בריטניה העניקה חנינה לאלפי גברים שהורשעו בהומסקסואליות ומתו

עד לפני עשרות שנים, גברים בריטים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים נחשבו לעבריינים. גברים שעדיין חיים יוכלו להגיש בקשה לזיכוי שמם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי־פי

בריטניה העניקה היום (שלישי) חנינה לאלפי גברים שהורשעו לפני מותם בגין הומוסקסואליות, תחת חוקים שבוטלו לפני עשרות שנים. החנינה לאחר המוות התאפשרה הודות לחוק שעבר היום. מורשעים רבים אחרים, שעדיין חיים, יוכלו להגיש עתה בקשה לביטול ההרשעות הפליליות.

אלן טיורינג
אלן טיורינג

בהכרזה על החוק החדש הודיע משרד המשפטים כי החנינות תקפות באופן אוטומטי על גברים שאינם בין החיים, אשר הורשעו בגין קיום יחסים בהסכמה בין בני אותו מין בתקופה שבה ההומוסקסואליות עדיין נחשבה לעבירה פלילית בממלכה המאוחדת. החוק, שלפיו קיום יחסים הומוסקסואליים הוא עבירה, בוטל לפני כמה עשרות שנים. "זהו יום חשוב ביותר. לעולם לא נוכל לבטל את הכאב שנגרם, אבל התנצלנו ופעלנו לתקן את העוולות הללו", אמר שר המשפטים סאם ג'ימה.

בשנת 1954 התאבד אלן טיורינג, מפצח הצופן הנאצי שנחשב לגיבור מלחמת העולם השנייה, אחרי שהורשע ב"התנהגות מופקרת". טיורינג, חלוץ מדעי המחשב, יצר את ה"בומב", מבשר המחשב המודרני. פועלו תרם לקיצור מלחמת העולם השנייה, והוא נחשב לאבי הבינה המלאכותית. אחרי המלחמה הובא טיורינג לדין בגין קיום יחסי מין עם גבר. הסיווג הבטחוני שלו בוטל והוא אולץ ליטול הורמונים נשיים. בגיל 41 התאבד באכילת תפוח מורעל בציאניד. ב–2013 הוא זכה לחנינה מהמלכה אליזבת ומאזהלכו וגברו הקולות הקוראים למדינה להעניק חנינה כללית.

השר ג'ימה הבהיר כי החוק שנקרא כעת "חוק טיורינג" הוא חלק מהתחייבות ממשלתית ארוכת שנים שכעת מתממשת. החוק יהיה חלק מחוק שיטור ופשיעה שאושר על ידי המלכה היום. בהודעת משרד המשפטים נאמר כי בנוסף לחנינה הניתנת לאחר המוות לגברים הומוסקסואלים ובי־סקסואלים, מאפשר החוק לגברים חיים שהורשעו בקיום יחסי מין בהסכמה עם גברים אחרים בגיל ההסכמה, לבקש חנינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ