שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חן חדד, עכבר העיר און ליין
חן חדד, עכבר העיר און ליין

מה כבר אפשר להגיד על סרט שקסמו חצה יבשות, זכה לאינספור שבחים, וקטף את פרסי גלובוס הזהב אחד אחר השני (בקטגוריות הסרט, התסריט, הפסקול והבימוי הטובים ביותר)? אפשר לפתוח ולומר שהכל נכון, וש"נער החידות ממומביי" הוא אחד הסרטים הסוחפים והכובשים שפותחים את השנה, שיגרמו לכם לדמוע ברגע אחד וברגע השני לצחוק בהתרגשות.

» עילם וולמן דווקא סבל ב"נער החידות ממומביי» אבנר שביט לא מבין על מה כל המהומה

גיבור הסרט הוא ג'מאל מאליק (דייב פאטל, "שובה הלב"), נער יתום ועני שמתחרה בגרסה ההודית לשעשועון הטלוויזיה המצליח "מי רוצה להיות מיליונר" בנסיון לאתר את אהבת חייו שנלקחה ממנו. ג'מאל עונה את התשובות הנכונות שאלה אחר שאלה, ומסעיר את הצופים שמתאספים מול מסכי הטלוויזיה מרותקים לאפשרות שנער האשפתות היתום יייהפך למיליונר תוך לילה אחד.

כשגמ'אל מתקרב לזכייה ב-20 מליון רופי (כחצי מליון דולר), כולם שואלים את עצמם כיצד לנער רחוב עני יש ידע כה נרחב והוא נעצר בחשד לרמאות. ג'מאל מעונה באכזריות בנסיון לגרום לו להודות באשמה, אך הוא מתעקש שידע את התשובות לכל השאלות בעצמו, ומכאן מתחיל לספר את סיפור חייו מלא התהפוכות באמצעותו הוא מסביר לחוקר כיצד ידע את התשובה לכל שאלה.

הסרט מזכיר "סיפורי אלף לילה ולילה", וכך כל פיסת סיפור שמספר ג'מאל מסתיימת במתח ונשזרת בסיפור הבא, ויחד הם מסבירים באופן פלאי, כאילו הייתה זו יד הגורל, כיצד ידע ג'מאל לענות על השאלות בשעשועון. ג'מאל מתאר את הרפתקאותיו החל מילדותו עם אחיו סאלים (מאדור מיטאל) בשכונת עוני במומביי, ההישרדות הקשה ברחוב לאחר רצח אמם, והמפגש עם לטיקה (פרידה פינטו), ילדה יתומה שהפכה לאהבת חייו והיא זו שאותה הוא מנסה למצוא באמצעות ההשתתפות בתוכנית. גמ'אל מספר כיצד בכל פעם נמלט מצרה אחת כדי למצוא עצמו בבוץ עמוק יותר, וחייו מתוארים כפאזל ההולך ומתמלא, עד הסוף המפתיע שקושר את כל החוטים יחד. 

מתוך הסרט. כמו "אלף לילה ולילה"

במאי הסרט הוא דני בויל הבריטי, שביים את סרט הקאלט "טריינספוטינג" בו הראה שלהיות מכור להרואין זו עבודה במשרה מלאה, ויחד עם התסריטאי סיימון בופרוי ("ללכת עד הסוף") עיבד לקולנוע את רב המכר עליו מבוסס הסרט ("Q and A"), מאת הסופר ההודי ויקאס סווארופ. טביעת אצבעו הייחודית של בויל כבמאי ניכרת לאורך כל הסרט, בעיקר בסצנת השירותים העוברת בדרך למפגש עם השחקן הבוליוודי הידוע אמיטאב בא'צאן, שקורצת גם לסצנת השירותים הזכורה מטריינספוטינג. אמנם קיימים הבדלים רבים בין הספר לסרט, אבל התחליפים הקולנועים לסצינות קריטיות בספר לא נופלות מהמקור, ואף מעשירות אותו בהדהודים לקלאסיקות בוליוודיות, ובפסקול נהדר שכולל מוסיקה של המלחין ההודי המוערך, אי-אר ראהמן.

בסופו של דבר, "נער החידות ממומביי" לא חף מפגמים, אבל הם הופכים לבלתי נראים אל מול ההנאה הצרופה בצפייה בו. ואם האהדה כלפיו תמשך - בעוד פחות מחודש הוא יקטוף גם את האוסקר לסרט הטוב ביותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ