אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עיינו ערך: הכל פוליטי

על רקע ירידת קרנם של מדעי הרוח בולטת יוזמה לגיבוש לקסיקון למחשבה פוליטית. כתב עת מקוון חדש וכנס באוניברסיטת תל אביב ינסו להסביר מה הקשר בין פוליטיקה למושגים כמו סמים, שתיקה, טרור וחיי יום-יום

תגובות

השאלה מהי משמעות המושג "פוליטי" זוכה בשנים האחרונות לתשובות רבות ומגוונות, שחלקן מותחות את גבולותיה של הפוליטיקה לזירות רבות. בהתאם לכך, יוזמה מחקרית רב-תחומית באוניברסיטת תל אביב, "הלקסיקון למחשבה פוליטית", מבקשת אף היא להציע פירושים חדשים למושג "פוליטי" וכן לבחון את מידת הפוליטיות של מושגים אחרים, לרבות כאלה שקשה לכאורה לזהות את הממד הציבורי שלהם.

קבוצת החוקרים העומדת מאחורי הלקסיקון חונכת היום כתב עת מקוון חדש, "מפתח" שמו, שישמש במה לדיוניה. כתב העת (שאפשר לגלוש בו בכתובת mafteakh.tau.ac.il) יושק בכנס מקיף, "הכנס הלקסיקלי למחשבה פוליטית", שיחל היום ב-09:45 ויימשך עד יום חמישי (הכניסה חופשית להרצאות, שרובן יועברו בבניין גילמן באוניברסיטה, חדר 496). כמו בכתב העת, גם בכנס יוצגו פירושים והגדרות למושגים מתחומי שיח שונים, לאו דווקא כאלה הקשורים לפילוסופיה הפוליטית כפי שהיא נתפשה באורח מסורתי.

"בדרך כלל לקסיקון נתפש כמכשיר לאיסוף ידע קיים ופועל מתוך עמדה של סמכות, אך אינו נתפש כמקור ליצירת ידע חדש", אומר פרופ' עדי אופיר מאוניברסיטת תל אביב, העורך האחראי של כתב העת ומרכז קבוצת המחקר של הלקסיקון. "אנו מציגים גישה הפוכה, שלפיה הלקסיקון יכול להיות מעין סביבה או כלי לפתיחה של שאלות חדשות וליצירת ידע חדש. הלקסיקון שואל על אודות מושגים בסיסיים - אבל גם על אודות מושגים מומצאים או שאולים - ומבקש מהחוקרים לומר למה הם מתכוונים כשהם משתמשים באותו מושג, והכוונה אינה רק להיסטוריה של המושג אלא גם למשמעותו בשביל החוקר עצמו".

אופיר, שייסד וערך בעבר את כתב העת "תיאוריה וביקורת" ונחשב לאחד מנציגיה הבולטים של המחשבה הפוסט-מודרניסטית באקדמיה הישראלית, תולה את הצורך בקיומו של הלקסיקון לתיאוריה פוליטית במצבו העכשווי של הידע הפוליטי בישראל, כמו במדינות נוספות: "הלקסיקון הוא תגובה לפער בין הישגי המחקר בתחומים כלימודי תרבות ותיאוריה ביקורתית לבין דלותה של הפילוסופיה הפוליטית השלטת ואופן התמודדתה עם צורות הקיום והשליטה החדשות בעולם גלובלי. באותה מידה, הוא גם תגובה להגמוניה של השיח הניאו-ליברלי, וחדירתו לאקדמיה, להתחזקותו של השיח הלאומני ולהתמקצעות האקדמית, שמקלה על חוקרים במדעי הרוח החברה להיות משרתיו של השלטון - כל שלטון - ופוטרת אותם מן המאמץ להבין, לחשוב באופן ביקורתי, ולחתור לתמונה כללית של המציאות שאנו חיים בה. אנו מקווים שהעלאת השאלות, וכן התגובות שהן יעוררו, ירימו תרומה משמעותית לריענונו של השיח הפוליטי ולפתיחת כיווני מחשבה חדשים".

              תצלום של מיקי קרצמן על שער הגיליון הראשון של כתב העת "מפתח"

אופיר והחוקרים הרבים המעורבים בעבודה על הלקסיקון מתעקשים שלא להגדיר מראש מהו הפוליטי. "לכל נושא אנושי יש או יכולים להיות היבטים פוליטיים ורלוונטיות פוליטית, כלומר - יש נסיבות שהוא נהפך בהן לפוליטי", אומר אופיר. "לכן, גם כשמדובר במושגים שנראים לכאורה אזוטריים, אנו מנסים לחשוף את האפיונים הפוליטיים שלהם".

כך, למשל, פיוטר שמוגליאקוב ירצה בכנס על "סמים", עירן דורפמן ידבר על "יום-יום", עינב קטן תדון במשמעויותיה של "שתיקה", יהושע סימון ידבר על "טרור", יותם פלדמן ירצה על "קווים אדומים", אבי לובין יעסוק ב"חתרנות" והגר קוטף תדבר על "תנועה".

כתב העת, שאמור להתפרסם פעמיים בשנה, ייחד מקום גם להתרחשויות עכשוויות בתחומי האמנות והתרבות החזותית, מתוך הנחה שמדובר בצורות נוספות של מחשבה מושגית, שחשוב לקיים דיאלוג עמן. בגיליון הראשון מופיעים מאמר ותיק עבודות של הצלם מיקי קרצמן ובכנס ישתתף האמן יוחאי אברהמי, שבחר לדבר על מושג מוכר מאוד בהוויה הישראלית - "מורשת צבאית".

היוזמה לגיבושו של הלקסיקון למחשבה פוליטית נולדה כבר לפני כארבע שנים על ידי קבוצת מרצים לפילוסופיה וצברה תאוצה בשנתיים האחרונות. כעת היא זוכה לבית אקדמי: הלקסיקון יפעל במסגרת מרכז מינרבה למדעי הרוח, מרכז חדש למחקר בין-תחומי במדעי הרוח, שייחנך ביום חמישי באוניברסיטת תל אביב. במרכז פעילים כ-40 חוקרים מתחומים שונים והוא ינסה למצוא גשרים בין האקדמיה ובין הציבור הרחב, במיוחד על רקע ירידת קרנם של מדעי הרוח, שאיבדו את המעמד היוקרתי שנהנו ממנו בעבר.

מלבד הלקסיקון למחשבה פוליטית, פועלות בחסות המרכז שתי תוכניות מחקר נוספות: התוכנית "חיים ביחד", בראשות ד"ר ראיף זריק, תציע חשיבה מחודשת על המושגים קהילה, אזרחות והשתתפות פוליטית ותנסה לבחון אפשרויות לחיים משותפים בישראל, המבוססות על מקורות מוסלמיים, נוצריים ויהודיים; התוכנית "ידע בנדידה", בראשות פרופ' רבקה פלדחי, תבדוק את דרכי הפצת הידע ממקום למקום בראשית העת החדשה באירופה.

*#