שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארגוני הנכים עתרו לבג"ץ נגד המדינה בעקבות הדחייה בהעלאת הקצבאות

חרף המלצות ועדה זליכה להגדיל את קצבאות הנכות החל מ-2018, נתניהו מינה ועדה נוספת לבחינת הנושא. "למי יועילו דיונים עקרים נוספים ומהי מטרתם האמיתית?", נכתב בעתירה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאות נכים בהפגנה בתל אביב, בחודש שעבר
מאות נכים בהפגנה בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
לי ירון
לי ירון

ארגוני נכים הגישו הבוקר (שני) עתירה לבג''ץ נגד שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ והמוסד לביטוח לאומי בדרישה להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. הנכים זועמים על כך שבחודש שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לא לאמץ את מסקנות הוועדה שמונתה על ידי שר האוצר משה כחלון, והקים ועדה נוספת בראשות פרופ' אבי שמחון.

בעתירה נכתב כי "מזה שנים, חודשים ושבועות נמשכת מחאת הנכים, כולל שביתת רעב מתמשכת ואיש מן הרשויות אינו נוקף אצבע לתיקון העוול. כמנהגן מאז ומתמיד, ממשיכות רשויות המדינה גם היום, חרף זעקת ציבור האנשים עם מוגבלות, לעסוק בהקמת וועדות, במינוי מומחים, באימוץ החלטות ודחייתן, במינוי וועדות חדשות, ובסופו של יום, בדחיית הקץ לתקופות בלתי מוגבלות, תוך גרימת ביזוי נמשך של ציבור זה ורמיסת כבודו ככלל, ושל יחידיו כפרטים".

העתירה הוגשה על ידי שופטות בית המשפט המחוזי בדימוס ברכה אופיר-תום וציפורה ברון, ומוביל מאבק הנכים אלכס פרידמן. עותרים נוספים הם ארגון הגג של הנכים על ידי יועצה המשפטי עו''ד עמי שחף, ארגון ''נכה לא חצי בן אדם'' על ידי יועצה המשפטי עו''ד עמית חלמיש, ועמוס רון. כולם מיוצגים על ידי עו''ד יהודה רסלר.

ועדת זליכה המליצה להקצות 4.5 מילארד שקלים להגדלת קצבאות הנכות, ולהגדילן ל–4,000 שקלים בארבע פעימות משנת 2018. עם זאת, לפי העתירה, פרופ' שמחון פנה לביטוח הלאומי וביקש לקבל את נתוני  גובה ההכנסה של בן הזוג – צעד שארגוני הנכים רואים כבעייתי ותמוה. בעתירה נכתב כי "קשה להבין מדוע עלה הצורך בוועדה נוספת ובדיונים נוספים, לאחר דו"ח זליכה שעמל על הנושא הזה במשך חודשים ארוכים טרם פרסום הדו"ח. למי יועילו דיונים עקרים נוספים ומהי מטרתם האמיתית?". 

"אחרי 16 שנים של הזנחה ובהם גם שנתיים של מאבק עיקש, הממשלה ממשיכה להתעלם ממצוקת הנכים, להקים ועדות שבודקות ועדות, ויותר מכך, מפרה את כל חוקי זכויות האדם הבסיסיות. הגענו למסקנה שהגיע הזמן לערב את בית המשפט העליון", אמר אלכס פרידמן, מוביל המאבק ויו''ר ''נכה לא חצי בן אדם". "אי אפשר להמשיך את האבסורד שבו עשרות נכים מתאבדים מדי שנה כי אין להם מה לאכול או תרופתם אינה בהישג ידם. קצבת הנכות חייבת להיות בגובה שכר מינימום – לפחות".

בעתירה מפורט כי ב-16 השנים האחרונות נשחקה קצבת הנכות בעשרות אחוזים מול כל המדדים הרלבנטיים: מול מדד המחירים לצרכן נשחקה בכ-25%; מול השכר הממוצע במשק נשחקה הקצבה בכ-42%; מול מדד מחירי הדיור נשחקה קצבת הנכות בכ-214%; מול מדד יוקר השכירות נשחקה קצבת הנכות בכ-70% ומול קו העוני בכ- 50%.

בשנת 2000 עמדה קצבת הנכות החודשית על סך 2,239 שקלים ועד היום גדלה ל- 2,342 שקלים. בישראל חיים 880 אלף נכים, 50 אלף מהם על כסאות גלגלים, כ-24 אלף לקויי ראיה קשים, וכ-15 אלף לקויי שמיעה קשים. מתוך כלל באנשים עם מוגבלות, כ-190 אלף הם בעלי 100% אי כושר השתכרות המקבלים את קצבת הנכות הבסיסית שעומדת על 2,342 שקלים. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ