נשיא הפיליפינים, שהואשם בהרג אזרחים, יערוך בקרוב ביקור רשמי בישראל - מדיני ביטחוני - הארץ

נשיא הפיליפינים, שהואשם בהרג אזרחים, יערוך בקרוב ביקור רשמי בישראל

רודריגו דוטרטה, שהשווה עצמו להיטלר וקילל את אובמה, לא קיים עד כה אף ביקור במדינה מערבית. בעבר הוא ציין שירצה לרכוש נשק מישראל, וההערכה היא שיבקש זאת במהלך הביקור

ברק רביד
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דוטרטה במנילה, בחודש שעבר
ברק רביד
ברק רביד

נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, צפוי להגיע בחודשים הקרובים לביקור רשמי בישראל. דוטרטה הואשם ברצח אזרחים רבים וזכור בשל התבטאויות מקוממות רבות: הוא השווה את עצמו לאדולף היטלר, התרברב שדחף אדם ממסוק, טען שהרג חשודים בסחר בסמים וכינה את נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה '"בן זונה". ביוני האחרון העביר דוטרטה חוק בפרלמנט שמתיר לכוחות הביטחון להרוג משתמשים בסמים או סוחרי סמים.

נכון לינואר 2017, נהרגו יותר מ–7,000 איש במה שמוגדר כמלחמה בקרטלי הסמים במדינה, לפחות 2,500 מהם מאש שוטרים והשאר מירי "חשודים אלמונים". דוטרטה טוען כי רוב ההרוגים הם סוחרי סמים. באחרונה אמר דוטרטה כי יורה לצבא להצטרף למשטרה במאבק בסוחרים והצהיר שלא יהסס להרוג עוד אלפי בני אדם כדי לפתור את בעית הסמים בפיליפינים. 

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי דוטרטה הביע באחרונה רצון לבקר בירושלים, קיבל תשובה עקרונית חיובית וכעת מתקיימים מגעים לקביעת מועד לביקורו. "יש הרבה מנהיגים שנויים במחלוקת בעולם ויש הרבה מדינות שמותחים עליהן ביקורת", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "דוטרטה אינו מוחרם בעולם, אין נגדו סנקציות והוא ביקר בכמה מדינות מאז שנבחר לנשיא". 

בניגוד לדבריו של הבכיר, הרוב המוחלט של נסיעותיו של דוטרטה מחוץ לפיליפינים מאז כניסתו לתפקיד ביוני 2016 היו למדינות שכנות באסיה כגון יפן, סין, וייטנאם, לאוס וקמבודיה. במאי צפוי דוטרטה לבקר ברוסיה. עד היום לא קיים נשיא הפיליפינים אף ביקור באירופה, בצפון אמריקה, באוסטרליה או בניו זילנד. 

בחודש אוקטובר יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו שיחת טלפון עם דוטרטה, במסגרת מאמציו לגייס מדינות להצביע נגד ההחלטה בנושא ירושלים בוועדת המורשת של ארגון אונסק"ו. 

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי השיחה בין השניים היתה טובה, במיוחד לאור העובדה שדוטרטה נחשב למבקר חריף של מוסדות האו"ם. ההצבעה היתה חשאית אולם ההערכה בישראל היא שבעקבות השיחה הצביעה הפיליפינים נגד ההחלטה. לא ברור אם אפשרות הביקור בישראל עלתה באותה שיחת טלפון בין נתניהו לדוטרטה.

כמה שבועות קודם לכן, בספטמבר האחרון, במסיבת עיתונאים בדבאו, העיר שבה כיהן בעבר כראש עיר, השווה דוטרטה את הקמפיין שהוא מנהל נגד סוחרי הסמים לשואה ואמר כי יהרוג נרקומנים כפי שהיטלר הרג יהודים. "המבקרים משווים אותי לבן דודו של היטלר", אמר אז דוטרטה. "היטלר טבח שלושה מיליון יהודים. יש שלושה מיליון נרקומנים ואני אשמח לטבוח בהם". דבריו של דוטרטה זיכו אותו בגינויים חריפים ממשרד החוץ האמריקאי, הגרמני והישראלי. "מדובר בהתבטאות אומללה ואנו בטוחים שנשיא הפיליפינים ימצא את ההזדמנות להבהיר את דבריו", אמר אז דובר משרד החוץ עמנואל נחשון. יומיים לאחר מכן התנצל דוטרטה על דבריו בנאום ששודר בטלוויזיה. הוא אמר אז כי השתמש בהשוואה להיטלר רק כדי להמחיש כיצד מתנגדיו מתייחסים אליו. "אני רוצה להבהיר שמעולם לא היתה לי כוונה לזלזל בזכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו", אמר.

מדיניותו של דוטרטה כלפי סוחרי הסמים ואלפי ההרוגים במדינה גררו ביקורת בינלאומית חריפה במיוחד מצד האיחוד האירופי, האו"ם והממשל האמריקאי הקודם שטענו להפרות זכויות אדם חמורות במדינה דוטרטה הגיב לביקורת בסדרת התקפות חריפות נגד מנהיגי המערב ובראשם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. באחת ההתבטאויות הוא אף כינה את אובמה "בן זונה" ודרש ממנו להפסיק להטיף לו על זכויות אדם. בעקבות הדברים ביטל אובמה פגישה שתוכננה לו עם דוטרטה במהלך ועידה בינלאומית בלאוס.

בין ישראל לפיליפינים קיים שיתוף פעולה ביטחוני הדוק וישראל מכרה במהלך השנים לא מעט נשק לצבא המקומי. אחת ההערכות היא שבמהלך ביקורו צפוי דוטרטה לבקש להדק את שיתוף הפעולה הביטחוני ולרכוש מישראל נשק נוסף. בחודשים האחרונים הוקפאו מכירות נשק מארה"ב וממדינות נוספות לפיליפינים מחשש שיעשה בהם שימוש נגד אזרחים במסגרת המלחמה של דוטרטה בקרטלי הסמים.

ב-21 בספטמבר 2016 אמר דוטרטה במהלך ביקור באחת מיחידות הצבא כי הוא מעוניין לרכוש מישראל רובים וציוד ריגול וזאת בשל איכותם הגבוהה. ב-4 באוקטובר, כמה ימים אחרי שהתנצל על דבריו בנושא היטלר ביקר בבית כנסת בעיר מאקאטי לרגל ראש השנה היהודי. הוא ציין כי הוא מעוניין לרכוש נשק מישראל כיוון שישראל היא ידידה של הפיליפינים ולא תשתול בנשק אמצעי ריגול כפי שלטענתו עשתה ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ