שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רוית הכט
רוית הכט
רוית הכט
רוית הכט

ישראל מסרבת לחדש את אשרת העבודה של עיתונאי הולנדי שמתח ביקורת על מדיניותה, ומנמקת זאת בכך שהכתב עבד בישראל במשך זמן מה ללא אישור בתוקף. תכתובות שהגיעו לידי "הארץ" מראות כי לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) פנתה שוב ושוב לכתב בטענות על "סיקור עוין ומוטה", לאחר שסיקר באופן ביקורתי את המציאות בחברון ומתח ביקורת בטוויטר שבה כתב כי פלסטינים שמדברים על חרם על ישראל עלולים להירדף.. במייל שנשלח אל העיתונאי בטעות, כתב בכיר בלשכה לעמיתו: "הם יזיעו פה חבל על הזמן... כל האופציות על השולחן".

הכתב - דרק וולטרס, המועסק בעיתון הרביעי בתפוצתו בהולנד, NRC Handelsblad - עובד בישראל משנת 2014. בינואר 2016 הוא פרסם מאמר על העיר חברון שבו הציג את החיכוך המתמיד בין הפלסטינים למתנחלים על רקע "אינתיפאדת הסכינים". במאמר כתב בין היתר כי בעקבות שיתוף הפעולה בין צה"ל למתנחלים, הפלסטינים אינם מאמינים שצה"ל אכן "מנטרל" מחבלים, אלא שהוא שותל סכינים לצד גופות ההרוגים. 

דרק וולטרס
דרק וולטרסצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

לשכת העיתונות הממשלתית היא הגוף האחראי מטעם משרד ראש הממשלה על תיאום התקשורת בין ממשלת ישראל ובין קהילת העיתונאים ואנשי התקשורת הפועלים בארץ. יום לאחר פרסום המאמר, קיבל וולטרס מייל מרון פז, מנהל מחלקת עיתונות זרה בלע"מ, שטען כי המאמר הוא "עוין ומוטה". עיקר כעסו של פז נבע מכך שוולטרס לא ביקש במאמרו תגובה מדובר צה"ל על "ההאשמות הקשות שהעלה מול הצבא". 

בהודעת המייל ששלח פז הביע גם מורת רוח מכך שוולטרס לא ציין במאמרו שחברון היא "העיר המוסלמית הרדיקלית ביותר בגדה המערבית" שממנה יצאו מחבלים מתאבדים רבים, והוסיף כי המשפט שנכתב במאמר כי "175,000 פלסטינים בחברון שבויים בידי 600 מתנחלים יהודים", הוא "אנטישמי".

לאחר מכן, עורך העיתון ההולנדי, פיטר וודנרמירש, פנה לפז והביע את מורת רוחו מעצם הפנייה לוולטרס ומאופיה. כעבור ארבעה ימים הגיע וולטרס ללשכת העיתונות הממשלתית בירושלים כדי לאסוף את תעודת העיתונאי שלו, ולטענתו - לא רק שלא קיבל את תעודת העיתונאי, אלא גם הוטחו בו טענות על תוכן המאמר על חברון בפרט, ועל אופן הסיקור הביקורתי של ישראל מצד העיתון בכלל. לדבריו, בעקבות התערבות השגריר ההולנדי בישראל, וולטרס קיבל בסופו של דבר את תעודת העיתונאי.

בחודש מארס 2016 פנתה שוב לע"מ לוולטרס, הפעם בעקבות ציוץ בחשבון הטוויטר שלו שבו ציטט בלוגר פלסטיני שאמר כי חרם הוא אמצעי פוליטי לגיטימי גם כשהוא מופנה נגד ישראל, והוסיף פרשנות משלו: "לפלסטינים ישראלים אסור לדבר על חרם על ישראל כי הם עלולים להירדף בגלל זה".

ראש לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן בכנסת, ב-2016
ראש לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן בכנסת, ב-2016צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

בעקבות הציוץ שלח פז לוולטרס מייל ובו שאל אותו "האם הציוץ יכול להיחשב כתמיכה ב-Bds? אני מקווה שלא". לדברי פז, הציוץ מחדש של מאמר מאתר 972+ "האולטרה שמאלני", כלשונו, מעלה כמה נקודות "במסגרת הדיאלוג הפתוח בינינו". בין היתר, טען פז במייל כי אין זה לגיטימי שעיתונאי יקבע את דעתו בסוגיה כה שנויה במחלוקת, ושאל אותו: "אם אתה מצייץ דעה שהיא שנויה במחלוקת מאוד שהיא אינה שלך, האם תשקול ציוץ או ציטוט מאמר אינטליגנטי שמסביר מדוע קריאות לבידודה של ישראל היא צורה חדשה של אנטישמיות?". עוד הוסיף פז במייל כי המונח "פלסטינים-ישראלים" הוא בעייתי.

ההתנגשות הבאה של וולטרס עם לע"מ חלה בעקבות בקשתו לחדש את תעודת העיתונאי ואישור העבודה שלו בסוף 2016. לע"מ דחתה את בקשתו בטענה כי העיתון שמעסיק אותו אינו גוף תקשורת מוכר לפי הסטנדרטים של לע"מ, מכיוון שהעורך הראשי של העיתון הוא חבר בדירקטוריון, וכי בכך קיים ניגוד עניינים בין צדדים עסקיים לעיתונאיים בפעילותו. לע"מ חזרה בה מטענה זו בשלב מאוחר יותר.

במייל ששלח ראש לע"מ, ניצן חן, לוולטרס, הוא מציע לו לקבל תעודת עיתונאי ואישור עבודה למשך תקופה מוגבלת של שלושה חודשים, כאשר בזמן הזה יוכל העיתון "להתארגן בהתאם להחלטת הלע"מ". הצעה זו פורשה על ידי העיתון כתביעה לסלק את העיתון ואת הכתב מהארץ. לדברי וולטרס, על סמך ניסיונותיו הקודמים עם לשכת העיתונות הוא העדיף שלא לענות למייל, אלא ליידע את עיתונו על מנת שיפעל מול לע"מ בעצמו או באמצעים דיפלומטיים כפי שקרה בעבר.

בפברואר 2017 קיבל וולטרס מייל נוסף מניצן חן שבו האשים אותו כי לא ענה למייל שלו מדצמבר, כי הוא עובד בצורה לא חוקית מאז שאישור העבודה שלו פג ב-20 בדצמבר, וכי עליו לספק הוכחות שהוא אכן מתגורר בכתובת בתל אביב שמופיעה בבקשה הוויזה שלו. למייל של חן נלוותה בטעות התכתבות פנימית בין פז לחן שבו כתב לו פז, "להלן הצעתי לתשובה לכתב דרק וולטרס. הם יזיעו פה חבל על הזמן, אנחנו משאירים את כל האופציות על השולחן (כולל סיבוב פרסה) וגם נותנים למשרד החוץ דריסת רגל מדודה בעניין. מה דעתך? (הערה: הקטע בו אני מקשה עליו בקשר לכתובת התל אביבית שלו זה בגלל שאני יודע שהוא עבר לגור במזרח ירושלים - הוא פרסם את זה בפייסבוק)". לדברי העיתון, התכתובת הפנימית מגבירה את החשד להתנכלות מכוונת כלפי הכתב והעיתון. אישור העבודה הזמני שניתן לוולטרס יפוג ביולי, ולטענתו, לע"מ הודיעו לו כי לא יחדשו אותו.

מייל שנשלח בטעות לדרק וולטרס

בהודעה שפרסם אתמול עורך העיתון וודנרמירש, הוא כתב: "אין דרך אחרת לראות את ההחלטה כניסיון של ישראל למנוע חדשות ביקורתיות וחופשיות על המדינה... מעוררת תמיהה העובדה שבמכתב האחרון של לשכת העיתונות הממשלתית מה-4.4 אין אזכור לאופי הדיווח של דרק וולטרס. 'האופי של הפרסומים של מר וולטרס מישראל מעולם לא היווה מרכיב בהחלטתנו'. זה כמובן סותר התכתבויות קודמות והאשמות בדבר 'אקטיביזם'". וודנרמירש הוסיף וציטט מהודעת לע"מ שנשלחה אליו, שבה נכתב לטענתו כי "'לשכת העיתונות הממשלתית מאמינה שהדיווחים של מר וולטרס מישראל היו מקצועיים ותואמים את האתיקה העיתונאית'. איננו מתווכחים עם הקביעה הזאת. ודווקא בגלל דברים אלו, האופן שבו ישראל מגרשת את הכתב שלנו, מהווה כתם על מדינה שמציגה עצמה כמדינת חוק" .

שר החוץ ההולנדי ברט קונדרס צוטט בידיעה שפורסמה בנושא בעיתון, באומרו: "אני מצר על כך שאישור העבודה של הכתב דרק וולטרס לא חודש. עיתונאים צריכים לכתוב מה שהם רוצים במסגרת חופש הביטוי. אנו דבקים בכך בכל רחבי העולם, וגם בישראל".

ראש לע"מ: הטענות מופרכות. וולטרס הוא עבריין

ראש לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן מסר בתגובה כי "מדובר בטענה מופרכת. ללא קשר להארכת השהייה שלו זה לא אחד מהל"ו, הוא כתב דברים שקשורים בהסתה והמרדה, אבל אני לא רוצה בכלל להיכנס לסמטאות האלו. מר וולטרס הפר את החוק הישראלי על ידי זה שהוא למרות כל בקשותינו, עבד ללא אשרת עבודה. מדובר בעבריין במזיד ולא בשגגה. לדוגמה, הוא הצהיר הצהרה שאני לא רוצה להגיד שהיא הצהרת שקר אבל היא הצהרה בעייתית מאוד - שהוא חי בתל אביב בעוד שהוא במזרח ירושלים. שלחנו 5-4 פעמים תזכורות לחידוש הוויזה - והוא צפצף על ה-GPO בכל רמה. רון פז קרא לו ואמר לו 'בוא נסדיר את העניין, קח ויזה זמנית'. הוא לא היה מוכן לשמוע ממנו. אנחנו לא בודקים סוגיות של תוכן. אנחנו לא במגרש הזה. אנחנו בודקים האם מדובר בעיתונאי, ולא באקטיביסט או שכיר חרב למשל, והאם כלי התקשורת שעומד מאחוריו עומד בכללים".

המכתב שנשלח מלע"מ לעיתון:

לגבי הטענה לפיה פז פנה לוולטרס לפחות פעמיים בהערות על תוכן מאמרו וציוץ בטוויטר, אמר חן כי "אנחנו כן בודקים אתיקה ואמינות של עיתונאי. מדובר באתיקה עיתונאית אוניברסלית. נוצר קשר עם הכתב, אז שואלים אותו מה דעתך על זה ועל זה, אבל מעולם לא כרכנו בין הדברים - בין התוכן לאישורים. אנחנו רשות מינהלית שרק בודקת. לא מעניין אותנו אם הוא מותח ביקורת. יש דוגמאות לכתבים של אלג'זירה באנגלית ו-CBS הרבה יותר רדיקלים או משפיעים. מעולם לא כרכנו את היבט התוכן של הדברים לבין האישורים הנדרשים. שיבדקו האם מנענו אי פעם ויזה או תעודת עיתונאי ממי שכתבו מאמרי שטנה על ישראל. לא רק שלא סתמנו פיות - אלא אנחנו נותנים שירות חמישה כוכבים בהשוואה לכל כלי תקשורת אחר, כולל אל-ג'זירה ואל-ערבייה".

מלע"מ נמסר בתגובה כי "לצערנו, שתי הכתבות שפרסם אמש העיתון ההולנדי NRC הן מסולפות, מגמתיות ובחלקן חוטאות לאמת: לע"מ מעולם לא התנתה את המלצתה למתן אשרת עבודה ותעודת עיתונאי בתוכן שמפרסם כתב זה או אחר. עם זאת, כשלע"מ מזהה בפרסומים עיתונאיים סטייה מהותית מהעובדות ומכללי אתיקה עיתונאית אוניברסלית, אנו דורשים הבהרות או תיקונים בהתאם למקרה. כך היה גם בעניין הכתבה המדוברת מחברון של הכתב דרק וולטרס מתחילת 2016.

בלשכת העיתונות הוסיפו כי "כותרת הכתבה, לפיה הנימוק לאי-הארכת האשרה של הכתב מעבר לשלושה חודשים מקורה בטענה ל'אקטיביזם', היא שקר מוחלט ובידינו מסמכים המוכיחים זאת. עוד נטען בכתבה שהעיתון ביקש את תגובת לע"מ ולא קיבל אותה – זהו שקר נוסף. לע"מ העבירה את תגובתה לעיתון לפני כעשרה ימים והעיתון לא טרח לפרסמה".

לע"מ הדגישה כי וולטרס הפר את החוק הישראלי בכך שעבד ללא היתר עבודה במשך חודשים. "כמשתמע מדברי העיתון NRC עצמו, הוא עשה זאת בכוונת מכוון ולא כתוצאה מרשלנות. בעקבות מידע שהגיע ללע"מ בנוגע לאי-עמידה אפשרית של העיתון בכללי לע"מ, פנתה לע"מ לכתב והציעה לו חידוש האשרה לשלושה חודשים עד לבירור הסוגיה. הכתב והעיתון התעלמו מהפנייה ומההצעה ופנו מיד להפעלת לחץ דרך ערוצים דיפלומטיים, בעוד הכתב ממשיך לעבוד בישראל ללא אשרה כחוק. אף על פי כן ולפנים משורת הדין, לאחר שהונחה דעתה של לע"מ בעניין עמידת העיתון בכללים, הונפקה לכתב אשרת עבודה לשלושה חודשים והובהר לעיתון שהיא לא תחודש עקב הפרת החוק כאמור – אך העיתון יוכל לשלוח כתב מחליף שיקבל אשרות כחוק".

לשכת העיתונות הוסיפה כי "מאות כתבים זרים פועלים בישראל, חלקם ביקורתיים כלפי ישראל בכלל והמדיניות שלה בפרט, אך היחיד שבחר לפעול כנגד נהלים והחוק הוא כתב NRC דרק וולטרס והחלטתנו היא פועל יוצא מכך. מדינת ישראל בכלל ולע"מ בפרט מאמינים בלב שלם בחופש הביטוי וחופש העיתונות ופועלים להקלת עבודת התקשורת בישראל בכל המישורים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ