שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח: מספר הנשים הצעירות בהודו צפוי לרדת באופן חד בשנים הקרובות

לפי המומחים, הנתון מוכיח כי הורים בהודו ממשיכים לבצע הפלות כשברור להם שתיוולד להם בת. אחת הסיבות להעדפת בנים על בנות היא התפיסה שגברים דואגים מבחינה פיננסית להוריהם הקשישים

נידה נג'אר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשים בצפון הודו, החודש
נשים בצפון הודו, החודש צילום: ATUL LOKE / NYT
נידה נג'אר, ניו יורק טיימס

ממשלת הודו הודיעה כי היחס המספרי בין נשים וגברים בקרב צעירי המדינה, שמימלא היה נמוך בהשוואה למדינות מערביות במשך עשרות שנים, צפוי לרדת בשנים הבאות. בהסתמך על תחזיות הבנק העולמי דיווחה הממשלה כי בקרב צעירים בגילים 15 עד 32 יהיה מספר הנשים 898 לכל אלף גברים בשנת 2031, בהשוואה ל–939 לכל אלף בשנת 2011. קצב ירידה זה מהיר יותר מהירידה ביחס בין המינים בקרב כלל האוכלוסייה באותה תקופה — נתון המוכיח כי הורים בהודו ממשיכים לבצע הפלות כשברור להם שתיוולד להם בת, כך מסבירים מומחים.

דו"ח הממשלה ההודית נכתב על ידי משרד הסטטיסטיקה וליישום תוכניות. מנתוני מפקד אוכלוסין שנערך בשנת 1991 במדינה התברר כי היחס בין המינים באוכלוסייה הכללית ירד ל–927 נשים לאלף גברים באותה שנה, וכי הוא השתפר מאז רק במעט.

הוכחות להפלת עוברים ממין נקבה נראו בשפע בשנות ה–80 של המאה הקודמת, וממשיכות להופיע מאז. באופן חלקי אחראית לכך הזמינות הגוברת של בדיקות אולטרסאונד. אחת הסיבות להעדפת בנים על בנות היא התפיסה שגברים דואגים מבחינה פיננסית להוריהם הקשישים. כמו כן מבקשות משפחות רבות להמשיך את שושלתן דרך בנים, וישנן גם כאלו החוששות מפני הצורך בתשלום נדוניה בחתונה, שמביא לעתים להרס כלכלי של ההורים.

אך הדו"ח של ממשלת הודו שופך אור על מה שעשוי להיראות כפרדוקס: אפילו בתקופה שבה תועדה ירידה בפוריות, ואף שהשכלה נעשית נפוצה יותר והכנסות האוכלוסייה גבוהות מבעבר, עדיין רבים מעדיפים בנים על פני בנות ונמשך תהליך הפלות סלקטיביות המשפיע על יחס הנשים והגברים באוכלוסייה. מנכ"לית הארגון החוץ ממשלתי Population Foundation of India, פונאם מוטרג'ה, אמרה כי "אנשים מעדיפים להביא לעולם פחות ילדים, אך הם עדיין מעדיפים בנים".

הודו אמנם הוציאה בשנת 1994 אל מחוץ לחוק את הפעולות להעדפת בנים בילודה, אך לדברי מוטרג'ה, ככל שעולה הכנסת ההורים גוברות שאיפותיהם. עוד היא מסבירה שכשהודים רבים מגיעים למעמד הבינוני, הם מגבילים את גודל משפחותיהם וממקדים את משאביהם בבנים — משום שהם חושבים שיקבלו מהבנים תשואה טובה יותר על השקעתם. ממוצע הפריון של נשים באזורים עירוניים ירד ב–2014 לשני ילדים בלבד לאשה, לעומת יותר מחמישה ב–1971.

בשנת 2014 הכריז ראש הממשלה נרנדרה מודי על קמפיין "בטי פאדהאו", שתרגום שמו הוא "הצל את הבת, חנך את הבת". מטרת קמפיין זה היה להגביר את המודעות לנזק שנגרם מהעדפת בנים. אך כפי שאמרה מוטרג'ה, הקמפיין "לא יכול להישאר בגדר סיסמה בלבד". לדבריה, "עלינו לעשות עוד הרבה יותר כדי לשנות את הנורמות החברתיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ