שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לכל מי שמאס ברבנות: נישואים אזרחיים בחו"ל

איפה אפשר להתחתן בפריז, אילו מסמכים דורשים בניו יורק והאם הנישואים האלה באמת תקפים? עכשיו כשחשש ממאסר עומד בפני כל אותם זוגות ישראליים שרוצים להינשא כדין ולא כדת: המדריך המלא לנישואים מחוץ לגבולות ישראל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור בר שלום

בשנים האחרונות בוחרים אלפי זוגות לבוא בברית הנישואים מחוץ לגבולות ישראל, בגלל סיבות הלכתיות או מתוך רצון ליצור חוויה אחרת ולדלג על הטקס הדתי בארץ. על פי הערכות שונות, יותר מ-3000 זוגות בממוצע מתחתנים כל שנה רק בקפריסין. כיום ניתן להתחתן אזרחית ביותר מ-51 מדינות בעולם שנישואין בשטחן מאושרים על ידי משרד הפנים הישראלי.

גם משרדי הנסיעות המקומיים גילו את הפונטציאל הכלכלי הטמון באהבה בניחוח חו"לי ומציעים חבילות נישואים ליעדים שונים (הכוללים העברת המסמכים הרלוונטים לרשות המקומית, איסוף מהשדה ולעיתים אפילו בקבוק שמפניה וצלם הבית שיתעד את האירוע). חבילה שכזו אכן מקצרת תהליכים, אבל אפשר בהחלט להתארגן על חתונה לבד. הנה כמה הצעות:

פראג טרום טיסה: חתונה בפראג מצריכה הרבה בירוקרטיה, רובה ככולה בצ'כית. יש צורך להביא מסמכים (ע"ע) מתורגמים לצ'כית על ידי מתרגם מוסמך ומאושר על ידיהם, להביא אישור מהמשטרה שלא עומדת נגדכם שום האשמה פלילית מצד האינטרפול (מטה המשטרה הצ'כית - כתובת: Soudni 1, 140 66 Prague 4), לפתוח תיק נישואין בעירייה הרלוונטית ולהמתין מספר ימים עד שיקבע לכם תאריך ושעה ולהגיע. את כל אלו אפשר לעשות דרך סוכנות נסיעות בארץ, כולל נסיעות משדה התעופה וחזרה, ותרגום ושליחת תעודת הנישואין לישראל. אם תבחרו לבצע את התרגום של המסמכים בעצמכם עשו זאת במשרד החוץ הצ'כי (Loretanske namesti 5, Prague 1-Hradcany)

איפה: אפשר להתחתן בעיר העתיקה של פראג (ברטושה היפהפה) או בכל עירייה ברבעי העיר שבה יש נציג של העירייה (פרטים נוספים אפשר למצוא באתר www.praha.eu/jnp/en/general/contacts/index.html). יש לפתוח תיק נישואין בעירייה שכולל טיפול בכל המסמכים הרשמיים על פי החוק הצ'כי. לאחר שיקבע לכם יום לטקס, יש להתייצב בעירייה ולהציג את המסמכים הרלוונטים. בטקס עצמו שני בני הזוג נשאלים ומצהירים על נכונותם להינשא, מחליפים טבעות וחותמים על הצהרת נישואין. מומלץ להגיע מראש עם שני עדים. טקס הנישואין מתקיים בימי שלישי, חמישי, שישי ושבת ובצ'כית בלבד.

מסמכים רלוונטים: תעודת לידה מקורית והעתק של שני בני הזוג והוכחת רווקות מתוך תמצית מרשם האוכלוסין במשרד הפנים. גרושים צריכים להציג תעודת גירושין ואלמנים תעודת פטירה של בן הזוג. כמו כן יש להציג צילום דרכון עדכני (אותו דרכון שעמו נכנסתם לצ'כיה). את כל המסמכים יש לתרגם לצ'כית ולהחתים נוטריון מוסמך, וגם ב-Apostilles (חותמת אשרור בינלאומית) הניתנת חינם במשרד המשפטים\משרד החוץ ובחלק מבתי משפט השלום בארץ. גרושים חייבים להחתים באפוסטייל ברבנות.

סתם שתדעו: בבית העירייה הישן יש נגן אורגן שישמח לשמח אתכם תמורת סכום של 100 קרונות. אפשר גם להביא דיסקים עם מוזיקה משלכם, רק וודאו שאלו דיסקים מקוריים. אל תשכחו טבעות נישואין שהכרחיות לטקס.

חתונה בפראג מוכרת על ידי מדינת ישראל. את תעודת הנישואין יש לתרגם לעברית ולאשר אותה על ידי הרשויות המקומיות. כשאתם חוזרים לארץ, תנו קפיצה למשרד הפנים ויכירו בכם כזוג נשוי.

רומנטיקה בגשר קארל. חתונה בפראג (צילום: dreamstime)

ניו יורק

טרום טיסה: ב-2009 החליטו בעיריית ניו יורק להפוך את העיר ליעד מספר אחד של זוגות הרוצים להינשא, והחל מהשנה גם זוגות חד מיניים יכולים להינשא בניו יורק. "משרד הנישואים של מנהטן" עבר שדרוג בעלות של מיליוני דולרים והוא נמתח על פני חלל של יותר מ-2000 מ"ר, כך שרוב התהליך הפך לממוחשב וקל ביותר. אין צורך להכין שום דבר מראש, אם כי יש אפשרות למלא טפסי רישום לחתונה און ליין מהבית. עדיין יש צורך בנוכחותם של שני בני הזוג בהגשת המסמכים והמתנה של 24 שעות לפחות לחתונה (כל המידע נמצא באתר: www.cityclerk.nyc.gov/html/marriage/marriage_bureau.shtml). עברו 60 יום ולא התחתנתם? תיאלצו לחזור לנקודת ההתחלה. 

איפה: האמריקאים, מופת לשירות לקוחות שכמותם, מאפשרים להתחתן בסניפי העיריות של כל רובע ניו יורקי – הברונקס, מנהטן, ברוקלין, קווינס וסטטן איילנד (www.cityclerk.nyc.gov/html/about/office.shtml). הם פתוחים כל יום בשבוע משמונה וחצי עד שש וחצי (הזוג האחרון נכנס ב-17:45), וביום ראשון המשרד נסגר ב-16:30. יש למלא טפסים ולשלם אגרה של 35$ (אפשר גם באשראי) וזהו, יש לכם רישיון שייכנס לתוקף תוך 24 שעות.

מסמכים רלוונטים: דרכונים בתוקף. כן, זה הכל. יחד עם הרישיון עליו חתמתם כמובן, פלוס עד עם תעודה מזהה (לעובדי המקום אסור להיות עדים, אז נא להתארגן מראש). עומדים בתור להתחתן ומקפידים להדגיש בפני הפקיד כי אתם זקוקים לתעודת נישואין שתהיה רלוונטית גם מחוץ לארצות הברית. אומרים "I Do" וזהו, אתם נשואים. מחיר: 35$ כדי להפיק רישיון נישואין, ותוספת של סכום דומה להפוך את תעודת הנישואין לבינלאומית.

סתם שתדעו: חייבים להחתים את רישיון הנישואין שלכם בחותמת Apostilles בחדר הארכיון. לאחר מכן, בבית המשפט העליון מחתימים את הפקיד על תעודת נישואין בינלאומית (35$ נוספים, כאמור).

נישואין והעיר הגדולה. חתונה בניו יורק (צילום: dreamsime)

קפריסין

איפה: חתונות בקפריסין מתקיימות בבתי העירייה השונים - ניתן להתחתן בלרנקה (10 דקות מנהמל התעופה.תוכלו לטוס הלוך וחזור באותו יום), איה נאפה, לימסול ופאפוס. בימי ראשון ושבת, אגב, לא יחתנו אתכם, ומומלץ גם לבדוק את לוח החגים של האי.

טרום טיסה: יש להירשם לפחות 15 יום לפני החתונה, או מקסימום 90 יום לפני בעירייה (אם לא התחתנתם שלושה חודשים אחרי שנרשמתם, הכל מבוטל ותאלצו להתחיל מחדש). אם דחוף לכם להתחתן תוך פחות מ-15 יום, תיאלצו לשלם אגרה כפולה בנוהל מיוחד. כאן תוכלו למצוא את רשימת פרטי הקשר של העיריות, אליהן יש לשלוח את העתקי המסמכים החתומים על ידי נוטריון:www.ucm.org.cy/eng/02_enosi/members.htm. יש לייעד את המעטפה לקצין הנישואין ולציין עליה notice of marriage

מסמכים רלוונטיים: רווקים יצטיידו בתמצית רישום ממשרד הפנים שמעיד על רווקותם ותרגום תמצית הרישום לאנגלית על ידי נוטריון מוסמך. גרושים יתבקשו להציג תעודת גירושין מתורגמת לאנגלית על ידי נוטריון. אלמן או אלמנה יציגו תעודת פטירה של בן או בת הזוג, מתורגמים לאנגלית וחתומים. יש להציג דרכון בתוקף וכן צילום שלו שיישאר ברשותם. את כל ההעתקים החתומים על ידי הנוטריון יש לשלוח בדואר לעירייה הרלוונטית. את המסמכים המקוריים יש להביא איתכם לטקס. העתק מתעודת הנישואין שלכם יועבר לשגרירות ישראל, במידה ושניכם אזרחים ישראלים.

מחיר: 128.15 יורו. לממהרים: 281.90 יורו.

סתם שתדעו: קפריסין היא יעד פופלרי לנישואין לא רק על ידי ישראלים, כך שתעשיית החתונות האזרחיות פורחת במקום. בשדה התעופה יציעו לכם מתכננת חתונות, סידורי פרחים, צלם, טבעות ואפילו עדים בתשלום. את כל אלו ניתן להזמין מהארץ ולהיעזר בלשכת התיירות הקפריסאית:www.visitcyprus.com/wps/portal. לא לשכוח טבעות - בלעדיהן לא יתנו לכם להתחתן.

תעשייה בפריחה. חתונה בקפריסין (צילום: dreamstime)

לאס וגאס בכל סדרה אמריקאית שמכבדת את עצמה מתקיימת חתונת בזק בלאס וגאס, בדרך כלל בכנסייה רומנטית להחריד ועל ידי חקיין של אלוויס. גם ישראלים יכולים לחיות בפנטזיה ולהתחתן בחתונת בזק (בלאס וגאס אין צורך להמתין 24 שעות בין הנפקת רישיון החתונה לטקס עצמו, מה שמבטיח את עבודתם של הרבה עורכי דין לביטול נישואים), או לערוך טקס היסטרי בחבילות סגורות מראש של הכנסיות השונות.

איפה: ראשית יש להירשם במשרד הממשלתי אצל הפקיד המקומי, County Clerk`s Office (www.clarkcountynv.gov) בדאון טאון הפתוח לרווחת המתחתנים שבעה ימים בשבוע משמונה בבוקר עד שמונה בלילה. אחרי מילוי הטפסים יש לשלם עבור הרישיון. עכשיו אתם יכולים לתור בעיר האורות אחרי כל כנסייה\בית כנסת\מקום נישואין רלוונטי עבורכם, ולשלם בנפרד עבור הטקס.

מחיר: 55$ דולר במזומן בלבד עבור אישור החתונה. כדי לקבל העתק נוסף, עליכם להוסיף 7 דולר. מחיר הטקס עצמו יכול לנוע בין 50 דולר לאלפי דולרים.

מסמכים רלוונטים: דרכונים בתוקף.

סתם שתדעו: בוגאס תוכלו להתחתן בכנסייה על ידי כומר גם אם אתם לא מקיימים את מצוותיו של ישו אדונינו או על ידי שופט מוסמך. שניהם מחוייבים להעביר את רישום הנישואים שלכם למשרד הממשלתי, שלאחריו תקבלו אישור נישואין - Marriage Certificate. את הרישיון מקבלים בדואר לאחר כמה ימים. אם אתם לחוצים בזמן תוכלו להוסיף כמה דולרים כדי לקבל רישום מואץ (לא קיים אצל שופטים). כדי להפוך אותה לתעודה בינלאומית, יש לציין זאת בפני הרשם, להוסיף עוד כסף ולחכות חודש ומעלה כדי שישלחו לכם אותה לארץ, חתומה ב Apostilles.

אפילו רוס ורייצ'ל מ"חברים" התנסו בזה:

פריז עיר האהבה והרומנטיקה נראית אידיאלית לחתונה אזרחית ולהמשך ירח דבש מושלם וצילומים פוטגונים מגג האייפל, אבל הצרפתים לא ממש מקלים על העניין. אם תכננתם לערוך טקס דתי על ידי רב או כומר, דעו שהחוק בצרפת מחייב לערוך לפני כן טקס אזרחי. למעשה, לא ניתן להירשם כנשואים במדינה אם לא קיים טקס אזרחי - מדובר בסיפור ארוך ובירוקרטי שדורש תכנון מראש.

טרום טיסה: זוג שרוצה להתחתן באחד הרובעים של פריז חייב לגור בו לפחות 40 יום לפני הטקס האזרחי. לפקידי צרפת השיוויונית לא משנה אם החתן או הכלה גרים במדינה יותר מחודש, אבל הם כן דורשים מבן או בת הזוג השנייה להתגורר בעיר לפחות שבועיים לפני הטקס. אה, וחייבים להביא הוכחות למגורים - קבלה על תשלומי שכירות דירה או חדר במלון, קבלה על שכירת רכב או אפילו הצהרה בשבועה. לעיתים נדרשות שתי הוכחות רשמיות ומוטב לפנות מבעוד מועד לעירייה כדי לוודא בדיוק אילו הוכחות נחשבות. 10 ימים לפני החתונה חייבת לצאת הכרזת נישואים רשמית - banns - על כוונתכם להינשא בעירייה מסוימת.

מסמכים רלוונטים: כל עירייה דורשת הרכב אחר של מסמכים ועל כל המסמכים המוגשים להיות מתורגמים לצרפתית על ידי מתרגם שמאושר על ידי העירייה הצרפתית הרלוונטית (רשימה של העיריות והמתרגמים המורשים: annuairemairie.org/index.html). באופן כללי, כדי להירשם לנישואין עליכם להביא דרכונים בתוקף, תעודות לידה (עם חותמת Apostilles), הוכחת רווקות ממשרד הפנים הישראלי, מסמך משפטי מאושר על ידי נוטריון שזכותכם החוקית להינשא (תעודת פרישות), תעודת תושב של לפחות אחד מהמתחתנים ואישור המעיד על מצב בריאותי תקין ע"י רופא מוסמך בצרפת. כן, אנחנו רצינים.

סתם שתדעו: בצרפת חייבים להתחתן בבניין העירייה (Mairie) המקומי וחתונות שנערכות במקום אחר אינן נחשבות מבחינה משפטית, כולל שגרירויות, ספינות וטירות קסומות. בטקס האזרחי מכריזים עליכם כנשואים ואז תקבלו ספר מקסים שנקרא Livret Famille, מסמך רשמי המתעד את נישואיכם ובו יש מקום להוסיף לידות, פטירות, שינוי שם או גירושין, לא עלינו. כל זה נחמד מאד, אבל זוהי אינה תעודת נישואין ואין לה שום מעמד חוקי. כדי לקבל את תעודת הנישואין, שכאמור אינה מונפקת אוטומטית, יש לכתוב לעירייה שבה התחתנתם ולבקש Extrait d'Acte de Marriage, תעודת נישואין שתקפה גם בארץ.

בון שאנס, שרז אמי. חתונה בפריז (צילום: petitjie, פליקר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ