוקשות": מנה גדושה מהקסם של פעם - ביקורת סרטים - הארץ

"החבובות - מבוקשות": מנה גדושה מהקסם של פעם

הסיקוול של "החבובות" מצטיין בתסריט טוב במיוחד ובבידור אפקטיבי ולא מתחכם. כמו כן, לא משנה כמה חמור הקראש שלכם על טינה פיי - צפו להחמרה במצבו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורון שמיר, עכבר העיר

עברו כבר 35 שנה מאז סרט הקולנוע הראשון של "החבובות", ונדמה שדבר לא השתנה. סרט החבובות המקורי קבע פחות או יותר את האבטיפוס לכל הבאים אחריו. אלה הסרטים בהם המותג בורא את עצמו מחדש, המכילים עלילה שבמסגרתה על החבובות להתאסף כדי להעלות מופע כנגד כל הסיכויים. בדרך כלל הם נחשבים לטובים שבסרטי החבורה הפרוותית שיצר ג'ים הנסון, ובטריק האתחול השתמשו היוצרים יותר מפעם אחת. בעקבות ההצלחה מגיעים ההמשכונים, שמנסים עלילות מתוחכמות יותר ובדרך כלל לא מסווגים כקלאסיקות. כשהם לא מצליחים כמצופה, מגיעה הפסקה של כמה שנים, וחוזר חלילה. כעת, נדמה שאנחנו בדיוק בשלב החזרה. סרט "החבובות" מ-2011 החיה את המותג בזירה הקולנועית - בעיקר בזכות ג'ייסון סיגל, שכתב וכיכב. בריט מקנזי ("טיסת הקונקורד") זכה באוסקר על שירו "אדם או חבובה", והמעריצים צחקו ובכו מאושר בו זמנית. בסרטם הבא והמתבקש, החלק המרכזי בצוות הוחלף ונדמה היה שכולנו בדרך לעוד סיקוול מחופף, שממש כמו הסיקוול המקורי מ-1981 מובל בידי עלילת שוד תכשיטים. כל הסימנים הצביעו על נפילה מתקרבת, אבל "החבובות: מבוקשות!" עושה את הבלתי צפוי מתעלה על קודמו. מצד שני, קחו בחשבון שזו לא משימה מורכבת מדי לדעתו של כותב שורות אלה, שהיה בין הבודדים שלא התאהבו בסרט הקודם.

» החבובות: מבוקשות - כל הפרטים ומועדי הקרנות» החבובות: מבוקשות - דיבוב לעברית: מועדי הקרנות

כחלק מהניסיון של דיסני להזכיר שהכל שייך להם, הסרט נפתח דווקא במתאבן מבית היוצר של אולפני פיקסאר. בסרט קצר המתרחש בעולם של "בית ספר למפלצות", מרימים מייק וואזאוסקי, סאלי וחבריהם מסיבת קולג' מטורפת, עם שימוש מבריק לדלתות המיוחדות מהסרט - שמחברות בין עולם המפלצות לעולמנו שלנו. דרך מעולה להתחיל כל סרט עם חיוך ותזכורת נחמדה לגאונות והעליונות של פיקסאר, אבל מה שמגיע בהמשך מוכיח שהחבובות לא זקוקות לשום עזרה. הסרט נפתח, באופן המילולי ביותר שניתן להעלות על הדעת, היכן שהשארנו את גיבורינו מהסרט הקודם, ומוביל אל השיר "אנחנו עושים המשכון", שמתניע את הסרט באופן שמוציא את העוקץ או הרצון לבקר במקום להתבדר. לאחר מכן מתגלה בפנינו העוקץ האחר, זה שיניע את עלילת הפשע שבמרכז הסרט: אמרגן חלקלק (ריקי ג'רווייס), מפתה את קרמיט והחברים לסיבוב הופעות חובק עולם של החבובות, כסיפור כיסוי לסדרת שודים שהוא מתכנן יחד עם הפושע המסוכן בעולם - צפרדע בשם קונסטנטין שנראה בדיוק כמו קרמיט, בתוספת פלולה. מכאן מתחילים מספר קווי עלילה, אחד מהם מזכיר באופן חשוד את "שני קונילמל", הלוקחים את הסרט לטיול בברלין, מדריד, לונדון וסיביר.

מותג שבורא את עצמו מחדש. "החבובות: מבוקשות" - טריילר:

רכש חדש נוצץ

כאמור, לפני הסרט החבובים מאחורי החבובות היו בבעיה. ג'ייסון סיגל עזב והותיר שני חורי ענק - זה של הכוכב האנושי הראשי וזה של התסריטאי המוביל. אבל כמו שקורה לפעמים בקבוצות מכל הסוגים, בעיקר בספורט למען האמת, הובא רכש חדש ונוצץ פחות מהכוכב העוזב כדי למלא את השורות, ומספר שינויים מערכתיים נכנסו לפעולה. וכמו שקורה לפעמים במקרים כאלה, העזיבה של הכוכב דווקא מלכדת את הקבוצה, הנטל מתחלק באופן שווה יותר והמכונה פועלת טוב מתמיד. שזה מקסים במיוחד משום שזהו הנושא המרכזי בו עוסק הסרט.

» המדריך המלא לסרטי ילדים בפסח

ג'יימס בובין, שביים גם את הסרט הקודם, מילא גם את החלל שנותר בקטגוריית התסריט, בעזרתו של ניקולס סטולר, מי שסייע גם בכתיבה של גרסת 2011. באופן מפתיע, כיוון שמדובר בשניים שחזקים יותר בבימוי מאשר בכתיבה, התוצאה היא תסריט מצויין. לא בטוח שהסרט עומד בכל קריטריון של סרט חבובות, שכן כמה חוקים נשברו (מיס פיגי אף פעם לא מופיע בסצנה הראשונה, למשל), ומספר דמויות משנה אהובות מקבלות מעט מאוד זמן מסך אם בכלל (היה הורג אותם לשים עוד קצת מהשף השבדי?) - אבל למי אכפת. הסרט הזה עובד בכל מישור אחר: הוא מצחיק בקול רם, בנוי היטב מבחינה עלילתית, הרפרנסים הקולנועיים מגיעים בזמן ובכמות הנכונים, המודעות העצמית שלו היא חלק אינטגרלי בסיפור ולא עלה תאנה כאשר יש תסבוכת שאין לפתור, או התחכמות לשם התחכמות, ויסלחו לי מעריצי הסרט הקודם והבלתי נסבל מהבחינה הזו. והכי חשוב - הדמויות האנושיות לא מפריעות לפרוותיות. הסרט משלב בהצלחה בין ז'אנרים כמו סרט מסע, סרט כלא, סרט פשע ונוכלות חובקי עולם, וכמובן מיוזיקל מופרך במיוחד מבחינת הרגעים בהם הנאמברים מגיעים. גם בקריצות ובעלילות המשנה הוא מצטיין, כאשר האהובה עליי באופן אישי הייתה הצמד הלא רגיל של השוטרים החוקרים את פרשת השודים הסדרתיים - הלא הם סאם הנשר וסוכן אינטרפול צרפתי בגילומו של טיי בורל הנפלא. מזמן לא צחקתי כך מבדיחות של אמריקאים על אירופאים ועל שעות העבודה המגוחכות שלהם.

ההפתעה של מיס פיגי. "החבובות: מבוקשות" (צילום: יח"צ)

קראש על טינה פיי

עוד נקודה לזכותו של הסרט הוא איחוד מלא של הצוות המנצח מאחורי "טיסת הקונקורד". מלבד בובין, שביים את הסדרה הלא מספיק מוערכת, חוזר גם מקנזי, ששוב אחראי על השירים. הם אמנם נופלים ברמתם מהסרט הקודם אבל עדיין מספקים את הסחורה ומכילים לפחות להיט אחד ("אשיג מה שתרצו") והברקה אחת ("שיר החקירה"). הצלע השלישית של הקונקורדים, ג'מיין קלמנט, שנעדר מן הסרט הקודם, מגיח הפעם להופעה קומית מוזיקלית בתפקיד מלך הכלא. אולם, גודל התפקיד שלו משתווה פחות או יותר לזה של עשרות הסלבס שלקחו חלק בסרט הזה, כמיטב המסורת של החבובות ללהק כוכבים בתפקידים של ניצבים. הגדול שבתפקידי המשנה הנשיים הוא של טינה פיי תפקיד סוהרת גולאג קשוחה, ולא משנה כמה חמור הקראש שלכם על הקומיקאית - עד תום הסרט הוא עומד להחמיר פי אלף. בניגוד לחששות, ג'רבייס לא מפריע ומאוד מתאים לו התפקיד של עוזר הנבל. ואם אומרים שסרט קומיקס נשפט לפע הרמה של הנבל שלו, אין מה להשוות בכלל לסרט הקודם - קונסטנטין, שילוב בין בוראט, נינג'ה ורשע של ג'יימס בונד, לגמרי מרים את הסרט ומהווה קונטרה מושלמת לקרמיט ובעצם לכל מה שמייצגות החבובות ברוחן. היחיד שלא ממש משתלב הוא וולטר, החבובה החדשה, שכנראה לא ידעו מה לעשות איתו הפעם לאחר שהסתיים הסיפור שלו בסרט הקודם.

ואולי וולטר מייצג נאמנה את כל מה שלא לגמרי עבד בסרט הקודם וזוכה לתיקון. וולטר הוא מעריץ של קרמיט, אין לו ממש אישיות משל עצמו. הוא חיקוי, כמו שהסרט בו השתתף ניסה להיות "סרט חבובות" במקום למצוא את הייחוד שלו או לשחק על המיוחדות שלו (והיו בו לא מעט הברקות). כך שסביר להניח ש"החבובות: מבוקשות!" לא יירשם כקלאסיקה ובהחלט יש בו משהו אוורירי מכדי להירשם בזיכרון, אבל הוא לגמרי אחלה בידור. שואו מהנה מכל הלב, שגם מעלה על הדרך נושאים כמו אחדות מול ייחוד, או רעות ופרגון מול סוליסטיות וצרות עין. בעיניי, זוהי הרוח האמיתית של החבובות של ג'ים הנסון, כולל ההתאמות הנדרשות לתקופה הנוכחית ומנה גדושה מהקסם המיושן.

» החבובות: מבוקשות - מועדי הקרנות» החבובות: מבוקשות - דיבוב לעברית: מועדי הקרנות

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ