שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נכים פתחו בשביתת רעב לאחר שהשרים דחו דיון על הגדלת קצבתם בפעם השלישית

כ-150 נכים הפגינו היום מול משרד האוצר בירושלים. "אמא שלי נכה חולת אפילפסיה ואבא שלי קטוע יד. למה הם צריכים להתלבט בין אוכל לתרופות, או חימום הבית?", אמר בן לשני הורים נכים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת נכים מול משרד האוצר בירושלים, היום
הפגנת נכים מול משרד האוצר בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
לי ירון
לי ירון

"יש לי שלושה ילדים שדואגים לי. הם חושבים שהשתגעתי, אני לא בן אדם בריא", אמר יו"ר מטה הפעולה של הנכים, קובי כהן בן 55 מבאר שבע, שפתח היום (ראשון) בשביתת רעב. איתו, עוד כעשרה נכים פתחו בשביתת רעב במחאה על גובה קצבאות הנכות, בין היתר לאחר שהצעת חוק להגדלתה לא עלתה להצבעה השבוע בפעם השלישית. בתוך כך, כ–150 נכים הפגינו היום מול משרד האוצר בירושלים, ומטה מאבק הנכים העריך כי רבים יצטרפו לשביתת הרעב בימים הקרובים.

"כבר חמישה ימים לא אכלתי מלבד לחם ומים במחאה על קצבאות הנכות השערוריתיות. אני לא אחזור לאכול עד שלא יעלו את קצבאות הנכים. אמא שלי נכה חולת אפילפסיה ואבא שלי קטוע יד. למה הם צריכים להתלבט בין אוכל לתרופות, או חימום הבית? הם לא יכולים לפרנס את עצמם. ההורים שלי לא מצליחים להתקיים בכבוד וכמוהם עוד אלפי נכים", אמר דוד מזרחי, מורה בן 28 מירושלים ששני הוריו נכים. מזרחי החל לשבות רעב בדרישה להעלות את קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום. 

היום היתה אמורה להעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק של ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום, לאחר שבוקר הגיעה להסכמות בשבועות האחרונים עם משרד ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה דוד ביטן כי ההצעה תאושר. עם זאת, ההצבעה נדחתה מכיוון שהוחלט לדון בוועדת השרים בהצעות חוק ממשלתיות בלבד ולא בהצעות חוק פרטיות. כתוצאה מכך הדיון בנושא יידחה לפחות בחודש וחצי עד לאחר חזרת הכנסת מפגרה. בוקר אמרה: "צר לי שבגלל תכסיסים קואליציונים הנכים נאלצים לשבות רעב".

כיום קצבת הנכות עומדת כעת על כ–2,400 שקלים, כמחצית משכר המינימום. היא גדלה בפעם האחרונה ב–2001, בעוד שהשכר הממוצע במשק עלה מ–6,242 שקלים בשנת 2000 ל–9,464 שקלים בינואר 2016. אף על פי שבחוק ההסדרים האחרון אישר שר האוצר משה כחלון תוספת של 300 מיליון שקלים לקצבה, היא גדלה בכ–150–44 שקל לאדם. עלות הצעתה של בוקר מוערכת בשלושה וחצי עד ארבעה מיליארדי שקלים, ומשרד האוצר נהג להתנגד להגדלת הקצבאות העלות הגבוהה של המהלך. לדברי יו"ר מטה הפעולה של הנכים, "כל יום אני מקבל טלפונים מנכים בוכים על גורלם, אנשים מתים מרעב, אנחנו מקדימים את המאוחר כי בכל מקרה המדינה גורמת לנו למות מרעב".

בתקופה האחרונה ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה יזמו הצעות חוק בנושא. הצעתו של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוות את הקצבה לשכר המינימום העומד על 5,000 שקלים אושרה בקריאה טרומית בדצמבר, כיוון שלפני ההצבעה במליאת הכנסת עזבו חברי קואליציה רבים את המליאה. בימים אלו היא נדונה בוועדת העבודה והרווחה בכנסת לקראת הבאתה להצבעה בקריאה ראשונה.

לפני כשבועיים אמר גילאון כי נפגש עם שר האוצר משה כחלון, והוא הבטיח לו שתוך שבועות תתקבל החלטה בנושא. גילאון אמר את הדברים בכנס שקיים יחד עם ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) וארגון "נכה, לא חצי בן אדם". אכן, בעוד כשבועיים אמור להגיש את מסקנותיו צוות מיוחד לבחינת הנושא שהקים שר האוצר בראשות החשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה ובשיתוף "נכה, לא חצי בן אדם". הצוות צפוי להמליץ על העלאה משמעותית בקצבאות. גורמים באוצר מסרו כי "הצוות בראשות הפרופסור ירון זליכה נמצא בישורת האחרונה לעבודתו. עם הגשת המסקנות נפעל ליישומן בכדי להביא לשיפור במצבה של אוכלוסיית הנכים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ