יצחק לבני, איש התקשורת הוותיק, מת בגיל 82 - תקשורת - הארץ
2017-1934

יצחק לבני, איש התקשורת הוותיק, מת בגיל 82

יצחק לבני היה סופר ועיתונאי מוערך ושימש, בין השאר, כמנכ"ל רשות השידור, יו"ר חדשות ערוץ 2 ומפקד גלי צה"ל. הוא מת ממחלה שהתגלתה לפני כחודש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יצחק לבני
יצחק לבניצילום: תומר אפלבאום
איתי שטרן
איתי שטרן

מנכ"ל רשות השידור, יו"ר חדשות ערוץ 2 ומפקד גלי צה"ל לשעבר, יצחק לבני, מת היום (ראשון) והוא בן 82. לבני מת בעקבות מחלה קשה שהתגלתה רק לפני כחודש. הוא הותיר אחריו את רעייתו, ח"כ לשעבר אתי לבני, ילדיהם רמי, יוני ויעל והנכד אורי. הלווייתו תיערך מחר ב-15:00 בבית העלמין קריית שאול. עד לפני כחודש לבני היה פעיל למדי והמשיך להגיש את תוכנית הרדיו שלו ברשת ב' ועמד בקשר עם עיתונאים ואנשי תקשורת בנוגע לגל"צ, שהיתה לאחת מתחנות חייו המשמעותיות.

לבני, שעלה מלודז' שבפולין לתל אביב בגיל חצי שנה ומאז חי בה וכתב אודותיה, נמנה עם חבורת המשוררים הצעירים "לקראת" שייסדו נתן זך, משה דור ואריה סיון בשנות ה-50. בשנת 1958 נישא לבני למשוררת דליה רביקוביץ, אך נפרדו כעבור שלוש שנים. למרות זאת, לבני ורביקוביץ נותרו קרובים במשך שנים ארוכות.

את דרכו העיתונאית החל לבני ככתב צבאי ובהמשך כעורך העיתון "במחנה נחל". בגיל 33 התמנה למפקד גלי צה"ל, בה הפך לאחד ממפקדי התחנה המיתולוגיים. לבני הפך את התחנה הצבאית מתחנה איזוטרית לתחנה מרכזית בהוויה הישראלית וכזו שעברה לשדר 24 שעות ביממה. הוא הכניס ללוח השידורים תוכניות רבות שעסקו בפנאי, תרבות, שירה וספרות, ודאג בין השאר לשדר ערבי שירת משוררים. לנוכח מגמה זו, הלכה וצמחה תופעת הלחנת שירי המשוררים.

לבני דגל בשילוב של תרבות פופלרית ותרבות גבוהה והפך את התחנה לאחת המואזנות ביותר ברדיו הישראלי. את כהונתו סיים בשנת 1974 לאחר שש שנים. לצד תפקידו כמפקד התחנה ערך לבני את עיתון "במחנה" בין השנים 1961-1971.

ראיון עם יצחק לבני בתוכנית "חוצה ישראל"

ירון דקל, מפקד גל"צ כתב היום בטוויטר: "‏יצחק לבני היה אבי גל"צ המודרנית, ויצק יסודות לרדיו משפיע, רלוונטי וחשוב. מאז סיים את תפקידו עמד תמיד לימין התחנה. נזכור אותו בהערכה עצומה״.

בשנת 1974 התמנה לבני למנכ"ל רשות השידור באחת התקופות הפוריות והמוצלחות בתולדותיה. תחתיו צמחו תכניות אירוח, עלתה לשידור הסאטירה "ניקוי ראש" והופק האירוויזיון בישראל במבצע לאומי שזכה לשבחים בכל אירופה. בהמשך היה לבני יו"ר ועדת ההיגוי להקמת ערוץ 2, יו"ר הוועדה הציבורית לבדיקת תפקודו של השידור הציבורי, נשיא המועצה לארץ ישראל יפה ויו"ר דירקטוריון חדשות ערוץ 2 – תפקידו הציבורי האחרון בתחום התקשורת, בו היה לוחם נחרץ למען חופש העיתונות והפרדה בין האינטרסים של בעלי המניות לבין עצמאותה של חברת החדשות.

יצחק לבני בהרצאה על גלי צה"ל

״‏מעבר לכל זכויותיו", אמר היום עמית סגל, "כיו״ר חדשות 2 יצחק לבני שילם בכסאו כדי להציל את חברת החדשות מהשתלטות של פוליטיקאים ובעלי עניין זר. יהי זכרו ברוך״.

אוה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו, אמרה היום כי "לבני היה ממניחי היסודות לשידור המסחרי בישראל והטביע חותם ממשי על התקשורת בישראל בשורה ארוכה של תפקידים בהם נשא. תנחומים שלוחים לאתי לבני ולבני המשפחה".

לפני שנה וחצי פרסם את ספרו "קטעים מתוך חומר החיים", בביקורת שכתב עליו ב"הארץ" הגדיר איל מגד את הספר כ"נס ספרותי" וכתב כי "סיפורים כמו שתקראו בספרו של יצחק לבני יכול לכתוב רק סופר גדול, וראו זה פלא, הם נכתבו ביד מי שאינו ידוע כלל כסופר אלא כאישיות תקשורתית"

לבני שימש גם כיו"ר חבר השופטים של פרס ספיר, כיו"ר פרויקט "מילים ודמויות" וכיו"ר המכון לתרגום ספרות עברית לשפות זרות. על מכלול פועלו זכה ב-2015 בתואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון.

מגלי צה"ל נמסר היום כי "לבני, איש תקשורת רב פעלים, הפך את התחנה למודרנית מואזנת ופופולרית, והניח את היסודות לשידורים כפי שהם נשמעים היום. כמפקד גלצ החליט שהתחנה תשדר ברציפות 24 שעות ביממה והוסיף תכנים מגוונים של תוכניות אקטואליה ותרבות. בנוסף, לבני היה זה שהקים את מערכת החדשות ויומני האקטואליה ודאג לכך שהתחנה תהיה מושתת על כללי העיתונות החופשית, למרות היותה תחנה צבאית".

חבר הכנסת נחמן שי, שהיה חבר של לבני זה עשרות שנים, מסר ל״הארץ״: "זכיתי ומעגלי החיים זימנו אותי לאותן צומתי תקשורת שבהם היה לבני. תמיד אחריו. ובכל מקום, 'במחנה נח״ל', 'במחנה', גלי צה״ל, מינהלת ערוץ 2 ורשות השידור מצאתי כי הטביע חותמו באופן עמוק. כל תחנה מתחנות אלה השתנתה מן הקצה לקצה תחת ניהולו. התקשורת הצבאית, היפוכה המוחלט של תקשורת עצמאית, נפתחה לעולם האזרחי ובעיקר לעושר התרבותי והמוזיקלי שהביא עימו יצחק. גלי צה״ל היתה חביבה עליו במיוחד והוא היטיב לצקת בה ערכים שמיקמו אותה בפסגת התקשורת הישראלית, וכך עשה גם ברשות השידור, כשהשכיל לאתר מנהלים מעולים כמו ארנון צוקרמן, דן שילון, מוטי קירשנבאום ואחרים, וביחד הזניקו את רשות השידור. היו אגב גם מריבות ביניהם אבל במבט לאחור היה זה תור הזהב של השידור הציבורי, שיצחק היה תמיד מחסידיו ושומריו הקנאים.

"יצחק היה סקרן גדול, יצירתי, מקורי, חושב מגיב ויודע. אחסר מאד את קולט הצרוד בתוכניתו מדי יום שישי ברשת ב׳. אלה היו שיחות אחרות מן המקובל ברדיו, שיחות בין שווים. תמיד הפגין ידע ורקע שהשאירו את המרואיינים שלו מופתעים ומוחמאים". 

יעקב אחימאיר מסר: ״הכרותי עם יצחק לבני לא היתה קרובה. כמי שעקב אחר תיפקודו, בהיותי אחד מעובדי רשות השידור, התרשמתי כי הצליח לנווט בהיגיון את ספינת השידור במימי הפוליטיקה העכורים אשר בהם שייטה. הוא לא היה מנהל־טכנוקראט אלא בלט בידע שלו בתחומי התרבות הרחבים, מה שלא מאפיין כמה מקברניטי שידור עכשויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ