ההיסטוריון פרופסור זאב צחור מת בגיל 75 - חינוך וחברה - הארץ

ההיסטוריון פרופסור זאב צחור מת בגיל 75

צחור היה מזכירו האחרון של בן גוריון ממייסדי ונשיא המכללה האקדמית ספיר. במהלך חייו פרסם 11 ספרים על הציונות ומדינת ישראל וזכה במספר פרסים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פרופסור זאב צחור, ב-2010
עופר אדרת
עופר אדרת

ההיסטוריון פרופסור זאב צחור, חוקר ההיסטוריה של עם ישראל, מזכירו האחרון של בן גוריון ממייסדי ונשיא המכללה האקדמית ספיר, מת היום (שני) בגיל 75. צחור ייקבר ביום רביעי בשעה 15:00 בקיבוץ רמת הכובש, בו בילה את שנותיו כנער. 

צחור נולד ב-1941 בנתניה להורים פעילי בית"ר ואנשי אצ"ל, שעלו לארץ מאירופה, וקראו לו על שמו של זאב ז'בוטינסקי. הוא ראה עצמו כחלק מ"דור התקומה", שבניו נולדו לאבות המייסדים של המדינה. "כבן הדור הראשון נכחתי בכמה מוקדים בהם עוצבה המדינה, שזה עתה קמה. נעזר בכלי ההיסטוריון שרכשתי, התבוננתי מעמדות תצפית מתחלפות בתהליך קבלת ההכרעות ובתוצאותיו, והעליתי את הדברים אל הכתב", תיאר בספרו האוטוביוגרפי, "היינו התקומה", שיצא לאור ב-2015.

מרד הנעורים שלו החל בגיל 14, כשעזב את דרכו הרוויזיוניסטית של בית אביו, ועבר לתנועה הקיבוצית. את השנים הבאות בילה בקיבוץ רמת הכובש. בהמשך התגייס לנח"ל ולאחר מכן עבד במטעים בקיבוץ. ב-1969 עזב את הקיבוץ ועבר למדרשת שדה בוקר. ב-1970 מונה למזכירו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שהתפנה לכתוב את זכרונותיו ממקום מושבו במדבר. "הייתי עוזר מחקר שלו, שסייע לכתיבת זכרונותיו. בן גוריון הדביק לי את התואר 'מזכיר'", כתב צחור בזכרונותיו. 

"בניגוד לדימוי הקשוח שלו, הוא היה 'בוס' נוח ומתחשב, ככל שאיש כמותו זכר להתחשב. באופן מגושם משהו הוא השתדל להיות נלבב. ניכר היה שהוא מסגל לעצמו חביבות, שעד בואי לא נזקק לה", תיאר צחור. "מהר מאוד התחלתי לחבב אותו, תחילה מתוך חמלה על האיש שהקדיש את חייו להקמת המדינה ובערוב ימיו ננטש לבדו במדבר. מאוחר יותר גיליתי שהאטימות שבה התייחס כל חייו לסביבתו נבעה מדיכוי רגשות שיטתי ומודע של המנהיג שאילף את עצמו לא לבזבז משאבים נפשיים על רגשות", הוסיף. 

את התואר הראשון למד באוניברסיטת בן גוריון. את התואר השני והדוקטורט עשה באוניברסיטה העברית. באמצע שנות ה-80 היה ראש המחלקה להיסטוריה בבן גוריון וב-1993 היה ממייסדי המכללה האקדמית ספיר, והיה נשיאה עד 2011. 

צחור פירסם 11 ספרים וזכה בכמה פרסים, בהם פרס יצחק שדה, פרס יצחק בן צבי, פרס הרצל, פרס בן גוריון ואות יקיר הנגב. בין הספרים שכתב: "כשז'בוטינסקי וטרוצקי נפגשו", שתיאר מפגש דמיוני בין שני מהפכנים, שמעולם לא נפגשו; ו"עיצוב הישראליות", שעוסק בשאלת המנהיגות בתנועה הציונית ובמדינת ישראל. 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ספד לחצור: "איבדנו איש התיישבות ותיק שידע לשלב בין הרוח להקמה וחיזוק ההתיישבות בנגב ובדרום בכלל. פרופ' צחור שם לו למטרת חיים לפעול למען קירובה ופיתוחה ההשכלה והאקדמיה לפריפריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ