מנהיג הפרטיזנים: ג'יימס בונד

בסרטו החדש של אדוארד זוויק, "התנגדות", דניאל קרייג מגלם פרטיזן יהודי שנלחם בנאצים מלב יערות בלארוס. ריאיון

חיים הנדוורקר | ניו יורק
חיים הנדוורקר | ניו יורק

כאשר הבמאי אדוארד זוויק החליט ליצור את הסרט "Defiance", העוסק באחים ביילסקי, פרטיזנים יהודים שלחמו בנאצים, הוא ידע מיד את מי ילהק לתפקיד טוביה, מנהיג הפרטיזנים: דניאל קרייג, הלא הוא השחקן שמגלם כיום את ג'יימס בונד.

קרייג הסכים. כך גם לייב שרייבר, המגלם את דמות אחיו של טוביה, זוסיה. "נכון, אנשים מזהים כיום את קרייג כג'יימס בונד", אומר זוויק, "אבל קרייג הוא בראש וראשונה שחקן אופי בעל ניסיון רב בתיאטרון ובקולנוע. וכמו לטוביה, יש לו הרבה כוח וכריזמה". והוא מוסיף: "אני חושב שהעובדה שדניאל קרייג מככב בסרט תמשוך אליו קהל רחב".

זוויק ביים בין השאר את "לגעת ביהלום", "רוחות של תשוקה", "המצור" ו"הסמוראי האחרון" והסדרה "30 ומשהו" והיה שותף בהפקת "שייקספיר מאוהב" זוכה האוסקר. לדבריו, את סרטיו הקודמים הפיק וביים בדרכים הרגילות של גיוס כספים בהוליווד באמצעות האולפנים; הסרט החדש, שייקרא בישראל "התנגדות", היה שונה: "עשיתי אותו באופן עצמאי. היה לנו תקציב של 30 מיליון דולר. גייסתי את הכסף בעצמי דרך מפיצים ומשקיעים באירופה. קרייג ושרייבר הסכימו לקבל תשלום מופחת על השתתפותם בסרט. אילולא כן, לא יכולנו לעשות אותו. עצם הנכונות שלהם להשתתף גרמה לכך שמפיצים ומשקיעים היו מוכנים לתמוך בסרט".

"התנגדות" יעלה לאקרנים בניו יורק ובלוס אנג'לס מחר. מאמצע ינואר הוא יוקרן ב-2,000 בתי קולנוע בארצות הברית וכן ברחבי אירופה. בסוף ינואר הוא יעלה גם בישראל ולרגל הבכורה יבקר זוויק בישראל. הבמאי אדוארד זוויק יבקר בישראל בינואר

אמריקאים, יהודים, וייטנאמים

"הרעיון של הסרט הזה מתגלגל אצלי כבר 12 שנה", הוא מספר. "קליי פורמן, שהיה חבר שלי עוד מימי בית הספר היהודי שבו למדתי, הביא לי כתבת הספד על זוסיה ביילסקי, שהלך לעולמו ב-1995. הבנתי שיש כאן סיפור. גיליתי שיש ספר העוסק בפרשה הזאת, 'Defiance', שכתבה נחמה טק. פגשתי את בני משפחתו של טוביה ביילסקי. הם הציגו לפני תמונות, סלילי הקלטה וכן אוטוביוגרפיה שהוא כתב ולא פורסמה. קנינו אופציה לספר. הספר היה עמוד השדרה של הסרט, אבל הוספתי גם ממצאים אחרים".

מה משך אותך לסיפור הזה?

"האומץ שלהם. אני גדלתי כילד יהודי במדינת אילינוי ומסביבי היו רק מעט ילדים יהודים. שמעתי על גבורתם של החיילים האמריקאים במלחמת העולם השנייה ומנגד שמעתי שהיהודים הלכו למחנות הריכוז ולמותם ללא התנגדות. לא הבנתי את זה. הייתי מבולבל. וכמו כל בחור צעיר, שאלתי את עצמי איך זה יכול היה לקרות. היו לכך כל מיני הסברים, כמו למשל שלא היה להם נשק. ואז פרצה מלחמת וייטנאם ושמעתי סיפורים על התנגדות של וייטנאמים לכוחות הצבא שלנו אף על פי שלא היה להם נשק. זה גרם לי לחשוב על הפסיוויות של היהודים. ואז, כשהתחלתי לקרוא על האחים ביילסקי גיליתי שהיתה התנגדות לנאצים מצד יהודים. ולצד אלה שהלכו למותם ללא התנגדות היו לא מעטים שניסו להילחם ואפילו הצליחו".

ירושלים של היערות

טוביה ביילסקי הנהיג חבורה של לוחמים יהודים ביערות בלארוס יחד עם שלושת אחיו, זוסיה, עשהאל ואהרן. הם הצילו כ-1,200 יהודים. האחים, שבאו ממשפחת איכרים, הקימו מעין "שטעטל", עיירה יהודית בלב היער. הם כינו אותה "ירושלים של היערות" וניהלו חיי קהילה, ככל שאיפשרו הנסיבות. בעיקר עסקו בהשגת מזון כדי לקיים את עצמם, מפשיטות על הכפרים שבסביבה. אחרי המלחמה עלה טוביה ביילסקי לישראל ואחר כך היגר לארצות הברית, שם עבד כנהג משאית. הוא מת בשנת 1987, בן 81.

דניאל קרייג ב"התנגדות". כוח וכריזמה

טק, שספרה יוצא לאור עתה במהדורה מחודשת, ריאיינה את טוביה ביילסקי שבועיים לפני מותו. היא פרופסור אמריטוס לסוציולוגיה של אוניברסיטת קונטיקט בסטמפורד שהרבתה לחקור ולכתוב על השואה. טק הודתה כי שמעה על ג'יימס בונד אך מעולם לא צפתה בשום סרט בסדרה. "זה לא תחום שאני מתמצאת בו", אמרה.

"התנגדות" צולם ביער בליטא, לא הרחק מווילנה. "במציאות האירועים התרחשו בבלרוס, שהיתה אז חלק מפולין, אבל היערות שבהם צילמנו שוכנים רק 100 קילומטרים משם", אומר זוויק. "בווילנה נותרו כיום מעט מאוד יהודים. כנראה כמה מאות. לפני המלחמה היו שם מאות אלפים. הרבה מהיהודים שם באו והשתתפו בסרט, אם כניצבים ואם כעובדי הפקה".

קצב הצילומים של הסרט היה מסחרר. במשך שלושה חודשים השלימו זוויק ואנשי ההפקה את העבודה. "לא היתה לנו ברירה", מסביר זוויק. "לא היה לנו די כסף להמשיך ולצלם. אז צילמנו כמה שרק יכולנו".

הסרט עצמו אינו מתאר את כל סיפורם של טוביה ביילסקי ואחיו. "במציאות האירועים התרחשו במשך יותר משלוש שנים", אומר זוויק, "לא יכולנו לספר הכל בשעתיים. אי אפשר לתאר את המורכבות ההיסטורית האמיתית. התמקדנו בשנה וחצי".

בין השאר, באחת הסצינות בסרט הורג טוביה ביילסקי יהודי שמנסה למרוד בו. נסיבות ההרג הזה במציאות אינן ברורות, אולם ידוע כי הקבוצה לא היססה לחסל מלשינים יהודים. זוויק אומר כי ניסה להציג תמונה מלאה של אישיותו של ביילסקי.

                                  קרייג ושרייבר. לא הרחק מווילנה

לקראת סוף הסרט עושה זוויק את מה שהוא יודע לעשות היטב: הוא ביים התקפה רבתי של הכוחות הגרמניים על הפרטיזנים ובעיקר על אנשיו של ביילסקי. מטוסים הפציצו את היהודים ביער בניסיון למגר את המטרד הזה בלא שחייליהם ייאלצו להיכנס למעבה היער. לא מדובר בהפרזה הוליוודית: הגרמנים אכן יצאו למבצע כזה. ואולם, מרבית אנשיו של ביילסקי שרדו.

"הראיתי את הסרט לניצולים והם הרגישו מאוד בנוח עם הסרט כפי שהוא", אומר זוויק. גם נחמה טק, שהוזמנה לאתר הצילומים, אומרת שהיא מרוצה מהסרט וכי הוא משקף את המציאות.

שואה על המסך

"התנגדות" עולה לאקרנים בתקופה שבה מוצגים בבתי הקולנוע האמריקאיים שורה של סרטים על מלחמת העולם השנייה והשואה, ביניהם "הנער בפיג'מת פסים", "ולקירי" ו"נער קריאה". אי-או סקוט, מבקר הקולנוע של "ניו יורק טיימס", כתב כי אף שיש בכך מידה של מקריות, מסקרן שבתחילת המאה ה-21 מרבים לעסוק בטראומה הגדולה של אמצע המאה ה-20. "אין לי מושג מה קורה כאן ולמה יש כל כך הרבה סרטים על התקופה", אומר זוויק. "אני רק יכול להגיד שהסרט שלי הוא לא עבודה מהיום. זו עבודה של 12 שנה. אין לי ציפיות שהסרט ינחל הצלחה כמו זו של 'רשימת שינדלר', אבל הייתי שמח אם אנשים רבים ככל האפשר יצפו בו".

זוויק עוסק בבימוי כבר 25 שנה כמעט. את הקריירה שלו התחיל בעיתונות דווקא. "עבדתי ב'רולינג סטון' וב'ניו רפבליק' לפני שעברתי לקולנוע. בעצם התחלתי בתיאטרון ורציתי להתפרנס טוב יותר אז הלכתי לעיתונות", הוא צוחק. "לימים הבנתי שלא אתעשר מעיתונות". עם השחקנים שעבד אתם נמנים ליאונרדו די קפריו, טום קרוז, דנזל ואשינגטון ועוד.

אשר לסרטו החדש, אף שעדיין לא עלה לאקרנים, הוצב "התנגדות" במקום הראשון ברשימת הסרטים הטובים של 2008 שפירסם באחרונה ה"ניו יורקר".רוצים לקבל את כתבות "גלריה" ישר אל תיבת המייל שלכם? הירשמו לניוזלטר של עכבר העיר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ