שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כשבית הספר הופך לסוכן מכירות

תעשיית ספרי הלימוד משגשגת בעידוד בתי הספר שמצאו מקור הכנסה. ההורים מתרעמים ומשלמים כי מה לא עושים בשביל הילד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רינה רוזנברג, TheMarker

"אמא, תקני לי מיקודית" - מי שלא מכיר את המשפט, או לא מבין במה מדובר, כנראה שאין לו נער מתבגר בבית שאמור לעבור בחינת בגרות בקיץ הקרוב. מדי שנה, כמה חודשים לפני מועד בחינות הבגרות, מעלה משרד החינוך לאתרו את חומרי המיקוד של מקצועות הלימוד השונים שיהוו את מסגרת הבחינה. התלמידים יישאלו רק על החומר הממוקד, וזאת מתוך מטרה לסייע להם להשיג ציונים גבוהים יותר.

התלמידים הם לא היחידים שנהנים משיטת המיקוד. כמה גורמים בשוק הבינו את הפוטנציאל העסקי ויצרו ספרים המוקדשים לחומר הנדרש לבחינה בלבד, המוצעים למכירה כמה שבועות לאחר פרסום המיקוד. בכל מועד בחינת בגרות נמכרים מאות אלפי ספרי מיקוד, שמחירם נע לרוב בין 55 ל-70 שקל לספר בכל מקצוע. בניגוד לספרי לימוד אחרים, אין אפשרות לקנותם מיד שנייה, מאחר שבכל מועד בגרות יש חומר מיקוד אחר.

כך נוצרה תופעה חדשה, שבגינה נאלצים ההורים לקנות בתחילת שנת הלימודים את ספרי הלימוד לפי הרשימה המופצת על ידי משרד החינוך, ולקראת הבחינות את ספרי המיקוד, הכרוכים בהוצאה כספית נוספת.

"כולם בכיתה קונים את הספרים האלה, כי הם עושים לנו סדר בבלגאן של החומר", טוענת שקד, תלמידת כיתה י"א. "הם מובנים בהרבה מהספרים שאיתם למדנו במהלך השנה". שקד מציגה עובדות בשטח: להצהרתה, היא למדה לבחינת המתכונת (ה"מגן") שלה בסוציולוגיה אך ורק מתוך ספר המיקוד, תוך התעלמות מוחלטת מהמחברת ומספר הלימוד של הכיתה, וקיבלה את הציון 90. כמו שקד, תלמידים רבים מאשרים כי ספרי המיקוד אכן יעילים, ועוזרים להם להתרכז בחומר הנדרש וללמוד אותו בקלות ביחס לספרים הנלמדים בכיתה.

הורים רבים מתרעמים על כך שבשל ספרי המיקוד מוכפלת ההוצאה השנתית שלהם על ספרי לימוד בשנת בגרויות, ועל כך שהספרים הנרכשים על ידם בתחילת השנה בעבור הילדים ונוגסים בתקציב המשפחתי במאות שקלים - לא משמשים אותם הלכה למעשה ללימוד לקראת בחינת הבגרות. השנה הכעס גדול במיוחד, וזאת בגלל שביתת המורים שארכה כשלושה חודשים ובגינה כמעט שלא נעשה שימוש בספרים שנקנו בתחילת השנה. מיד עם החזרה ללימודים בתום השביתה, המיקודיות תפסו את מקומם.

עמוס בהט, מנכ"ל הוצאת רכס פרויקטים חינוכיים המשווקת ספרי מיקוד לבגרויות, לא נרעש מההוצאה הכספית של ההורים, וטוען כי יש ילדים שהוריהם קונים להם נעלים יקרות או משלמים עבורם חשבונות סלולרי גבוהים על אף שאין כסף בבית. "אז גם על הספרים הם יכולים לשלם", אמר.

בית הספר כסוכן מכירות משרד החינוך טוען כי אין צורך ואין חובה לרכוש עזרי לימוד לבחינת הבגרות, לרבות חוברות או ספרי מיקוד הנמכרים בחנויות הספרים, וכי באתר משרד החינוך באינטרנט מופיעים חומרי המיקוד במקצועות שונים הכוללים את חומרי הלמידה ממערכי השיעורים, שיכולים לסייע לתלמידים לקראת בחינות הבגרות. ואולם, גם אם בפועל בתי הספר לא מחייבים את התלמידים בקניית ספרי המיקוד, הם בהחלט מעודדים אותם ועורכים לעתים רכישות מרוכזות כדי לזכות בהנחה.

תיכון אזורי מגידו לקח את העניין צעד אחד קדימה, ואפילו פירסם הודעה על כך באתר האינטרנט שלו עם קריאה לתלמידים להירשם בספריה ולשלם עבור הספרים. "ההזמנה תתבצע כאשר יהיו לפחות שמונה שמות ברשימת ההזמנות", קוראת המודעה, מה שבהחלט עשוי לגרום לכל תלמיד לרצות לדרבן את חברו. לאה רוזנברג, סמנכ"לית המינהל הפדגוגי במשרד החינוך, מסרה בתגובה שאין זה תקין שבית ספר מנהל רכישות מרוכזות, מכיוון שמדובר בגורמים מסחריים שאסור לפרסם, וכי היא מבטיחה שלאור פנייתנו העניין יטופל.

בית ספר תיכון אזורי מגידו הוא היחיד שהעלה מודעת פרסום לספרי מיקוד האסורה על פי משרד החינוך. אך כאמור, הוא לא היחיד שמעודד את קנייתם: "מאות בתי ספר ברחבי ישראל מבצעים רכישות מרוכזות של ספרי מיקוד לבגרויות אצלנו", טוען עמוס בהט, "ואנחנו דואגים להעביר לחלק מאותם בתי ספר גם כמה ספרים בחינם עבור תלמידים שאין באפשרותם לרכוש את הספרים".

"לא כל התלמידים זקוקים לספרים. לחלק הם יכולים לעזור יותר ולאחרים פחות", מודה בהט, אך מיד מוסיף כי אמירה זו נכונה לגבי כל דבר בעולם הצרכני. לדבריו, "הספרים יצרו סטנדרט חדש מול החבר לספסל הלימודים, שיכול לשנות את כל מסלול חייו של הילד ולקבוע אם יתקבל לפקולטה מצליחה באוניברסיטה", אומר בהט. לדעתו, בזכות ספרי המיקוד יכול תלמיד שלא למד כל השנה להצליח יותר בבחינת בגרות מאשר ילד שלמד והשקיע אך לא רכש מיקודית.

אסנת הבר, מנכ"לית רשת אנקורי המשווקת ספרי מיקוד, סבורה כי "באופן תיאורטי הילדים לא צריכים לקנות ספרים חדשים, כי המורים אמורים להעביר את כל החומר לתלמידים והמחברת צריכה לדעת הכל. אבל מכיוון שמערכת החינוך נהפכה למפעל של ציונים, שוק המיקודיות הלך ורמס את שוק ספרי הלימוד, כי התלמידים מתחילים ללמוד רק מרגע פרסום המיקוד".

הבר מזהירה כי כתוצאה מהתפשטות ספרי המיקוד בשוק ספרי הלימוד בשנים האחרונות, הוצף השוק גם בספרי מיקוד חובבניים: "כל שני מורים יושבים וחושבים שהם יכולים לכתוב ספר מיקוד ולהפיץ אותו, אבל לשם כך דרוש מערך מורכב של מערכת בקרה. לכן, אם כבר קונים את הספרים, כדאי לבדוק שמקורם בהוצאה מוכרת שמתמחה בתחום".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ