בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

"תֹאכַל, חֲמוּדִי, תֹאכַל, זֶה טָעִים..."

עֵצוֹת וּכְלָלִים לִתְזוּנָה נְכוֹנָה שֶל חֲתוּלִים

5תגובות
עיניים רפי קישון

חֲתולים (וגם כלבים) הם חיות המַחמד האֲהוּדות ביותר בַּחֶברָה שלנו. האִם שְאַלתם אֶת עצמכם איך קרה שהֶחתול, חַיַית טֶרף מִמִשפַּחת הנְמֵרים והאריות, נַעשָׂה בֶּן בַּית וכמעט בן מִשפחה של אנשים רבּים בָּאָרץ וּבָעולם? הַפְּלִיאה רבּה בִּמיוחד מִשום שהֶחתול שונֶה כל כך מהכּלב: הכּלב הוא חיית לַהקה חַברוּתית, ולכן הוא יכול לראות בָּאדם מנהיג נַעֲרָץ של הלַהקה; לא כך הֶחתול — הוא אדון לעצמוֹ ועושֶׂה מה שהוא רוצה.

התְכוּנה הזאת ניכֶּרת גם בְּיַחסוֹ של החתול למזון: הוא בַּרְרָן בִּבחירת המזון האהוּב עליו ואוכל רק מה שטעים לו. לא נדיר לִראות אדם שרץ אחרי חתול, בְּיָדיו מַעדנים, ותַחֲנוּנים על שְׂפָתיו: "תֹאכל, חמודי, תֹאכל, זה טעים..." רבּים מהלָקוֹחוֹת שלי מַבּיעים בְּאוֹזְנַיי אֶת תִסכּוּלֵיהם על הבַּרְרָנוּת של החתולים. הם מִתלוננים שֶהֶחתול שלהם מְסָרֵב לֶאכול כל מיני מזונות, והם נֶאלצים לזרוק אֶת האוכל ולחפּשׂ לו מזון אחֵר. חֶבְרות המזון המִתקדמות מוּדָעוֹת לַבּעיה וּפִיתחוּ מזונות מיוחדים, טעימים מאוד, לַחתולים הבַּרְרָנים האלֶה.
מה, אִם כֵּן, תַגישו לחתול שלכם? הִנֵה כמה עֵצות וּכללים עֶקרוֹנִיִים לתְזוּנה נכונה של חתולים. עִם זאת, כדאי שתִתְיַיעצו עִם וֵטֵרִינָר לִבחירת המזון המתאים ביותר לחתולכם.

הַגָשַת הַמָזוֹן

הֶחתול אֵינו כלב קטן — אֶת הכְּלל הזה חשוּב לִזכּור כשמְטַפְּלים בחתולים וּכְשדואגים לִמְזוֹנָם. החתול אוהב לֶאכול הרבֵּה ארוחות קטנות ביום ומעדיף אוכל טרי וּמשוּבּח, לכן לא מומלץ להשאיר לחתול כמות גדולה של מזון לְאורֶך היום, אֶלָא לתת לו בכל פעם מנה קטנה.

חֶלְבּוֹנִים וְשוּמָנִים מִן הַחַי

בַּטֶבע החתולים הם צַיָידים מְיוּמָנים וטורפים חיות רבּות: מְכַרְסְמים, זוחלים וציפורים. גם חתול הבית הוא קַרְנִיבוֹר, כלומר אוכל בשׂר, והוא צריך לֶאכול הרבֵּה חֶלבּון ושוּמן מִן החַי.

סִידָן, זַרְחָן וְטָאוּרִין

רְכיבים נוספים שחַיָיבים לִכְלול בִּתְזוּנָתם של חתולים הם סידן, זרחן וחומצה אוֹרְגָנית הנִקרֵאת 'טָאוּרִין'. אבָל חשוּב מאוד שכַּמוּיוֹת הרכיבים האלֶה יהיו בְּאיזון נכון, שאִם לא כן בְּרִיאוּת החתולים עלולה להיפּגע. בָּאוכל היבש הקָנוי נִמצאים החומרים האלֶה ואחֵרים בָּאיזון המתאים לחתולים, ועל כֵּן כדאי לתת לחתולים בֵּיתִיים בְּאורַח קֶבע אוכל יבש מִסחָרי בְּאֵיכות טובה (כאמוּר, על פי הַמְלָצת הוֵוטֵרִינָר). יִתְרוֹנו של הַמזון היבש אֵינו מִתבַּטֵא רק בְּרִיכּוּז כל החומרים הדרושים לְהִתפַּתחוּתוֹ של הֶחתול וְלַשמירה על בריאוּתוֹ — הוא גם מוּתאָם לְגיל החתול וְלִפְעילוּתוֹ. למשל, חתולה בְּהֵיריון או מֵיניקה צריכה לֶאכול הרבֵּה יותר חֶלבּונים, שומן ואֵנֶרגיה, כי היא מְזינה לא רק אֶת עצמה אֶלָא גם אֶת הגורים שלה; לעומת זאת חתול בֵּיתִי עצֵל ורגוע, שאֵינו פעיל כל כך, צריך פחות קלוריות כדי שלא ישמין מדי. בְּעֶצם, כך זה גם אצלנו, בני האדם.

פִּינוּקִים

מִלבד המזון המִסחרי המשוּמר והיבש, אני אוהב לפנק אֶת החתול שלי גם בְּמָזון בֵּיתי, כמו בֵּיצה מבושלת, בָּשׂר ודגים מבושלים וקצת שִימוּרֵי טוּנה.

אִם המזון היה בַּמקרר, כדאי לחמם אותו מעט בַּמִיקְרוֹ או לבקש מֵאַחַד המבוגרים לִמזוג עליו מעט מים רותחים. אך שׂימו לב, חשוּב לוַודֵא שהמזון המוגש לחתול אֵינו חם מִדַי.

עיניים רפי קישון

הַמַתְכּוֹן הַמָהִיר שֶל ד"ר רָפִי קִישוֹן

אַחד הפינוקים האהובים על החתולים שלי הוא מעדן שאני מֵכין בִּמהירות, בְּפַשטות וּמֵחומרים שֶיש בכל בית (ולכן המעדן הזה אהוב גם עלי). מילת הקוד של המתכון היא 'לבקש' = לחם, ביצה, קוטג', שמן.

הַחוֹמָרִים

• ביצה
• רֶבע פרוסת לחם מלא חתוכה לקוביות
• כף שמן (חמניות, תירס, קנולה)
• כף קוֹטֵג' (5% או 9%)

אוֹפֶן הַהֲכָנָה

• מְעַרבּבים אֶת כל החומרים בקערה.
• מַמתינים ארבע דקות עד שהרוטב נִספּג בַּלֶחם.
• מְחַממים 2-1 דקות במיקרוגל בְּחוֹם גָבוה או מטגנים במחבת.
זֶהו, מוכן.

הֶעָרוֹת

1. זִכרו להגיש אֶת המעדן רק כשהוא פּוֹשֵר ולא חם מדי.
2. לחתולים בררנים אֶפשר להגיש אֶת המעדן בלי לחם.

וִיטָמִינִים וְסִיבִים

מִלבד המזון חשוּב לתת לחתול מעט עֵשׂב. אולי זה נִשמע לכם מוזר, אבָל כל מי שֶיש לו חתול שמְשוֹטֵט גם בַּחוץ ראה שהוא אוכל קצת עשׂב. העשׂב מְסַפֵּק לחתול מְנַת וִיטָמִינים וסיבים, שהם רְכיב חשוּב לִבריאות מַערֶכת העִיכּוּל וְלִבְריאוּתוֹ הכּללית. אני נוהג לתת לְלָקוֹחוֹתַיי עציץ קטן שֶשָתלתי בו זַרְעֵי חיטה אוֹרְגָנִיִים, ומהזרעים צומח עשׂב בריא וטעים לחתולים. אני ממליץ גם לכם לקנות זַרעֵי חיטה וְלזרוע אותם בְּבֵיתְכם בעציץ מיוחד או בְּשוּלֵי עציצים קַיָימים.

מַיִם

חשוּב מאוד שלחתולים יהיו תמיד מים טְרִיִים וּזְמינים. הכְּלָיוֹת של החתולים רגישוֹת, והם חייבים לשתות כמוּת מַספֶּקת לִמניעת בעיות בְּמַערכת הכְּלָיוֹת והשֶתן. יש חתולים בַּרְרָנים, שאֵינם רוצים לשתות מים מִקַערית אֶלָא אך ורק מים זורמים מהבֶּרז. לחתולים כאלֶה כדאי לִקנות מִתקָן של מִזרקה המַתיז אֶת המים ומעוֹדד אֶת החתול לִשתות.

תְרוּפוֹת

איך נותנים תרופה לחתול? אִם התרופה היא בִּגְלוּלָה, הַשיטה הטובה ביותר היא לַעטוף אותה במזון טעים ודביק או בְּחֶמאה וּלְקַווֹת שהחתול הרעֵב יבלע אותה בלי לָשׂים לב. זה לא תמיד מצליח, ואז צריך לנסות לִדחוף אֶת הגלולה העטופה ישר לִגְרוֹנו של החתול. השיטה הזאת אֵינה פשוטה ועלולה להיגמר בכמה סְריטות לא־נעימות. אִם לא מצליחים לתת לחתול אֶת הגלולה בשום דרך, אין ברירה אֶלָא לִפנות לוֵוטֵרִינָר וּלהזריק לחתול אֶת התרופה בּמִרפאה.

מָה נִשְתַנָה הַלַיְלָה הַזֶה מִכָּל הַלֵילוֹת?

(עֵצָה לְלֵיל הַסֵדֶר וּלְאֵירוּעִים מְיוּחָדִים אַחֵרִים)
שבְּכל הלֵילות החתול (וגם הכּלב) נִמצא עִם בְּנֵי מִשפּחתו בִּלבד ואוכל מזון רגיל, אבָל בַּלַילה הזה יגיעו אורחים רבּים ויהיו הרבֵּה שְאֵריות מזון. אֵילו בעיות צפוּיוֹת במצב זה, וכיצד להֵיעָרֵך לִקְרָאתָן?
• יש חתולים, וגם כלבים, שנִלְחָצים כשבָּאים אנשים רבּים הביתה. לכן צריך להִתכונן לכך מֵרֹאש וּלְוַודֵא שיִהיה לֶחתול מקום שָקֵט ורגוע בַּבַּית, כדי שהילדים העֵרָנִיִים לא יְשַׂחקו איתו בְּתופסת.
• צריך להגֵן על החתול מִשְאֵריות מזון שיַזיקו לִבְרִיאוּתוֹ: להקפיד שהאורחים לא יִתְנו לו מִצַלַחְתָם, וגם אחרי הארוחה, בְּאַשְמוֹרֶת לילה אחרונה, שהחתול לא יפרוץ לְפַח הזבל או לְשַׂקית הניילון עִם השאריוֹת.
• מַצות אֵינן מזון מומלץ לחיות הבית. אֶפשר לתת להן כמה חתיכות קטנות רק כדי קיום המִצוָוה...

מאמר מעיניים – מגזין לילדים, גיליון 201 בנושא "חתולים" שייצא לאור בקרובתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו