שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הצייר אביגדור אריכא הלך לעולמו

הצייר המוערך מת אתמול בפאריס ממחלה, יום אחרי יום הולדתו ה–81

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סמדר שפי

הצייר אביגדור אריכא מת אתמול בפאריס ממחלה, יום אחרי יום הולדתו ה–81. אריכא נולד סמוך לעיר צ’רנוביץ ברומניה. כבר בילדותו החל לצייר. ב–1944 עלה לארץ, ונפצע במהלך מלחמת העצמאות. ב–1949, לאחר שהשתחרר, קיבל מלגת לימודי אמנות בפאריס, שהפכה מאז לביתו.

» אביגדור אריכא  - הראיון האחרון

למרות שבארץ חי רק פרק זמן קצר, שלט אריכא היטב בעברית והגדיר עצמו כאמן ישראלי. לאורך השנים שמר על קשר מתמיד עם הארץ, הציג בה תערוכות רטרוספקטיביות גדולות והשתתף בתערוכות קבוצתיות, הרבה לבוא לבקר וגם יוצג על ידי גלריה. למרות הכבוד הרב שחלקו לו, קשריו עם אנשי מפתח ובהם יונה פישר ופרופ’ מרדכי עומר שאצרו מתערוכותיו, הוא חש עד סוף ימיו כאילו לא התקבל בארץ.

בעשור האחרון הספיק אריכא להציג ברטרוספקטיבה מקיפה במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון תל אביב, להציג במוזיאון הבריטי אוסף תחריטים וציורים, ולפני שנתיים הוצגה הרטרוספקטיבה הגדולה והמוערכת שלו בטייסן בורמזה במדריד.גשר בין ישראל לגלות, בין אמנות העבר להווה מותו של אביגדור אריכא בגיל 81, יום אחרי יום הולדתו, מותיר חלל. הנוכחות של אריכא, דמות מפתח באמנות המקומית מאז שנות החמישים למרות שלא חי בישראל, נדמתה למעין נוכחות קבועה, סמן איכות, גשר בין תולדות האמנות לציור עכשווי ומימוש, ללא קלישאות של "משואה לתקומה", או של מפגש עם נקודות שפל אנושיות ועיסוק במשך כל חייו הבוגרים בחיפוש אחרי הטמיר, חיפוש אחר אמת. ההנכחה של האמת, של חוויית ההתבוננות והצפייה, נעשתה מתוך ענווה והבנה עמוקה. אריכא לא העתיק את הטבע אלא יצר במחשבות על המציאות.

לצייר החל אריכא כילד ברומניה. הוא נולד בסמוך לעיר צ'רנוביץ ברומניה למשפחה דוברת גרמנית ועד גיל 11 חי חיים מוגנים בבית עתיר תרבות. המשפחה גורשה למחנות ריכוז, נמלטה ונתפסה ואריכא רשם את מה שראו עיניו במחברת. ב-1944 בדרך מפותלת הצליחו הוא ואחותו להגיע לארץ ואחרי שנים אחדות בקיבוץ מעלה החמישה, החל בלימודי אמנות בבצלאל.

הוא נפצע במהלך מלחמת העצמאות וב-1949 קיבל מלגת לימודי אמנות בפאריס שהפכה מאז לביתו. למרות שבארץ חי רק פרק זמן קצר, שלט אריכא היטב בעברית והגדיר עצמו אמן ישראלי. במשך השנים שמר על קשר מתמיד עם הארץ, הציג בה תערוכות רטרוספקטיביות גדולות והשתתף בתערוכות קבוצתיות, הרבה לבוא לבקר וגם יוצג על ידי גלריה. למרות הכבוד הרב שחלקו לו, קשריו עם אנשי מפתח ובהם יונה פישר ופרופ' מרדכי עומר שאצרו מתערוכותיו, הוא חש עד סוף ימיו כאילו לא התקבל בארץ וכאילו נדחה בשל קביעת מקום מושבו בפאריס.

את הארץ עזב אריכא כצייר מופשט ובמהלך חד, אותו תיארך לעשרה במארס 1965 חזר להתבונן בטבע כמקור לעבודותיו, תחילה רק ברישום ותחריט ואחר כך גם בציור. כלל שעשה לעצמו היה ליצור עבודות בפרק זמן רציף, בישיבה אחת וללא שינויים ותיקונים. מבחינה מסוימת תפקד הכלל הזה כמו חוקי סונטה למשורר, ובתוכו יצר אריכא עבודות חופשיות ממחויבות לדוגמה או סגנון שעסקו באמת והעבירו תחושת ספק תמידית.

שתי מערכות היחסים הארוכות של אריכא השפיעו על חייו - יחסיו עם אשתו המשוררת אן אטיק (הזוג נישא ב-1961) והידידות האמיצה שלו עם סמואל בקט, הסופר והמחזאי האוונגרדי האירי, בן חוגו של ג'יימס ג'ויס ומי שהיה חבר במחתרת הצרפתית וידוע בעיקר כמחבר של "מחכים לגודו". בבקט תלה את הישארותו בפאריס והתגעגע לידידותם ב-20 השנים מאז מות חברו. דיוקנאות בקט ואן, ששימשה מודל קבוע, ואינספור הרישומים והתחריטים והציורים שבהם היא מופיעה הם גוף עבודה מרגש, ניסיון לתמוה שוב ושוב על הקרוב, על האהוב, על הסוד של ההפרדה בין האני לאחר. גם דיוקנאות עצמיים, שהיו במצבים שונים בהכרה עצמית כמעט אכזרית עשויים בצירוף של הצטמצמות, הזדככות, והניסיון הבלתי מתפשר של אריכא לתפוס ולתמוה באותו הזמן. משהו מתחושות אלו השתמר גם בדיוקנאות המוזמנים המפורסמים שיצר, החל מדיוקן מלכת אנגליה והמלכה האם, ועד קתרין דנב.

הציור של אריכא נשען וצמח ונעשה מתוך זיכרון תולדות האמנות. לעבודות של דירר, קרוואג'יו, פוסן ואנגר יש הדים ישירים ועקיפים בעבודתו. במקביל לקריירה כאמן הוא יצר גם כהיסטוריון ואוצר, ובין השאר אצר תערוכות על פוסן ואנגר בלובר ובפריק מיוזיאום בניו יורק, בנוסף לספרים ופרסומים רבים בנוגע לתולדות האמנות.

בעשור האחרון הספיק אריכא להציג ברטרוספקטיבה מקיפה במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון תל אביב, להציג במוזיאון הבריטי אוסף תחריטים וציורים שנתרם למוזיאון, ולפני שנתיים הוצגה הרטרוספקטיבה הגדולה והמוערכת שלו בטיסן בורמזה במדריד.  » יקיר פרס בצלאל» גשר בין ישראל לגלות, בין אמנות העבר להווה» עם אריכא ברחובות פאריס» אביגדור אריכא - לכל הכתבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ