שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סיורים

נשרים ושירים, בין הכרמל לתל אביב • שבת

בכל שנה מצוין בעולם "יום הנשר הבינלאומי" בסוף השבוע הראשון של חודש ספטמבר, כדי להעלות את המודעות לסכנות העומדות בפני מלך העופות, הדורסים ובעלי הכנף בכלל הסובלים מאובדן של בתי גידול, ציד, התחשמלויות והרעלות. השנה יצוין יום זה באירוע שיתקיים מחר בשמורת הטבע חי-בר כרמל. בין 10:00 ל-15:00 יוכלו המבקרים ללמוד מקרוב על מאמצי שימור אוכלוסיית הנשרים בארץ ובעולם, על הטיפול בהם, היכן נפגעו הנשרים, כיצד שומרים ומטפלים בהם, מתי משחררים אותם לטבע ועוד. פרטים נוספים באתר רשות הטבע והגנים.

עוד בשבת, סיור בעקבות חיים נחמן ביאליק דרך שירי הילדים שכתב. בסיור, שיחל ב-10:00, יסופר על הקמת העיר תל אביב, על בריכת המים שבקצה הרחוב ועל בית העירייה הישן. הביקור יסתיים בבית ביאליק המחודש. לפרטים, עמותת התיירות תל אביב-יפו, 5166188-03.

עירית רוזנבלום

מסיבות

שלומי אבר • הערב ב-23:00, מועדון החתול והכלב בתל אביב (קרליבך 23)

הדי-ג'יי הישראלי שלומי אבר, שנוחל בשנים האחרונות הצלחה רבה בסצינת הטכנו הבינלאומית, יגיח הלילה לביקור מולדת בארץ, ובו הוא ישיק את אלבומו החדש. מלבדו יתקלטו במסיבה שלומי זידן, אסי קוז'אק, יוגו והצמד "רד אקסס". מחיר כניסה: 60-100 שקלים.

                                  שלומי אבר. ביקור מולדת

די-ג'יי וורד • הערב ב-23:00, בר סינקופה בחיפה (כיאט 5)

אחרי שסצינת המסיבות הברלינאית כבשה את מקבילתה התל-אביבית, עומדת בפניה כעת משימה סבוכה ומאתגרת הרבה יותר: להשתלט גם על חיי הלילה החיפאיים. ניסיון לעשות זאת יתחולל הלילה במסיבה שבה יתארח הדי-ג'יי הברלינאי וורד. מלבדו ינגנו המקומיים ריג'ויסר ומארקי פאנק. מחיר כניסה: 30 שקלים.

"תלת פאזי" • הערב ב-23:30, מועדון ברזילי בתל אביב (הרכב 13)

ליין "תלת פאזי", שפועל זה ארבע שנים בברזילי, ייפרד הלילה מהמועדון, שעתיד להיסגר בעוד כחודש. מסיבת הפרידה של הליין תתפצל לשני חללים: ברחבה המרכזית, שתוקדש לדאב סטפ ודראם אנד בייס, ינגנו הדי-ג'יי הבריטי רוב ראנדום והמקומיים יוגו, נאסטי האביט, טומבה ובייסיק; בחצר המועדון, שבה ישלטו צלילי היפ הופ ופאנק, יתקלטו לויאל, פייפ, אורי שוחט ועידו ווידו. מחיר כניסה: 50-60 שקלים.

אבנר שפירא

פסטיבל

פסטיבל סרטי נשים קולנוע חן, רחובות, שישי-שבת

בפסטיבל הבינלאומי ה-7 לסרטי נשים, שהחל שלשום ברחובות ויימשך עד יום שלישי הבא, מוקרנים כ-50 סרטים שיצרו במאיות, כ-20 מהן ישראליות. בין הסרטים: "מאיה" של מיכל בת אדם, סיפורה של צעירה ממושב בדרום הארץ המנסה להצליח כשחקנית בתל אביב; "נשים ללא גברים" של שירין נשאט, העוסק בארבע נשים איראניות על רקע המהומה הפוליטית והחברתית בארצן בקיץ 1953; "אחיות", סרט צרפתי המגולל את זיכרונותיה של סיביל, שחקנית צעירה ומצליחה המבקרת בבית ילדותה בליון; "יום יפה בעיר היפה ביותר בעולם", גם הוא מצרפת, המתאר פגישה ראשונה בין זוג צעירים; "הטקס" של נדיידה קוסבה, המביא את סיפורו של כפר בולגרי קטן ונוגע בפער בין הדורות ובמשפחות שהתפצלו בעקבות הגירת הילדים למערב. כמו כן יוקרן "שתיקת הארכיון", סרטה התיעודי עטור הפרסים של יעל חרסונסקי, המביא את סיפורו המורכב והמרתק של סרט תעמולה שביימו הנאצים בגטו ורשה.

צפי סער

קלאסי

בין מוצרט לשומאן • אירועי תחרות רובינשטיין והפסטיבל הקאמרי, היום ומחר

אוהבי הפסנתר ייהנו בסוף השבוע: ארבעה קונצ'רטי אהובים של מוצרט, מס' 22-24 ו-27 יושמעו באירועי תחרות רובינשטיין במוזיאון תל אביב (היום ב-13:30, שבת 21:00), בנגינת זוכי התחרות בעבר בנג'מין פרית, יול-אום סון, ודייוויד פונג; רק פסנתר אפשר יהיה לשמוע ברסיטל של של ירון קולברג (מרכז פליציה בלומנטל תל אביב, היום 16:00); ובירושלים: הפסטיבל הקאמרי מציע מוסיקה קאמרית בליווי פסנתר מאת שומאן, ברהמס, ושופן (היום, 13:30; שבת 11:00 ו-20:00). בקונצרט הפסטיבל היום אפשר יהיה לשמוע יצירה ייחודית, "הפטיש ללא בעלים" של פייר בולז.

נעם בן זאב

ספר

"דת הקפיטל" מאת פול לפארג • תרגום מצרפתית ואחרית דבר: ראובן מירן, הוצאת נהר ספרים, 126 עמ', 72 שקלים

בחיבור על היכרותו האישית עם קרל מרקס, שצורף למהדורה העברית של ספרו "דת הקפיטל", מספר פול לפארג כי הפילוסוף והמהפכן הרבה לעשן. "מ'הקפיטל' לא הרווחתי מעולם יותר ממה שעלו לי הסיגרים שעישנתי כשכתבתי אותו", הוא אמר ללפארג (1842-1911), הוגה ואקטיביסט צרפתי, שהיה מזכירו ונישא לבתו. לפארג מוסיף כי מרקס הצטיין בבזבוז גפרורים: "הוא היה שוכח לעתים קרובות ביותר את הסיגר או את המקטרת שלו ונאלץ להדליק אותם שוב ושוב".

מהון להון, העשן של "הקפיטל" ושל כתבי מרקס האחרים נזרה, כידוע, בכל רחבי תבל ושימש שוב ושוב גפרור לצורך הצתת תמורות חברתיות. אבל גם אחרי שנדמה היה כי כל מה שנותר מהקומוניזם הוא הסיגר הנצחי בפיו של פידל קסטרו, הוכיח המשבר הכלכלי הנוכחי כי ביקורת הקפיטליזם של מרקס וממשיכיו שומרת על רלוונטיות. מעידה על כך התחושה כי "דת הקפיטל", שפורסם בראשונה ב-1886, אינו רק סאטירה המגחיכה את תאוותם של בעלי ההון לניצול ולשליטה, אלא גם תיאור מציאותי מאוד של ההשתעבדות העכשווית לאידיאולוגיה הניאו-ליברלית.

בספר מוצג כינוס דמיוני בהשתתפות נציגי הבורגנות הבינלאומית, הממשלות והדת הקתולית. בניסיון לבלום את התפשטות הרעיונות הסוציאליסטיים הם מכריזים על דת חדשה - דת הקפיטל, שאלוהיה הוא "האל היחיד שטרם פגש באתיאיסט", בית המקדש שלה הוא הבורסה ורוח הקודש שלה היא האשראי. ברוח העת הזאת, יש לאותה דת גם איוב משלה - קפיטליסט שנענש וירד מנכסיו. כדי להשיב את עושרו הוא מבטיח לאלוהיו כי יגביר את ניצול עובדיו ואת מכירת הכזב לצרכניו.

אבנר שפירא

ג'ז

צ'יק קוריאה, מירוסלב ויטוס ורוי היינס • היכל התרבות בתל אביב, שבת, 21:00

חובבי הג'ז בישראל לא הספיקו להתאושש מפסטיבל הג'ז באילת, וכבר נוחתת על ראשם הסחרחר הופעה שהם לא יכולים להרשות לעצמם להחמיץ. צ'יק קוריאה היה פסנתרן מבריק בתחילת דרכו כשייסד ב-1968 טריו עם הקונטרבסיסט מירוסלב ויטוס, אז בן 21, והמתופף האדיר והוותיק רוי היינס. השלישייה הקליטה את האלבום "Now He Sings, Now He Sobs", שנחשב עד היום אחד מאלבומיו הטובים של קוריאה, שנהפך לסופרסטאר בשנות ה-70. 42 שנה אחרי, שלושת הג'זיסטים הגדולים מאחדים כוחות ויוצאים לסיבוב שחוזר אל האלבום ההוא ואל חומרים נוספים מהקריירות המפוארות שלהם. שלושתם היו בארץ בשנים האחרונות, אבל בהרכבים לא מושלמים. ההופעה מחר בערב אמורה להיות הדבר האמיתי.

בן שלו

מופע ספרותי

"תן למלים לעשות בך" • היום ב-12:00 במדיטק חולון

יהלי סובול. בין פוגל לרחל (תצלום: איציק בן מלכי)

יהלי סובול, קרני פוסטל, אפרת בן צור, ששון גבאי, חמי רודנר, אסף רוט ושלומי שבן יבצעו משירי דוד פוגל ורחל המשוררת בעיבודים חדשים. במפגש "פגישה, חצי פגישה", שיתקיים היום ב-12:00 במדיטק חולון, יוקראו גם שירים של השניים. האמן הפלסטי פיליפ רנצר יציג מיצג הכולל דימויים אסוציאטיביים לשיריהם.

איתמר זהר

דיון

שיחה על אקטיביזם ושינוי חברתי • היום ב-12:00, מועדון הגדה השמאלית בתל אביב (אחד העם 70)

לכבוד פרסום ספרו של ד"ר ישי מנוחין, "אקטיביזם ושינוי חברתי" (הוצאת ספרי נובמבר), יתקיים אירוע בהשתתפות שרה בנינגה, פעילה בסולידריות שייח ג'ראח; עו"ד חסן ג'בארין, מנכ"ל עדאלה; הדס זיו, מנכ"ל רופאים לזכויות אדם; אהוד שם טוב, היוזם והמנהל של הטלוויזיה החברתית; ויונתן שפירא, יוזם "מכתב הטייסים". מנוחין, פעיל בתנועת יש גבול ומנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, ינחה את הדיון, שבסיומו יוקרנו סרטים של הטלווזיה החברתית המתעדים פעילויות מחאה. הכניסה חופשית.

אבנר שפירא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ