שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ידיעות אחרונות יפצה את העיתונאי מרדכי גילת ב-600 אלף שקלים

בית המשפט קיבל את טענת גילת כי פרישתו מהעיתון נבעה מהצרת צעדיו על ידי המו"ל

גילי איזיקוביץ

עיתון ידיעות אחרונות יפצה את העיתונאי מרדכי גילת ב-600 אלף שקלים, כך קבעה בשבוע שעבר שופטת בית הדין האזורי לעבודה, חנה טרכטינגוט. בכך באה לסיומה התביעה שהגיש גילת נגד העיתון, בבקשה לקבל את כספי הפנסיה שצבר בקופות גמל וכן פיצויי פיטורים. בית הדין קיבל את טענתו של גילת, כי עזיבת העיתון נבעה מהצרת צעדיו ולא מרצונו לעבור לכתוב בעיתון המתחרה "ישראל היום". לאורך ההליך כולו נמנע מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, מלהגיש תצהיר נגדי בתשובה לטענות גילת.

תביעתו של גילת והתצהיר שלו, שפורסם לראשונה על ידי העיתונאי רביב דרוקר, טלטלו בשבועות האחרונים את עולם התקשורת. טענתו המרכזית של גילת היתה, שלמרות שהתפטר מהעיתון, יש לנהוג בו כמפוטר בשל הנסיבות שהובילו אותו לעזוב. גילת פירט בתצהיר כיצד נפגעה עבודתו בעיתון לאחר שצעדיו הוצרו ותחקירים שלו צונזרו או צומצמו בהתערבות מוזס. זאת, בניסיון להגן על פוליטיקאים בכירים החשודים בפלילים.

כך למשל סיפר גילת על התערבות המו"ל בתחקיר שחיבר על פרשת האי היווני: לאחר שכתב את התחקיר, כך בתצהירו, נקראה עורכת המוסף בו כתב, רות יובל, לישיבה בנוכחות עורך העיתון דאז, משה ורדי והמו"ל מוזס. "בסופו של ויכוח ארוך", כך בתצהיר, "הגיעו יובל ומוזס לפשרה: התחקיר יתפרסם אך לא יקבל את שער המוסף כפי שהיה ראוי. תתפרסם רק הפניה". גילת מתאר תקרית דומה גם בכתבת תחקיר על הקבלן דודי אפל שחיבר, שיועדה להתפרסם בגיליון מיוחד שעסק בשחיתות.

"הכתבה הוכנה מבעוד מועד אך נוני מוזס סירב לפרסם אותה", נכתב בתצהיר. "בהוראתו של מר מוזס הכתבה צונזרה מהותית, סורסה ולבה נקרע. הקטעים החשובים ביותר והמעניינים ביותר - לרבות אלה הנוגעים לקשר בין אפל לפוליטיקאים הבכירים כמו אריאל שרון וראובן ריבלין - נפסלו". בהמשך התצהיר הוסיף גילת ותיאר מקרים נוספים. כמו כן צורף לכתב התביעה תצהיר של רכז הכתבים לשעבר בעיתון, אודי רבינוביץ.

רבינוביץ תאר את החרם שהוטל על גילת שנבע לדבריו מנטייתו של גילת שלא להתיישר על פי רצונותיו של מוזס.

מנגד טען העיתון כי היקף עבודתו של גילת ואיכותה צומצמו ונפגעו והובילו לביקורת נגדו. הצעת עבודה נגדית שקיבל מ"ישראל היום", כך נטען, הובילה לרקיחת "סיפורי אלף לילה ולילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ