שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לי ירון
לי ירון
לי ירון
לי ירון

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לדחות בשבועיים את הדיון בהצעת החוק של ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) להשוואת קצבאות הנכים לגובה שכר המינימום. מאחורי החלטת הדחייה, שהתקבלה בישיבת הוועדה אתמול, עמדה בקשת משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, וזאת כדי להגיע להסכמה עם משרד האוצר בנושא. השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שדחקה בחברי הוועדה להצביע, התרעמה על ההחלטה ואמרה: "לכספים קואליציוניים יש לכם כסף ולנכים לא?".

על פי ההצעה של בוקר, קצבת הנכות המשולמת לנכים תוגדל מ–2,342 שקלים בחודש לכדי 5,000 שקלים — כגובה שכר המינימום. עלותה של ההצעה מוערכת ב–3.5–4 מיליארד שקלים.

הפגנת נכים מול משרד האוצר, באוקטובר
הפגנת נכים מול משרד האוצרצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם, באוצר מנסים לגבש מתווה חלופי למהלך, ולפני כמה שבועות מינה שר האוצר משה כחלון צוות שידון בנושא. בראשו נבחר לעמוד מי שהיה בעבר החשב הכללי באוצר, פרופ' ירון זליכה. הצוות, הכולל גם נציגים של אגף התקציבים וארגוני הנכים, יתכנס ביום חמישי הקרוב לפגישה ראשונה. באוצר מסבירים את הקמת הצוות בצורך למצוא את המקורות התקציביים לנושא וכדי לגבש מתווה ריאלי להעלאת הקצבאות, כמו גם להקצאת תקציבים נוספים לעידוד תעסוקה של נכים.

לטענת מקור המעורה בפרטים, לא ברור עדיין אם הצוות ימליץ על העלאה של קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, אך באופן מדורג לאורך מספר שנים, או שימליץ על העלאה קטנה יותר.

בינתיים ניסתה אתמול ח"כ בוקר לשמור על אופטימיות. "אני מאמינה שנמצא בהקדם את המקורות התקציביים על מנת להבטיח את העלאת הקצבה", אמרה. "אמשיך להילחם למען המטרה שתאפשר לנכים לחיות בכבוד ולא עם קצבת רעב שמבזה אותם ובעיקר את מדינת ישראל".

אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", המוביל את מחאת הנכים, אמר כי "כל דחייה של קידום הנושא משמעותה המשך המצוקה הקשה של הנכים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ