שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כן, היא יכולה להיות אמא בבית הלבן

החלטתה של מישל אובמה להקפיא את הקריירה שלה ולהציב את משפחתה בראש סדר העדיפויות מעוררת פולמוס בארצות הברית. יש הסבורים כי לאמהות של ימינו יש זכות להחליט איזה פן של חייהן הן מדגישות בתקופות שונות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפי סער

מישל אובמה קיבלה לאחרונה מכתב. הוא הופיע על דפי ה"טיימס" הלונדוני וכתבה אותו שרי בלייר. בלייר, עורכת דין מצליחה כמו אובמה, אם לילדים כמו אובמה וגם אשתו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני, השיאה בו עצות למי שעומדת להיות בחודש הבא לגברת הראשונה של ארצות הברית. העצה העיקרית: התרגלי להישאר מאחור.

"עלייך ללמוד להישאר מאחור, לא רק בפומבי אלא גם ברשות הפרט", כתבה בלייר. "כשבן זוגך מאחר להשכיב את הילדים לישון, או לבוא לארוחה, או כשתוכניותייך לסוף השבוע שוב נהפכות על פיהן - עלייך פשוט לקבל את זה שהיה לו משהו חשוב יותר לעשות".

רשימתה של בלייר היא רק אחת מתגובות רבות על הצהרת הכוונות של הגברת הראשונה העתידית: מישל אובמה, אשה בעלת קריירה מרשימה - סגנית נשיא של המרכז הרפואי של אוניברסיטת שיקגו, שהשתכרה יותר מ-300 אלף דולר בשנה - הכריזה על עצמה סמוך לבחירתו של בן זוגה לנשיא כ-"Mom in chief". בזמן ההתמודדות של ברק אובמה לנשיאות היא התגייסה למרוץ והקפיאה את הקריירה שלה; עתה הודיעה כי היא מתכוונת להציב את משפחתה ואת מחויבויותיה כגברת הראשונה במקום הראשון. אלה אמנם לא יכללו דווקא עיצוב פנים מחודש של הבית הלבן אלא נושאים חברתיים כבדי משקל שתרצה לקדם, ובכל זאת, יש כאלה המופתעים ואף מאוכזבים - בעיקר מאוכזבות - מגישה זו של אובמה, שהיא גם אשת הנשיא האפרו-אמריקאית הראשונה.

הקריירה יכולה לחכות

עמדתה של אובמה היא כעת נושאו של פולמוס חם בארצות הברית, המתנהל בתוכניות טלוויזיה ורדיו, במגזינים מקוונים ובבלוגים. בין השאר, היא הציתה מחדש את "מלחמת האמהות" - הלוא היא הוויכוח שניטש בשנים האחרונות בארצות הברית בין נשים העובדות מחוץ לבית לאלה שאינן חוזרות לעבוד לאחר לידת ילדיהן.

מישל אובמה עם מאליה (משמאל) וסאשה. "אני תמיד יכולה שתהיה לי איזו קריירה שארצה" (תצלום: אי-פי)

לסלי מורגן סטיינר, עורכת אנתולוגיה בשם זה, "The Mommy Wars", שיצאה לאור בהוצאת רנדום האוס ב-2006, אמרה בתוכנית רדיו כי אובמה התקבלה בברכה בתקשורת רק אחרי שהחליטה לשים את משפחתה במקום הראשון. במגזין המקוון "סלון" כתבה רבקה טרייסטר על "המאמיפיקציה של מישל אובמה" ותהתה: "למה יש כל כך מעט עניין בשאלה איך היא תסתגל לאובדן של הזהות הפרטית, המצליחה מאוד והעצמאית מאוד שלה?" שרי בלייר ציינה ברשימתה ב"טיימס", כי "יש אירוניה בכך שבימים אלה של חתירה לשוויון, אלה מאתנו שנשואות למנהיגים פוליטיים צריכות להקפיא את שאיפותינו האישיות ולשמור את השקפותינו לעצמנו".

אבל יש גם דעות אחרות. אלה גורסות כי לאמהות של ימינו צריכה להיות הזכות להחליט איזה פן של חייהן הן מדגישות בתקופות שונות. תנועת הנשים עסקה במתן הזדמנויות ובחירה חופשית, מזכירות בעלות דעה זו, אז מדוע יש לראות קורבן באשה כמו אובמה, שמחליטה להקפיא את הקריירה שלה לתקופה מסוימת למען משפחתה?

יש אף המוסיפים וטוענים, כי לא זו בלבד שמתוך הבית הלבן תוכל אובמה לפעול לקידום מטרות חשובות, אלא היא אף תרכוש שם השפעה וקשרים שיועילו מאוד לקריירה שלה בתום כהונתו של בן זוגה. דברים ברוח זו אמרה לתקשורת האמריקאית אלן מלקולם, נשיאת הארגון הפמיניסטי-הליברלי "אמילי'ס ליסט", התומך בנשים המתמודדות על משרות פוליטיות. עמדה מעניינת אחרת הציגה הבלוגרית רייצ'ל קומפוס-דאפי באתר ההורים parentdish.com: אם היה עליה לבחור בין שמירת הקריירה לבין חיים כגברת הראשונה, היתה בוחרת באפשרות השנייה ללא היסוס, כתבה, וחתמה בשאלה: "מתי יבינו נשים שביטול תפקידנו כאמהות הוא ביטול שלנו בכלל?"

קרלה ברוני-סרקוזי. זמרת ושגרירה (תצלום: פלאש 90)

אובמה עצמה התייחסה בעת קמפיין הבחירות של בן-זוגה לעניין הקפאת הקריירה שלה. "אני אוהבת מאוד את עבודתי", אמרה לסי-אן-אן, "אבל זה (הקמפיין) חשוב מאוד. העמדה שלי היא שאני תמיד יכולה שתהיה לי איזו קריירה שארצה. לכן איני מפקפקת בכך שאוכל לחזור לג'וב שלי, או למשהו מעניין אחר".

הביטחון הזה מעורר הערכה, ובוודאי אינו נחלתן של רוב הנשים, ובכל זאת יש החוששים כי בעוד שברק אובמה ניתץ מחסומים - בוודאי גזעיים - הרי מישל אובמה תיכבל בתפקידים המסורתיים, שבלי ספק קטנים למידותיה.

איקונה חדשה של אמהות

לפחות באירופה, זה לא חייב לקרות: שרי בלייר המשיכה לעבוד כעורכת דין במשך כהונתו של בן זוגה כראש ממשלת בריטניה - "מעולם לא עלה בדעתי להפסיק לעבוד", כתבה. קרלה ברוני-סרקוזי, שגם לפני שהיתה לגברת הראשונה של צרפת לא ממש היתה חייבת לעבוד לפרנסתה, משלבת עיסוקים. כיום היא בין השאר זמרת והשבוע מונתה לשגרירת האו"ם למאבק באיידס. בסיור שקיימה לאחרונה לקידום אלבומה השלישי נשאלה ברוני על הסוגיה. אחרי שחלקה שבחים למישל אובמה ותיארה אותה כ"אשה גדולה, חזקה ואינטליגנטית", סיפרה על החלטתה שלה: "בהתחלה חששתי שאנשים יבינו את זה לא נכון, כי הם לא רגילים לזה, אבל בכל זאת חשבתי שלאשה כיום חשוב שתהיה עבודה משלה".

מחנה מסוים ב"מלחמת האמהות" האמריקאית לא יראה דברים אלה בעין יפה, אבל ממילא יש המפקפקים בתקפותה של המלחמה, בין שהם רואים בה יציר כפיה של התקשורת ובין שהם רואים בה עוד ניסיון של הפטריארכיה לסכסך בין נשים. מה גם שהחלוקה בין נשים שבוחרות לעבוד אחרי הלידה לכאלה שלא מעוררת הרמת גבה במציאות כלכלית, שבה רוב הנשים העובדות עושות זאת לפרנסתן.

זה כמובן לא המקרה של מישל אובמה, שברצונה או שלא ברצונה תיהפך מינואר, כפי שכותבת דיאן קליהן באתר של "וניטי פייר", לאיקונה החדשה של אמהות מודרנית. לקליהן, המגדירה עצמה כ"וטראנית של מלחמת האמהות", גם יש הצעה לגברת הראשונה החדשה: לארגן ועידה על אמהות בבית הלבן. זו הצעה מעניינת, ואם תתממש בוודאי תועיל לפחות כמו דיונים אחרים של אנשי ממשל וציבור. לא נותר אלא לחכות ליום שבו יפרוץ פולמוס בשאלה מה יעשה בן-זוגה של הנשיאה האמריקאית הנבחרת, האם יעזוב את עבודתו ויקדיש את חייו למשפחה ולילדים. ואולי שיארגן ועידה על אבהות בבית הלבן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ